نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

توسط Rozhin
نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

در حالیکه از تماشای شاهکار آشپزی خود لذت می‌برید و روی آن را فلفل می‌پاشید، ناگهان یک حس آشنا به سراغتان می‌آید. بینی‌تان فشرده شده و آب در چشمانتان جمع می‌شود و شروع به جست‌و‌خیز در اتاق می‌کنید چون عطسه‌تان گرفته است.

نحوه عطسه کردن شما وقتی در خانه تنها هستید با زمانیکه در جلسه‌ای با رییستان بسر می‌برید یا در حال صرف شام با دوستتان هستید، کاملا متفاوت است‌. در این مواقع عطسه شما کمتر همچون غرش شیر بوده و بیشتر شبیه صدای جیر‌جیر موش است. نگهداشتن عطسه وقتی با افراد دیگر هستید بنظر عمل مودبانه‌ای می‌رسد. اما آیا این کار می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

شما این حس را می‌شناسید و تقریبا هیچ کاری نیست که بتوان برای کنترل آن انجام داد.

نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

محققان طی پژوهشی در سال 2013 بدین نتیجه دست یافتند که عطسه می‌تواند هوا را با سرعت 10 مایل بر ساعت (4.5 متر در ثانیه) از کانال بینی به جلو براند. در طول عطسه فشار هوایی که در شش‌ها ایجاد شده سعی دارد از راه بینی خارج شود. وقتی شما هنگام عطسه با گرفتن بینی یا دهان مسیر خروج هوا را مسدود می‌کنید، هوا به گوشهایتان رانده می‌شود. این هوای تحت فشار از طریق لوله‌های استاش گوش به سمت گوش میانی حرکت کرده لذا می‌تواند باعث وارد آمدن آسیب به این ناحیه شود. مثلا می تواند پرده گوش را پاره کند. همچنین ممکن است منجر به کاهش شنوایی یا سرگیجه‌های طولانی مدت شود (منبع: دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس).

نگه داشتن عطسه اثرات دیگری نیز دربر دارد. عطسه‌های فرو خورده می‌تواند رگهای خونی چشم را پاره کرده در نتیجه منجر به مشکلات دیداری شود. آیا تاثیرات احتمالی دیگری نیز دارد؟ شما با این عمل می‌توانید به دیافراگم خود که عضله‌ای افقی است که در انتهای قفسه سینه قرار دارد، آسیب وارد کنید.

علاوه براین افزایش ناگهانی فشار خون ناشی از نگهداشتن عطسه می‌تواند سبب پاره شدن رگهای مغز شود. فرو خوردن عطسه همچنین باعث آسیب گردن شده و فشار هوا در نواحی اطرف چشم سبب ایجاد تورم در افرادیکه به تازگی جراحی سینوس انجام داده اند، می‌گردد (اما باعث جابجایی کامل مفاصل نمی‌شود). نگه داشتن عطسه در شرایط حاد باعث سکته مغزی و مرگ می‌شود.

نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

بهترین راه این است که بگذارید عطسه آزادانه خارج گردد. عطسه با پاک کردن بینیتان از باکتریها و ویروسها خدمت بزرگی به شما می‌کند. شما همچنان می‌توانید با استفاده از یک دستمال یا پوشاندن دهان توسط دستها هنگام عطسه پرستیژ خود را حفظ کنید. مطمئنا هنگام عطسه صداهایی ایجاد می‌شود ولی حداقل با این کار اطرافیان خود را از انتشار میکروب‌ها نجات داده‌اید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

2 دیدگاه

آواتار سیما
سیما شنبه 23 دی 1396 ساعت 9:02 - 09:02

از شما بسیار متشکرم

پاسخ
آواتار پرستو
پرستو شنبه 23 دی 1396 ساعت 9:14 - 09:14

خیلی خوب بود

پاسخ

دیدگاهی بنویسید