دنیای خودرو پیشنهاد سردبیر

خودروی مفهومی مرسدس بنز، آینده ای شگفت انگیز از اتومبیل های خودران به تصویر می‌کشد

برخی از خودروهای مفهومی آینده نگر گویی دقیقاً از فیلم آواتار، ساخته به یاد ماندنی جیمز کامرون، بیرون کشیده شده اند. جدیدترین خودروی مفهومی مرسدس بنز که در CES 2020 در روز دوشنبه به نمایش گذاشته شد، این ارتباط را یک قدم جلوتر برد. این خودرو با نام Vision AVTR (به معنی دگرگونی پیشرفته یک وسیله نقلیه)، نتیجه همکاری واقعی مرسدس بنز و فرنچایز آواتار جیمز کامرون است.

بهتر است هیچ اعتراضی به آن نکنید، چرا که این یک ماشین مفهومی عجیب و غریب است (البته اگر فیلم آواتار را دیده باشید). مرسدس بنز می گوید همه این کارها با “ساختار طراحی داخلی رو به بیرون” آغاز می شود، که فضای داخلی و بیرونی خودرو را به یک “احساس کلی” تبدیل می کند.

شکل کلی خودرو به یک صابون شباهت دارد، با نشانگر و پره های روشن در چرخ ها. این خودرو درب ورودی ندارد. در قسمت پشتی Vision AVTR شاهد ۳۳ دریچه بیونیک متحرک و چند منظوره هستیم که به پولک های پوست خزندگان شباهت دارد. در واقع مشخص نیست که چطور، اما ظاهرا این پولک ها به عنوان منبع انرژی برای خودرو عمل می کنند و جلوه های فوق العاده زیبایی را از فضای خارج خودرو برای سرنشینان ایجاد می کنند. سپس همه این تصاویر زیبا در صفحه نمایش بزرگ تعبیه شده در قسمت جلوی خودرو نمایش داده می شوند که دارای نوعی طراحی مثلثی شکل است.

زمانی که داخل خودروی Vision AVTR می نشینید، خودرو نبض شما را اندازه گیری می کند (که می توانید از روی صندلی آن را حس کنید) و می تواند تنفس شما را بررسی کند. مرسدس بنز می گوید این ارتباط بیومتریک، برای سنجش عملکرد این طرح اولیه لازم است. در واقع آن ها می خواهند مسافر و اتومبیل را به نوعی به عنوان یک “ارگانیسم همزیست” ادغام کند. پد کنترل نبض روی کنسول جایی است که شما هنگام ورود به اتومبیل دست خود را بر روی آن قرار می دهید و اینجاست که شما تمام عملکردهای اصلی وسیله نقلیه را مدیریت خواهید کرد.

هنگامی که دست خود را بلند می کنید، منوی صفحه نمایش بر روی کف دست شما نشان داده می شود، در این جا می توانید “جهان پاندورا را از دیدگاه های مختلف” کشف کنید (همان سیاره ای که آواتار در آن قرار دارد). طراحی صندلی نیز شبیه به تختخواب توری است که شخصیت های آواتار در آن می خوابند. بنابراین همیشه احساس خوابیده بودن به شما دست خواهد داد.

مرسدس بنز می گوید اگر مسافر یا بچه در خودرو داشته باشید، Vision AVTR می تواند عملکرد خود را بر اساس آن تطبیق دهد. این شرکت در بیانیه ای گفت: “از صفحه نمایش می توان برای نظارت بر آسایش کودکان در قسمت عقب توسط والدین استفاده کرد.” در حقیقت، نبض مسافر جلو با نور بر روی صندلی های پشتی نمایش داده می شود، که قرار است به بچه های شما “احساس متصل بودن و امنیت” بدهد.

جالب است بدانید که مرسدس بنز در بیانیه اش از کودکان به عنوان “زندانی” یاد می کند. برای آنها، Vision AVTR یک استخر جادویی است که “تجربه بازی های آموزشی مبتنی بر واقعیت افزوده” ارائه می دهد. نقاط مورد علاقه در طول مسیر مانند رودخانه ها، کوه ها و ساختمان ها با اطلاعات کامل نشان داده می شود. این یک نوع یادگیری در حال حرکت است.

نکته مهم این خودروی مفهومی، پایداری است. صندلی ها از مواد گیاهی ساخته شده اند. کف خودرو از یک نوع چوب جدید به نام Karuun ساخته شده است. این چوب به عنوان یک ماده طبیعی اولیه در اندونزی برداشت می شود. علاوه بر این، منبع تغذیه برای Vision AVTR یک فناوری باتری جدید است که از سلول شیمیایی ارگانیک مبتنی بر گرافین ساخته شده است، که کاملاً عاری از فلزات نادر است. مواد تشکیل دهنده باتری کاملاً تجدید پذیر هستند.

در مورد بقیه امکانات مکانیکی خودرو، حرف زیادی برای گفتن نیست. Vision AVTR یک اتومبیل خودران است و به لطف محورهای جلو و عقب که می توانند به صورت جانبی تا ۳۰ درجه بپیچند، می توان مانند خرچنگ به کنار حرکت کرد.

همه این ها برای آینده مرسدس بنز چه معنایی دارد؟ گفتن آن بسیار سخت است. بسیاری از مفاهیم و فن آوری های آینده نگر وجود دارد که در این خودروی نمایشی طراحی شده اند. اما این خودرو کمتر به عنوان چشم انداز آینده خودروساز آلمانی دیده می شود و به نظر می رسد تنها برای ایجاد یک طرح بر اساس فیلم آواتار شکل گرفته است. در هر صورت، قطعاً خودرویی است که احتمالاً از ذهن جیمز کامرون سرچشمه گرفته است.

 

 

مطالب مرتبط

اولین خودروی ساخت سونی چه امکاناتی دارد؟

محمد آقاپور

آیا ممکن است در آینده نزدیک خودرو‌ها به صفحه نمایش سه بعدی مجهز شوند؟

محمد آقاپور

آیا استفاده از باتری پرظرفیت برای موستانگ Mach-E منطقی است؟

محمد آقاپور

خودرویی علمی-تخیلی و مفهومی نیسان به نام IMK

عباس رهامی

اسکوتر برقی مرسدس بنز عضو جدید خانواده EQ

عباس رهامی

مرسدس بنز ماشین‌های عهد بوقش را برقی می‌کند!

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟