پهبادها برای مسیریابی از خفاش‌ها الهام می‌گیرند

توسط محمد امین نعمتی

همانطور که می‌دانید خفاش‌ها برای پیدا کردن مسیر خود در تاریکی از انعکاس صدا استفاده می‌کنند، بنابراین چرا پهبادها نتوانند؟ محققان موفق به توسعه یک سیستم شده‌اند که به یک پهباد اجازه مسیریابی با استفاده از فقط 4 میکروفون و یک بلندگو را می‌دهد.

این سیستم براساس مفهوم آشنای اندازه‌گیری مسافت با ایجاد اکو کار خواهد کرد ولی از یک الگوریتم براساس جبر جابه‌جایی استفاده می‌کند تا مشخص شود چه مسافتی با اهداف مورد نظر وجود دارد. این سیستم «دیواره‌های روح» که باعث ترس پهباد برای حرکت خواهد شد را می‌گیرد.

این پهباد در حال حاضر برای درک محیط خود باید ثابت باشد، ولی دانشمندان امیدوارند از این فناوری در حین پرواز استفاده کنند. این تیم همچنین به شرایطی توجه خواهد داشت که ممکن است برای حرکت پهباد محدودیت به وجود آورد.

اگر این سیستم به صورت گسترده در اختیار افراد قرار گیرد، منجر به پیشرفت‌های قابل توجهی خواهد شد. پهبادها برای حرکت کاملا تکیه به استفاده از دوربین‌ها و جی‌پی‌اس نخواهند داشت و استفاده از آن‌ها به ویژه برای امور تحقیقاتی و نجات، بازرسی شبانه و سایر ماموریت‌هایی که نور در آن کم بوده مفید است.

همچنین می‌تواند برای پهبادهای زیر زمینی و سایر کشتی‌هایی استفاده شود که هرگز دید عالی نخواهند داشت. استفاده از این فناوری شبه خفاشی در کنار حسگرهای ماشین‌های خودران نیز مفید خواهد بود.

منبع: engadget.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید