گور خیره‌کننده یک جنگجو به طور کامل، همراه با ارابه و دو اسب، در انگلستان کشف شد

توسط محمد امین نعمتی

در یک قبر قدیمی 2200 ساله، باستان شناسان یک سپر خیره‌کننده عصر آهن را درکنار یک ارابه و دو اسب پونی (اسبی که پاهای کوتاه‌تر و جثه کوچک‌تری دارد) پیدا کردند. باستان شناسان می‌گویند این یکی از مهم‌ترین اکتشافات در انگلستان است.

یک تیم باستان‌شناسی که توسط پائولا ویر از شرکت پیمان‌کاری MAP Archaeological Practice هدایت می‌شود، این گور را در نزدیکی پوکلینگتون در انگلستان پیدا کرده‌اند.

این سپر کشف شده قطری در حدود 75 سانتی‌متر دارد. پائولا ویر در گفتگو با وبسایت Live Science می‌گوید: «در جولای 2018 موفق به این کشف شدیم، اما شکوه واقعی آن اکنون و پس از تکمیل بازسازی آن آشکار شده است». این مرمت انجام شده، طراحی نقوش پیچیده روی سپر را به همراه یک برجستگی کروی مانند در مرکز آن آشکار کرد.

همچنین در داخل این گور بقایایی از یک مرد پیدا شد که هنگام مرگ در دهه چهارم زندگی‌اش بوده است، به همراه یک ارابه و دو اسب پونی که حالت پرشی به خود گرفته بودند.

خیره‌کننده یک جنگجو به طور کامل، همراه با ارابه و دو اسب، در انگلستان کشف شد 2خیره‌کننده یک جنگجو به طور کامل، همراه با ارابه و دو اسب، در انگلستان کشف شدخیره‌کننده یک جنگجو به طور کامل، همراه با ارابه و دو اسب، در انگلستان کشف شد

«ویر» می‌گوید محل اکتشاف پر از مفاصل خوک و چنگال‌هایی بود که به استخوان دنده خوک‌ها متصل بودند. دو سنجاق سینه، یکی از برنز و دیگری از شیشه، نیز در این مقبره یافت شده است. او اضافه می‌کند «ماهیت جزییات این تدفین نشانگر آن است که این مرد عضو مهمی از جامعه خود بوده است».

«ویر» با نظر مطرح شده در دیگر رسانه‌ها در باب اهمیت کشف جدید موافق است و آن را یکی از مهم‌ترین اکتشافات باستانی در تاریخ انگلستان می‌داند. او به Live Science می‌گوید: «بله، به خصوص اینکه این حفاری تحت الگوی  باستان‌شناسی مدرن انجام شده است».

کشف ارابه‌های قدیمی در محل تدفین موضوع ناآشنایی نیست. یک ارابه 2000 ساله متعلق به کشور Thrace (یک کشور قدیمی در شرق و جنوب شرق اروپا که دیگر وجود ندارد) در سال 2008، در کنار استخوان‌های دو اسب و یک سگ، در بلغارستان کشف شد.

Live Science قبلا در گزارشی آورده بود که زمان امپراطوری روم و بین 1500 تا 2100 سال پیش، دفن افراد سرشناس در کنار ارابه‌هایشان امری محبوب به شمار می‌رفته است. این رسانه پیش‌تر اعلام کرده بود، یک شاهزاده سلت که همان فرانسه امروزی است نیز در مقبره‌ای مجلل، با ظروف سفالی زیبا، جام‌هایی با دهانه طلا و یک ارابه کشف شده است.

باستان‌شناسان نیز سال 2014 اعلام کردند که یک محفظه تدفین 4000 ساله را در گرجستان، در جنوب Caucasus، به همراه دو ارابه چهارچرخ و مقداری زیادی گنج پیدا کرده‌اند.

گور تازه یافت شده و ارابه موجود در آن هنگامی کشف شدند که تیم باستان‌شناسی مشغول حفاری محلی بود که برای خانه‌سازی در نظر داشتند. محققان قصد دارند یافته‌های به‌دست آمده را در مقاله‌ای از یک نشریه علمی چاپ کنند.

منبع: livescience.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید