اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

توسط محمد امین نعمتی
اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

در دهه گذشته، مفهوم اینفلوئنسر مارکتینگ (بازاریابی تاثیرگذار) تنها به افراد معروف و تعدادی وبلاگ نویس محدود می‌شد، اما امروزه به نظر می‌آید اینفلوئنسرها در رسانه‌های اجتماعی نیز فعالیت زیادی می‌کنند، پای آن‌ها به دنیای بازاریابی باز شده است و حتی روش جدید کلاهبرداری را باب کرده‌اند.

همچنین بازاریابی تاثیرگذار باید بگوییم شکل جهش یافته بازاریابی آنلاین است و طی چند سال گذشته در رسانه‌ها به‌طور مرتب به آن اشاره می‌کنند.

با وجود این هنوز افرادی هستند که معنای دقیق و کاربردی این نوع بازاریابی را نمی‌دانند و حتی برخی افراد این عبارت را اولین بار است که می‌شنوند.

اگر شما نیز در مورد بازاریابی تاثیرگذار تحقیق کرده باشید ممکن است اطلاعات متناقضی در مورد آن در رسانه اجتماعی پیدا کنید. بنابراین، در این مطلب شما را با مفهوم اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا خواهیم کرد. تا انتها با روکیدا همراه باشید.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

به طور کلی عبارت Influencer marketing یا بازاریابی تاثیرگذار، اشاره به نوعی بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی دارد که برای تبلیغ، تایید و نام محصول از افرادی به اسم اینفلوئنسر استفاده می‌شود.

فعالیت این افراد اکثرا محدود به رسانه اجتماعی است و در کار خود تخصص دارند. استفاده از این نوع بازاریابی به علت اعتماد بسیار به آن و ایجاد تعامل با مشتریان است و باعث می‌شود برند شما بیشتر شناخته شود

همچنین، اینفلوئنسر مارکتینگ شامل همکاری برند با اینفلوئنسر آنلاین است تا محصول یا خدمات خود را عرضه کند. بخشی از همکاری‌ها در بازاریابی تاثیرگذار کمتر ملموس است. اما به‌طور کلی برندها با اینفلوئنسرها کار می‌کنند تا شهرت برند خود را بهبود بخشند.

یکی از مثال‌های شاخص بازاریابی تاثیرگذار، فرد معروفی در یوتیوب به نام (PewDiePie) است که با تولیدکنندگان فیلم‌های ترسناک تیمی ‌تشکیل داده است تا ویدئوهایی در شهر پاریس بسازد.

این فرد ویدئوهایی می‌سازد که چالش‌های مختلفی را دارند. این ویدئوها محتوای عالی داشتند و 27 میلیون نفر آن را دیده‌اند و آنونس فیلم‌های این شرکت تولیدکننده فیلم نیز دو برابر بازدیدکننده به دست آورده است.

مثال بالا بسیار ساده است تا بتوانید فرد معروفی را تصور کنید که با یک شرکت برای عرضه یک محصول کمک می‌کند. حتی اگر عرضه کردن ویدئوهای 10 دقیقه‌ای به جای 30 ثانیه تبلیغ تلویزیونی باشد.

همچنین باید اشاره کنیم اینفلوئنسرها برخلاف افراد معروف، می‌توانند همه جا و همه کس باشند و ویژگی که باعث می‌شود آن‌ها تاثیرگذار شوند، داشتن فالوورهای بسیار زیاد در وب‌سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی است.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر می‌تواند عکاس پر طرفدار مد در اینستاگرام یا یک وبلاگ نویس امنیت سایبری باشد که توئیت می‌کند یا حتی یک متخصص بازاریابی در لینکداین.

منظور ما این است که در هر صنعتی افراد تاثیرگذار وجود دارند و باید آن‌ها را پیدا کنید. برخی از آن‌ها صد هزار (اگر میلیونی نباشد) فالوور دارند، اما بیشتر آن‌ها ممکن است افراد عادی باشند.

حتی این افراد امکان دارد فقط ده هزار فالوور یا کمتر داشته باشند. با این حال، چنین افرادی کارهایی را انجام می‌دهند تا در زمینه خود تخصص پیدا کنند.

آن‌ها به سراغ مردم می‌روند و به سوالاتشان پاسخ می‌دهند. آن‌ها براساس تخصص خود، افرادی هستند که پست‌های اجتماعی جذابی در مورد موضوع خاصی درست می‌کنند. بهترین عکس‌ها و ویدئوهای جذاب را تولید می‌کنند و همچنین آغازگر بحث‌های آنلاین هستند.

ارزش اینفلوئنسر مارکتینگ

در حالی که بازاریابی تاثیرگذار در اینستاگرام استراتژی شناخته شده‌ای است، شبکه‌های زیاد دیگری برای افزایش اینفلوئنسرها وجود دارند.

به گزارش آدویک، این صنعت در سال 2020 ارزشی حدود 10 میلیارد دلار داشته است. در شبکه‌های دیگری مانند اسنپ چت، یوتیوب و تیک تاک اینفلوئنسرهایی با جمعیت‌های متفاوت خود حضور دارند.

طی نظرسنجی یک آژانس دیجیتال مارکتینگ در پایان سال 2018، از بازاریاب‌ها در مورد احساسات آن‌ها در مورد اینفلوئنسرها سوال شده است.

در آن نظرسنجی 89% افراد معتقد بودند بازگشت سرمایه ناشی از استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ نسبت به روش‌های دیگر بهتر بوده است.

همچنین همان نظرسنجی اشاره کرده است که 65% بازاریاب‌ها قصد دارند بودجه خود را برای چنین روش بازاریابی افزایش دهند.

حالا که متفاوت شدید در چه مرحله‌ای از این صنعت قرار داریم، در ادامه در مورد یک استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ موفق صحبت خواهیم کرد.

چگونه استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ داشته باشیم؟

مانند هر استراتژی بازاریابی، یک برنامه برای چنین روشی شامل هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی می‌شود. استراتژی موفقیت آمیز را تنها با فرستادن محتوای رایگان به هر شخصی که معروف است یا با گفتن به دوستان کنونی و آشنایان پیدا نمی‌کنید.

در ادامه بررسی خواهیم کرد برای داشتن چنین استراتژی باید به چه چیزهایی دقت کند.

محل فعالیت اینفلئونسرها را پیدا کنید

در بیشتر استراتژی‌ها، جستجو و تحقیق مرحله اول است. رسانه‌ای را انتخاب کنید که می‌خواهید ابتدا روی آن تمرکز کنید.

اما اگر تازه کار خود را شروع کرده‌اید، با قدم اول شروع کنید. حالت ایده‌آل این است که برند شما ابتدا در این رسانه حضور داشته باشد یا بخواهد آن را گسترش دهد.

این صنعتی که شما در آن هستید، زمانی اهمیت پیدا می‌کند که برنامه ریزی می‌کنید تا یک استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ موفق داشته باشید.

در طول مرحله تحقیق، به نوع و کار اینفلوئنسرهایی نگاه کنید که به آن علاقمند هستید. آیا شما در اینستاگرام به صفحه‌ای رجوع می‌کنید که فالوور بیشتری دارد؟ یا اینفلوئنسرهای کوچک با کمتر از 2000 فالوور را دوست دارید؟

شاید چیزی بین 5 تا 10 هزار فالوور دلخواه شما است. هر چیزی که شما روی آن تصمیم بگیرید تا تمرکز کنید موقعیت شما را نیز تعیین خواهد کرد.

باید توجه کنید که اینفلوئنسرهای کوچک روی موضوعات کم تمرکز می‌کنند و معرفی محصولات ساده را قبول خواهند کرد. برخی از اینفلوئنسرهای کوچک، به طور مستقل کار می‌کنند در حالی که ممکن است دیگران با آژانس یا یک سازمان شناخته‌شده کار کنند.

همچنین شما باید بازگشت سرمایه حاصل از اینفلوئنسر مارکتینگ اجتماعی خود را در نظر بگیرید. به عبارت دیگر هزینه پرداختی برای پست‌های اینفلوئنسر در اهداف کلی بازاریابی شما چقدر است؟

علاوه بر این، باید انتظارات خود را از اینفلوئنسرها با موارد دیگر مقایسه کنید. باید بودجه خود را در نظر بگیرید و متوجه شوید آیا خودتان می‌خواهید برای تبلیغات ویدئو بسازید یا اینفلوئنسر این کار را برای شما انجام دهد و هزینه این دو را با هم مقایسه کنید.

وب‌سایتinfluence. com  نتایج تحقیق خود را در مورد هزینه پرداختی به ‌اینفلوئنسرهای اینستاگرام منتشر کرد. آن‌ها به هزینه متوسط هر پست اینستاگرام نگاه کردند و متوجه شدند.

  • متوسط هزینه کلی 271 دلار بود
  • هزینه متوسط برای اینفلوئنسرها با کمتر از 1000 فالوور، 83 دلار برای هر پست بود.
  • هزینه متوسط برای بیش از صد هزار فالوور 763 دلار برآورد شده بود.

جستجو و تحقیق کلید اصلی این فرآیند است و شما متوجه خواهید شد که طی انجام آن به دفعات به مرحله بررسی هزینه برخواهید گشت.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

Social influencer concept. Media content to grab like from social audience. Vector Design.

 

بودجه و استراتژی مشخص برای مدیریت کمپین خود ایجاد کنید

حالا شما می‌دانید به ‌اینفلوئنسرها چه مقدار باید پرداخت کنید و نیاز دارید تا بودجه خود را با آن تطبیق دهید. به برنامه ریزی به‌موقع توجه کنید و استراتژی خود را مرور و سپس اجرا کنید.

راه‌اندازی یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق تنها ایجاد کردن و رفتن به دنبال نوع استراتژی نیست، بلکه شامل نظارت دقیق و دائمی نیز می‌شود.

بر خلاف استراتژی تبلیغ خودکار، اینفلوئنسرها انسان هستند و به طور مداوم با شرکای خود تعادل و تعامل برقرار می‌کنند.

اما برخی از افراد ممکن است روی تعهد خود نسبت به پشت گذاشتن به‌موقع پایبند نمانند و تگ‌های درخواستی شما را به کار نبرند.

بنابراین باید زمانی را صرف مدیریت این مسائل کنید تا بتوانید آن‌ها را توسعه دهید و بهتر کنید. کار شما به مرور زمان و تجربه بهبود می‌یابد و متوجه می‌شوید که صنعت شما چگونه کار می‌کند و چه چیزی در تخصص شما نیست.

اگر شما پول و وقت دارید، برنامه‌ای برای استفاده از سفیران برند خود داشته باشید. همانطور که شرکت فوجی فیلم این کار را کرده است و از سفیران برند خود در تولید محصول جدید و تکمیل محتوای خود استفاده می‌کند.

این شرکت با انواع مختلف عکاس‌ها و فیلمبردارهای تحت نظر خود کار می‌کند تا توانایی شرکت خود را برای تولید محصولات متنوع نشان دهد و بگوید تجهیزات آن‌ها چه کاری می‌توانند انجام دهند.

برای برندهایی که به ‌اینفلوئنسرهای بیشتری نیاز دارند، یک آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ اینفلوئنسرهایی استخدام می‌کند و شما می‌توانید جستجو کنید و اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کنید. برند شما باید از چنین چیزی استقبال کند.

روی اهداف و پیغام خود تصمیم بگیرید

دو دلیل متداول برای استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ این است که آگاهی از برند و سطح فروش خود را افزایش دهید.

به جای ایجاد اهداف سطحی به عنوان هدف اصلی، بهتر است استراتژی خود را براساس نیازهای برند خود بسنجید.

به عنوان مثال، شما ممکن است بخواهید از افراد جوان‌تر به عنوان مشتری خود استفاده کنید یا بخواهید به کاربران جدید محصول جدیدی را عرضه کنید و مشتری‌های خود را از افراد جدید انتخاب کنید.

از طرفی ممکن است اهداف فروش کسب‌وکار خود را نادیده بگیرید و از اینفلوئنسرهایی استفاده کنید که در مورد ارزش‌های برند شما صحبت ‌کنند.

اینفلوئنسرها این توانایی را دارند تا به مخاطبان خاص دسترسی داشته باشند. در مقابل، شما در ارتباط با هزاران فالوور قرار خواهید گرفت و اینفلوئنسرها کمک می‌کنند تا مطمئن شوید مخاطبان آن‌ها به محصول شما علاقه دارند، محتوای شما را می‌خوانند و جذب آن خواهند شد یا نه.

پیغام شما نیز مانند هدف شما اهمیت دارد، در حالی که نمی‌خواهید خلاقیت اینفلوئنسر و منحصر به فرد بودن او را تحت شعاع قرار دهید.

همچنین از آن‌ها نمی‌خواهید تا از برند شما تبلیغ منفی شود. شما تعیین می‌کنید که چطور می‌خواهید کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ و پیغام خود را درست کنید تا بعدا بتوانید به آن رجوع کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

چگونه با اینفلوئنسرها ارتباط ایجاد کنید

به مرحله اول یعنی تحقیق و برنامه ریزی برای اهداف و پیدا کردن اینفلوئنسرهای مورد نظر خود بر می‎گردیم. در واقع باید اینفلوئنسرهایی را بیابیم که می‌خواهیم با آن‌ها همکاری کنیم..

در طول این تحقیق، این موارد را در ذهن خود نگه دارید:

  • آیا اینفلوئنسر مورد نظر شما به تازگی در مورد برند مشابه شما پستی گذاشته است یا نه؟ برای مثال، اگر شما رستورانی دارید و می‌خواهید منوی غذای خود را در معرض دید افراد زیادی قرار دهید، باید دنبال اینفلوئنسرهایی بگردید که به‌طور منظم در مورد غذایی که می‌خورند در صفحه خود پست می‌گذارند.
  • آیا اکانت آن‌ها مشکلی ندارد؟ شناخته شده هستند؟ یعنی در مورد آن‌ها تحقیق کنید و اگر نکته مشکوکی مورد تعداد فالوور و نظرات آن‌ها بود، شما متوجه خواهید شد که اکانت این اینفلوئنسر، تقلبی است.
  • آیا آن‌ها قبلا با برندهای مشابه کار کرده‌اند؟ دنبال فرد تاثیرگذاری بگردید که نمونه کارهایی از همکاری با برندهای شابه داشته باشد.

در مرحله بعدی مشخص کنید که چگونه به آن‌ها دسترسی خواهید داشت. برای اینفلوئنسرهای کوچک شما می‌توانید پیغام خصوصی بفرستید یا می‌توانید اطلاعات تماس را از قسمت bio پروفایل او پیدا کنید. همچنین ممکن است لینک وب‌سایتی را گذاشته باشند که برای برقراری تماس باید به آن‌جا مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

استراتژی‌های خود را مرور کنید

حتی اگر کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شما در جریان است، بهتر است براساس تاریخ‌های مشخصی استراتژی‌ها و مقدار پیشرفت خود را بسنجید.

حالا اجازه دهید به تعدادی سوالات رایج کاربران نیز پاسخ دهیم.

 اینفلوئنسر مارکتینگ چقدر موثر است؟

براساس آمارها بازاریابی تاثیرگذار روش موثری برای ترویج محصول شما است. این صنعت پیش بینی می‌شود حدود 7. 7 میلیارد دلار در سال 2021 ارزش داشته باشد.

میانگین ارزش رسانه‌ای در سال 2019، 5. 78 دلار در اینفلوئنسر مارکتینگ بوده و به ‌این معنا است که به طور متوسط، یک دلار صرف شده در بازاریابی تاثیرگذار می‌تواند 5. 8 دلار ارزش برای کسب‌وکار شما به همراه داشته باشد. 91% بازاریاب‌های دیجیتال اعتقاد دارند که بازاریابی تاثیرگذار یک روش قدرتمند برای بازاریابی است.

چطور باید تاثیر بازاریابی تاثیرگذار را سنجید؟

مبنای سنجش موفقیت کمپین‌ها براساس اهداف شما است. بیشتر آن‌ها به استراتژی ‌اینفلوئنسر مارکتینگ شما مربوط نمی‌شوند. رایج ترین روش‌های سنجش مقدار موفقیت در زیر آمده است:

دسترسی به مخاطب، تعامل (نظرات، لایک‌ها، به اشتراک‌گذاری‌ها)، محتوای با کیفیت، تبدیل‌ها: رشد تعداد فالوورها، اشاره به برند، افزایش ترافیک صفحات فرود

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

چگونه برای تاثیرگذاری برنامه داشته باشید؟

قدم اول تحقیق است. سپس مخاطب مورد نظرتان را برای کمپین خود معرفی می‌کنید و اهداف را در ذهن نگه دارید.

برای این که استراتژی ‌اینفلوئنسر مارکتینگ شما موفق شود، احتیاج دارید تا با اینفلوئنسرهایی کار کنید که روی مخاطب مورد نظر تاثیر می‌گذارند.

بهترین انواع اینفلوئنسر را برای برند خود معرفی کنید و مجددا تحقیق را از یاد نبرید. با اینفلوئنسرهای خود ارتباط برقرار کنید.

سخن نهایی

اینفلوئنسرها در اینجا هستند تا باقی بمانند اما دنیای اینفلوئنسرها چگونه است و چگونه عمل می‌کنند؟ ممکن است از 5 سال گذشته تا حالا مفهوم اینفلوئنسر مارکتینگ تغییر کرده باشد.

بنابراین امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد تا با یک استراتژی قدرتمند کار خود را در این دنیای جدید بازاریابی شروع کنید.

همچنین فراموش نکنید که جا نزنید و اگر بار اول شکست خوردید ممکن است بعدا اینفلوئنسر بهتری پیدا کنید و متوجه شوید که ‌اینفلوئنسر کنونی شما برای اهداف بازاریابی شما خوب نیست.

منبع: influencermarketinghub.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید