آسترازنکا اعتراف کرد: واکسن کرونای این شرکت می‌تواند باعث لخته‌شدن خون شود

توسط رها

شرکت داروسازی آسترازنکا (AstraZeneca) اعتراف کرده است که واکسن کرونای آن که با نام تجاری Covishield شناخته می‌شود، ممکن است در موارد بسیار نادر باعث ایجاد لخته‌های خونی شود. این اعتراف پس از سه سال از آغاز استفاده گسترده از واکسن‌های کووید-19 صورت گرفته است.

عوارض جانبی واکسن‌های کووید-19

اعتراف کرد 0واکسن کرونای این شرکت می‌تواند باعث لخته‌شدن خون شود

عوارض جانبی واکسن‌های کووید-19 از ابتدای عرضه عمومی این واکسن‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند. یکی از نگرانی‌های اصلی مربوط به واکسن‌های کرونای آسترازنکا، ایجاد لخته‌های خونی بود. در حالی که بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که این عوارض جانبی بسیار نادر هستند، اما گزارش‌های متعددی از موارد ایجاد لخته‌های خونی پس از دریافت واکسن Covishield وجود دارد.

اعتراف آسترازنکا به ایجاد لخته‌های خوناعتراف کرد واکسن کرونای این شرکت می‌تواند باعث لخته‌شدن خون شود1

 

شرکت آسترازنکا، که یک شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی است، در اسنادی که به دادگاه ارائه داده است، اعتراف کرده که واکسن Covishield می‌تواند در موارد بسیار نادری باعث ایجاد TTS یا ترومبوز همراه با سندرم ترومبوسیتوپنی شود. این عارضه جانبی شامل لخته‌شدن خون و تعداد پایین پلاکت‌ها است.

آسترازنکا اعلام کرده است که هنوز علت دقیق این عارضه جانبی مشخص نیست و می‌تواند بدون استفاده از واکسن آسترازنکا یا هر واکسن دیگری نیز رخ دهد. با این حال، این اعتراف نشان می‌دهد که این شرکت آگاهی از این عوارض جانبی دارد و آماده است تا به مسائل مربوط به ایمنی واکسن‌های خود رسیدگی کند.

واکنش سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز تایید کرده است که واکسن Covishield ممکن است باعث عوارض جانبی نادری شود که می‌تواند زندگی انسان‌ها را تهدید کند. WHO اعلام کرده است که پس از واکسیناسیون با این واکسن، عارضه جانبی بسیار نادری به نام TTS گزارش شده است.

با این وجود، WHO تاکید کرده است که این عوارض جانبی بسیار نادر هستند و در هر 10 هزار مورد، تنها 1 مورد گزارش شده است. همچنین WHO اظهار داشته است که در کشورهایی که انتقال SARS-CoV-2 هنوز ادامه دارد، مزایای واکسیناسیون در برابر کووید-19 بسیار بیشتر از خطرات احتمالی آن است.

پرونده‌های قضایی مرتبط با عوارض جانبی واکسن آسترازنکا

اعتراف آسترازنکا به ایجاد لخته‌های خونی در موارد نادر، پس از شکایت‌های دسته‌جمعی صورت گرفته است. برخی از قربانیان این واکسن، مدعی شده‌اند که واکسن Covishield باعث مرگ یا جراحات شدید شده است. یکی از شاکیان ادعا کرده است که پس از دریافت واکسن، لخته‌های خونی باعث آسیب مغزی دائمی و از کار افتادگی وی شده است.

این شکایت‌ها به دنبال حداکثر 100 میلیون پوند خسارت برای حدود 50 قربانی هستند. در حالی که آسترازنکا این ادعاها را رد کرده، اما اعتراف به احتمال ایجاد لخته‌های خونی نشان می‌دهد که این شرکت مسئولیت خود را نسبت به ایمنی محصولات خود می‌پذیرد.

واکسن Covishield توسط آسترازنکا با همکاری دانشگاه آکسفورد انگلستان توسعه داده شده و توسط «انستیتو سرم هند» تولید شده است. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که این واکسن می‌تواند 60 تا 80 درصد در برابر کروناویروس جدید مقاومت ایجاد کند.

با وجود اعتراف آسترازنکا به احتمال ایجاد لخته‌های خونی، اکثر کارشناسان بهداشت عمومی تاکید می‌کنند که واکسیناسیون در برابر کووید-19 برای کنترل بیماری و جلوگیری از مرگ و میر بسیار مهم است. اگرچه عوارض جانبی نادر هستند، اما مزایای واکسیناسیون به‌طور کلی بسیار بیشتر از خطرات آن است.

 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید