روکیدا
دانش و فناوری

پنتاگون مانند مرد عنکبوتی پهبادهای ناشناس را به تور می‌اندازد

پنتاگون در حال حاضر مجوز دارد به پهبادهایی که یک تهدید به نظر می‌رسند شلیک کند، ولی دنبال راهکارهای دیگر نیز است. وزارت دفاع (DoD) آمریکا قراردادی را با شرکت Fortem Technologies امضا کرده است تا به کمک پهباد دارای هوش مصنوعی این شرکت به اسم Drone Hunter پهبادهای ناشناس را تعقیب کرده و با یک تور اسیر کند.

Drone Hunter برای ردیابی پهبادهای بدون مجوز از رادار استفاده می‌کند. زمانی که پهباد هدف در محدوده رادار قرار می‌گیرند، Drone Hunter با یک تور به سمت آن شلیک می‌کند. سایت Defense One ادعا می‌کند پنتاگون میلیون‌ها دلار برای این سیستم هزینه کرده است.

گرفتن پهبادها در هوا در مقایسه با شلیک کردن به آن‌ها یا قطع سیگنال‌های ارتباطی آن‌ها چندین مزیت دارد. شیوه استفاده از تور به این معنا است که پهباد روی سر افرادی که در محل حضور دارند نمی‌افتد و اگر اطلاعات پهپاد پاک نشود، DoD می‌تواند بهتر بررسی کند چه کسی مسئول استفاده از آن است.

وزارت دفاع همچنین سایر محصولات شرکت Fortem را خریده است از جمله SkyDome Network که می‌تواند به صورت خودکار محیط را تحت نظر بگیرد و پهبادهای بدون مجوز را شناسایی کند و آن‌ها را از سایر اشیاء پرنده تشخیص دهد، بنابراین پرنده‌های بومی آن منطقه از این سیستم در امان باشند.

اگر SkyDome یک پهباد خطرناک را شناسایی کند، می‌تواند به پرسنل مسئول خبر دهد یا به طور خودکار Drone Hunter را فعال کند.

همانطور که در چندین فرودگاه شلوغ بین‌المللی دیدیم، پهبادها می‌توانند باعث تاخیر پروازها و بی‌نظمی شوند. چنین سیستمی می‌تواند به صورت بالقوه جلوی چنین وقفه‌هایی را بگیرد. گرچه یقینا تنها راه‌حل ممکن نیست.

دولت بریتانیا در حال کار روی لیزرهای با سطح انرژی بالا است تا بتواند پهبادها و موشک‌ها را در آسمان نابود کند.

فرودگاه هیترو اخیرا سیستمی به اسم «Counter Drone» را معرفی کرده است که نقش آن شناسایی و ردیابی پهبادهای بدون مجوز است و چندین سال قبل توکیو سیستمی را به نمایش گذاشت که مانند یک تور پهبادها را اسیر می‌کند.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی موفق به کشف آنتی‌بیوتیک شده است؟

محمد امین نعمتی

آلفابت برنامه ساخت بادبادک‌های تولید انرژی را کنار گذاشت

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی MIT با توانایی قدرت درک شهودی قوانین فیزیک

عباس رهامی

چطور کسب و کار سبز و موفق داشته باشیم؟

عباس رهامی

ربات‌ها به کمک دکل‌های نفتی می‌آیند؟

محمد امین نعمتی

آیا هوش مصنوعی به بازنویسی مقالات ویکی‌پدیا کمک می‌کند؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟