آیا چای های لاغری می‌توانند باعث کاهش وزن شوند؟

توسط Rozhin
آیا چای‌های لاغری می‌توانند باعث کاهش وزن شوند؟

چای لاغری واقعا معجزه می کند؟! پیش از آنکه پولتان را صرف خرید این نوع چای‌ها کنید، این مقاله را بخوانید!

فروش چای‌های لاغری بصورت آنلاین با تبلیغاتی که بر این مدعا هستند که مصرف این محصولات نتایج بسیار شگفت‌آوری دربر دارد، بسیار رواج  یافته است. آیا این وعده‌های بزرگ واقعا مطابق با نتایجی که حاصل می‌شود، هستند یا فقط با قیمت آن تطابق دارد.

با جستجو در پایگاه اطلاعات تحقیقات پزشکی پاب‌مد (Pubmed) می‌توان دریافت که تاکنون هیچ پژوهشی خاصی در رابطه با استفاده از چای لاغری جهت کاهش وزن صورت نگرفته اما در مورد چای سبز و سیاه تحقیقاتی انجام پذیرفته است.

به گفته کلر کولینز، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، دانشگاه نیو‌کسل طی یک بررسی از پنج آزمایش تحقیقی تغییرات وزن بدن بیش از 300 فرد بالغ که در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی قرار داشتند، مورد ارزیابی قرار گرفت.

آنها به این افراد چای سبز و چای تخمیر شده‌ای بنام Puehr یا عصاره چای دادند تا بتوانند تغییر وزن این افراد را با کسانی که تنها عصاره چای پلاسیبو (غیر فعال) نوشیده بودند یا افرادی که هیچ نوع چایی مصرف نکرده بودند، مقایسه کنند.

چای سبز چطور از سکته قلبی پیشگیری می‌کند؟

آنها دریافتند که افرادی که بیش از سایرین در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماریهای قلبی قرار دارند و همچنین کسانی که مواد غذایی سالمتری مصرف کرده و بیشتر ورزش می‌کنند با مصرف عصاره چای‌ در حدود 4 کیلوگرم (9 پوند) کاهش وزن داشتند.

گروهی که توصیه ‌هایی در مورد سبک زندگی سالم به آنها ارائه نشده بود و چندان در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار نداشتند، تنها حدود 350 گرم وزن کم کردند.

این نتایج نشان می‌دهد که کاهش وزن بسیاری افراد به علت تاثیر توصیه‌ها در مورد سبک زندگی سالم بوده و این توصیه‌ها ممکن است به افرادی که در معرض خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها قرار دارند انگیزه بدهد.

طی تحلیلی از شش مطالعه اثرات ترکیبات چای که بدان کاتچین (یک ترکیب شیمیایی در چای که کمی طعم تلخ به آن می‌دهد) و کافئین یا مکمل‌های حاوی کافئین اضافه شده بود، مورد آزمایش قرار گرفت.

آنها دریافتند که هر دو ماده به میزان قابل توجهی انرژی سوخت‌و‌ساز بدن را در طول روز تا حدود تقریبا 5 درصد افزایش می‌دهند. شاید این مقایسه چندان درستی نباشد اما می‌توان گفت معادل حدود 430 کیلوکالری در روز یا میزان کالری موجود در یک موز متوسط است.

در تحقیق دیگری در مورد اثرات چای سبز و عصاره‌های افزوده شده به چای بر تنظیم وزن بدن مشخص شد که افرادی که در طول سه ماه این نوشیدنی را مصرف کرده بودند در مقایسه با کسانی که از این نوشیدنی استفاده نکرده بودند، 1.3 کیلوگرم (2.8 پوند) کاهش وزن بیشتری داشتند.

چای‌های لاغری می‌توانند حاوی ترکیبات گیاهی، عصاره های گیاهی یا سایر مواد افزودنی مخلوط با چای باشند. تحقیقاتی اندک اما با کیفیت مطلوبی در مورد تاثیر این ترکیبات صورت گرفته است. گرچه برخی از آنها مربوط به دهه‌های گذشته می باشد.

اما گزارشی در خصوص یک مورد نارسایی قلبی ناشی از مصرف چای‌های گیاهی لاغری که گویا حاوی داروهای کاهش وزن غیرقانونی که منجر به مشکلات قلبی می‌شوند، بوده صورت گرفته است. بنابراین احتیاط لازم است.

آیا چای‌های لاغری می‌توانند باعث کاهش وزن شوند؟

ترکیبات گیاهی که ممکن است به چای های لاغری افزوده شود، شامل موارد زیر می‌باشند. بنابراین لازم است پیش از خرید این محصولات برچسب آنرا بخوانید:

1- سنا گیاهی است ملین که جهت تولید نوشیدنی‌های حاوی پلی فنول بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی فنول یک گروه از ترکیباتی است که در گیاهان یافت شده و به بدن کمک می‌کند تا خود را در مقابل بیماری‌ها محافظت کند. ماته همچنین حاوی کافئین می‌باشد بنابراین اثراتی مشابه قهوه دارد. اخیرا طی یک بررسی مشخص شده که این گیاه ممکن است در کاهش سطح کلسترول خون نیز نقش داشته باشد.
2- برگ قاصدک حاوی مواد شیمیایی است که ظاهرا مدر می‌باشد. اما شواهد علمی دال بر این مسئله وجود ندارد.
3- از تخم کرفس می‌توان بعنوان ادویه یا طعم دهنده استفاده کرد. به نظر می‌رسد آپیول فعال در این گیاه خاصیت ضد سرطان دارد (در موشهای آزمایشگاهی که چنین بوده است).
4- گل همیشه بهار نوعی گل خوراکی است و طی تحقیقی در مورد استفاده این گل در طول تاریخ به عنوان دارو این نتیجه حاصل شده است که این ماده باعث التیام زخم ها شده و ضد تورم است.

تا زمانیکه شما حساسیت یا واکنش منفی نسبت به مواد شیمیایی موجود در چای‌های های لاغری نداشته باشید، ممکن است اثرات قوی پلاسیبو بر شما داشته باشند و به عنوان یادآوری به شما جهت اینکه رژیم کاهش وزنتان را رها نکنید، کمک کنند. جالب توجه است که اثر پلاسیبو این نوشیدنی‌ها از نظر علمی ثابت شده است.

از آنجایی که قیمت چای لاغری متفاوت است، پیش از آنکه بخشی از پول خود را صرف خرید آنها کنید، برچسب قیمت روی آن را بخوانید. آنچه که روی برچسب‌ها درج شده ممکن است چنین باشد:

“جهت بهره مندی از حداکثر مزایای این محصول لازم است همراه با یک رژیم کم کالری و ورزش روزانه مصرف شود. نتایج از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است.”

فکر کنید که آیا به صرفه تر است که پول خود را صرف خرید چای‌های لاغری یا یک بسته چای سبز و سیاه کنید یا اینکه بهتر است این مبلغ را جهت خرید میوه‌ها و سبزیجات بیشتر هزینه کنید.

شواهد علمی دال براین است که افراد با مصرف زیاد میوه‌جات و سبزیجات کمتر در معرض خطر افزایش وزن، بیماریهای قلبی، دیابت نوع 2، برخی انواع خاص سرطانها و بیماری‌های مرتبط با افزایش سن قرار می گیرند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید