گوگل با سرمایه‌گذاری جدید خود در زمینه انرژی تجدیدپذیر یک رکورد بر جا می‌گذارد

توسط محمد امین نعمتی

گوگل روز گذشته اعلام کرد که قصد دارد در زیرساختارهای جدید انرژی تجدیدپذیر در آمریکا، آمریکای جنوبی و اروپا بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند.

این بسته 1600 مگاواتی از توافقنامه در مورد منابع انرژی خورشیدی و باد شامل 19 معامله جدید انرژی خواهد شد که مجموع سرمایه‌گذاری غول دنیای فناوری در زمینه انرژی تجدیدپذیر را به بیشتر از 40 درصد افزایش خواهد داد.

گوگل با سرمایه‌گذاری جدید خود در زمینه انرژی تجدیدپذیر یک رکورد بر جا می‌گذارد

مدیر ارشد اجرایی گوگل ساندار پیچای طی اظهارنظری گفت «پایداری انرژی یکی از ارزش‌های اصلی گوگل از اولین روزهای شکل‌گیری این شرکت بوده است. با گذشت زمان ما سخت تلاش کرده‌ایم کربن وارد شده به جو ناشی از عملیات خود را کاهش دهیم، محصولاتی با در نظر گرفتن مردم و گیاهان بسازیم و از طریق زنجیره تامین خود این تغییر را وسعت بخشیم.»

این شرکت قصد دارد با سرمایه‌گذاری در مزارع خورشیدی در کالیفرنای شمالی، کالیفرنای جنوبی و تگزاس مجموع سرمایه‌گذاری خود در زمینه انرژی خورشیدی را بیشتر از دو برابر کند. گوگل همچنین در حال سرمایه‌گذاری در یک معامله فناوری هیبریدی در شیلی است که هر دو انرژی خورشیدی و باد را ترکیب خواهد کرد. پیچای قصد دارد فردا با حضور در کشور فنلاند برنامه‌های گوگل را اعلام کند.

صدها کارمند گوگل بارها از غول دنیای فناوری به دلیل به اندازه کافی جدی نگرفتن محیط زیست انتقاد کردند و به اثرات کربن دیتاسنترهای این شرکت و  قانون‌گذاران آن اشاره کردند که علیه وضع قوانین در مورد تغییرات آب و هوا رای دادند.

این هفته بیش از 1600 کارمند گوگل نامه‌ای امضا کردند و در نامه خود گفتند «فناوری «سبز» نیست. کربن تولید شده در دیتاسنترهای صنعت فناوری به تنهایی برابر با کربن ناشی از سفرهای هوایی است. با آن که گوگل متعهد به پایداری انرژی است و اشاره کرده است عملیات کسب و کار جهانی این شرکت کربن خنثی هستند (یعنی انتشار کربن آن با سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی تجدیدپذیر یا خریدهای آفست کربن (تعدیل کربن) تعدیل می‌‎‌شود) و میل به مصرف انرژی بلند مدت همیشگی عاری از کربن (اما بدون تاریخ مشخص برای این تعهد) دارد، ولی این کل داستان را نشان نمی‌دهد.»

خبر جدید گوگل پیش از راهپیمایی جهانی در اعتراض به تغییرات آب و هوا است. صدها کارمند شرکت‌های فناوری مانند گوگل، مایکروسافت و آمازون انتظار می‌رود در این راهپیمایی‌ها شرکت کنند که در طول یک هفته در بیش از 150 کشور دنیا برگزار خواهد شد.

منبع: engadget.com 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 دیدگاه

تبدیل زباله به سوخت: این بار دی اکسید کربن | روکیدا چهارشنبه 10 دی 1399 ساعت 12:31 - 12:31

[…] نتیجه مسیر جذب و جمع آوری دی اکسید کربن باید با انرژی‌ پاک انجام […]

پاسخ

دیدگاهی بنویسید