پنج تمرین برای کنترل استرس

توسط فرشته داورپناه

آیا می‌خواهید در 40 سالگی در سلامت کامل باشید یا بیماری قلبی داشته باشید؟
روش‌های زیر را برای کنترل استرس در زندگی خود تمرین کنید.
از صدای زنگ بیدار باش در جای خود میخکوب می‌شوید. به تلفن خود نگاه می‌کنید ساعت 7 صبح است. چرا زنگ هشدار لعنتی به صدا در نیامده است؟ زنگ خورده، اما شما آن را نشنیدید. از رختخواب بیرون می‌پرید و دوش می‌گیرید. در حالی ‌که کراوات خود را بسته اید، قمقمه‌ی قهوه خود را برداشته و از پله‌ها پایین می‌روید. سوار ماشین می‌شوید و ساعت 7.30 صبح وارد ترافیک می‌شوید. مسیریاب به شما هشدار می‌دهد که حادثه ای رخ داده است که سرعت حرکت ترافیک را به مدت 20 دقیقه کاهش می‌دهد.
تصور چنین روزی برای بسیاری از ما عادی است. شاید هر روز اینگونه نباشد، اما مطمئناً بیش از یک روز را با پاراگراف اول در نظر مجسم کرده اید. نکته این است که وقتی بزرگتر می‌شویم، زندگی ما دائماً یک معمای حل مسئله حل می‌شود و شرایط غیر منتظره ای به خود می‌گیرد. و مواردی که خارج از کنترل ما هستند، به طور پیش فرض باعث ایجاد استرس می‌شوند.

بنابراین، اگرچه مطمئناً شما بیش از یک ترفند برای مدیریت لحظات بد خود بلد هستید، اما داشتن همه‌ی تکنیک‌های ممکن برای تمرکز کردن بر اهدافمان خوب است. در اینجا پنج تمرین بسیار ساده آورده شده است که بر اساس نتایج تحقیقات علمی انجام شده، در کنترل تنش بسیار خوب عمل می‌کنند.

1. درست نفس کشیدن را یاد بگیرید تا در هر شرایطی خود را کنترل کنید

درست است، نفس کشیدن. آلن واتس، پیشوای مکتب ذن در دهه‌ی 1970، می‌گوید: بسیاری از رازهای یک زندگی شاد یادگیری تنفس صحیح و خندیدن تا حد امکان است. بنابراین، بیایید به استاد واتس گوش دهیم، همین حالا دقیقاً در اینجا. تا جایی که می‌توانید عمیقاً از بینی نفس بکشید. اکنون تا جایی که می‌توانید نفس را عمیقاً از دهان خود بیرون دهید.
احساس بهتری دارید؟ آیا این کار فایده ای نداشت و هنوز هم همان حال قبلی را دارید؟ دوباره دم عمیق را تا جایی که می‌توانید، تکرار کنید. به یاد داشته باشید که باید هوا را از بینی خود به داخل بکشید، از دهان خود را بیرون دهید و این ترتیب را تا ده بار تکرار کنید. هیچ تغییری در وضعیت خود احساس نکردید؟ مرتباً تمرین را تکرار کنید اما ثانیه‌هایی را که برای دم و بازدم استفاده می‌کنید را در ذهن خود بشمارید.

2. آیا می‌خواهید یک کار تکراری را همیشه انجام دهید و کمتر خسته شوید؟ اجازه دهید بدن شما شل شود

بازوها را برای لحظه ای به عقب بکشید. نفس خود را حبس کنید و سپس آن را رها کنید. لحظه ای به صندلی خود تکیه دهید، چشمان خود را ببندید و به چیزی فکر کنید که باعث آرامش شما می‌شود (برای مثال آخرین باری که کنار دریا بودید، آهنگ مورد علاقه‌تان، بهترین مهمانی ای که در طول زندگی خود با دوستان رفتید).

حالتان چطور است؟ بهتر شدید؟ می‌توانید این کار را سه بار در روز و هر بار پنج دقیقه انجام دهید و سپس به انجام مجدد کار خود برگردید.

3. دست از سرزنش رئیس خود بردارید

بس کنید. همه‌ی ما می‌دانیم که رئیس شما بهترین فرد جهان نیست، میلیون‌ها بار این را به خود و دیگران گفته اید. آیا متوجه نیستید هر بار که داستان وحشتناک خود را تکرار می‌کنید، مغز شما بارها و بارها آن را با جزئیات کامل بازسازی می.کند و همان ناامیدی و عصبانیت را مانند اولین بار احساس می‌کنید، علاوه بر این، هورمون‌های استرس بیش از آنچه در اول بار ترشح شده اند تولید می‌شوند. آیا می‌خواهید دست از این کار بکشید؟ احساس خستگی نمی‌کنید؟ بیایید ببینیم، اولین چیزی که بسیار ضروری است تخلیه، و دومین چیز این است که انتقاد را به مرکز زندگی خود تبدیل کنید. اگر نمی‌توانید رئیس خود را تحمل کنید، از شغل خود استعفا بدهید. و اگر آنقدرها هم بد نیست، از زجر دادن خود دست بکشید.

4. از شر افرادی که انرژی شما را می‌گیرند خلاص شوید

مطمئناً در تمام کتاب‌های خودیاری که تا به حال خوانده اید، این را به شما گفته اند. ما در اینجا آن را برای شما تکرار می‌کنیم زیرا این یکی از مواردی است که هنگام تولید استرس بیشترین نقش را دارد که آن را وثیقه می‌نامند. همه‌ی افرادی را که اشتیاق شما برای انجام کار را از بین می‌برند، به شما می‌گویند نمی‌توانید، از نظر احساسی برای شما احساس بدی دارند، را از زندگی خود حذف کنید یا از آن‌ها فاصله بگیرید.
پیشنهاد می‌شود از آن‌ها فاصله گرفته و به جای دیگری بروید؛ زیرا بسیاری از اوقات برخی از کسانی که باعث می‌شوند احساس بدی به ما دست بدهد اعضای خانواده یا افراد بسیار نزدیک هستند که نمی‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید. اما به غیر از این موارد، اگر اوضاع بر وفق مراد نیست، محیط خود را تغییر دهید، به همین سادگی است. شما تنها مسئول انتخاب افراد اطراف خود و انتخاب کسانی هستید که باعث بهروزی شما می‌شوند نه تنش.
نکته اینجاست که شما به دنبال افرادی هستید که به شما کمک می‌کنند و توانایی ایجاد هسته‌ای از افراد مخصوص به خود را دارید که باعث شارژ مجدد شما می‌شود و در آن می‌توانید به لحظات سخت خود اعتماد کنید. مشخص شده است کسانی که دارای هسته‌ی از نزدیکان قابل اطمینان هستند عمر طولانی تری دارند و کمتر از استرس رنج می‌برند.

5. از طبیعت لذت ببرید

“من در مکزیکو سیتی زندگی می کنم، وقت ندارم. و هزار و یک بهانه‌ی دیگر.”
دلیل آن کاملاً روشن است.
اگر واقعاً غیر ممکن است که گهگاهی در اطراف قدم بزنید یا به پارک بروید تا کمی روی چمن‌ها راه بروید، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید ایجاد جو دلپذیر در مکان‌هایی است که بیشتر اوقات خود را در آنجا می‌گذرانید. با یک متخصص فنگ شویی صحبت کنید و از او بخواهید دفتر شما را با برخی رنگ‌های شرقی کمی سامان دهی کند.
به دنبال آموزش آنلاین باشید تا به خانه‌ی شما آرامش بیشتری ببخشد، موسیقی آرام بگذارید، تلویزیون را از اتاق خواب بیرون بیاورید، کمی بیشتر به خانه برسید تا شبیه میدان جنگ به نظر نرسد، با یک دکوراتور صحبت کنید و دیوار‌ها را به رنگ دیگری رنگ کنید. دیوارهای محل کار را با رنگ‌های پاستلی رنگ کنید. محل کار خود را پناهگاهی قرار دهید که به شما در تمدد اعصاب، آرامش و بهبودی کمک می‌کند.

اگر بتوانید این پنج تمرین را روزانه به مدت یک ماه انجام دهید، تضمین می‌کنیم که سطح استرس شما به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید