خودرو پرنده اسکای درایو: تاکسی بالدار با نام SD-03

توسط امیرحسین حیدرزاده
خودرو پرنده اسکای درایو: تاکسی پرنده با نام SD-03

خودروها دیگر جذابیت گذشته را ندارند. حرکت یک خودرو در زمان‌های نه چندان دور یک رویا بود. امروز یک اتفاق روزمره برای حرکت از خانه تا محل کار است. در مورد خودرو پرنده چطور فکر می‌کنید؟

سربازان خط شکن راه علم، به سفر هوایی فکر می‌کنند. به روزهایی که حرکت در آسمان یک اتفاق روزمره باشد. آیا دور از انتظار است؟ باید بگوییم خیر.

نمایشگاه CES 2022 نزدیک بودن آن را به ما نشان داد. در این نمایشگاه یک خودروی پرنده فوق العاده سبک و جمع و جور معرفی شد. آن پرنده اسکای درایو (SkyDrive) مدل SD-03 نام دارد.

اگر در نمایشگاه حضور داشتید، به راحتی می‌توانستید سوار آن شوید. خودرو پرنده اسکای درایو هشت پره دارد که به شکل افقی نصب شده. در نگاه اول می‌گویید: چقدر شبیه به یک پهپاد غول پیکر است.

آیا این پهپاد می‌تواند انسان را حمل کند؟ ابعاد آن تنها 4 در 4 در 2 متر است. ایستادن داخل آن ممکن نیست. برای پرواز با این دستگاه باید خلبان باشید. چراکه تنها برای یک نفر فضا وجود دارد.

روکیدا از این شرکت در مورد آینده و محصولات بزرگ‌تر پرسید. آن‌ها گفتند: به زودی نسخه دو نفره با نام SD-05 معرفی خواهد شد.

vwr2DaQuoqNhche9XTYzeK 970 80.jpg

توانایی افسانه‌ای مورچه

با ابعاد کوچک، می‌تواند 1000 پوند را از روی زمین بلند کند. البته که مقدار گفته شده به همراه وزن خود آن است. این خودرو پرنده به شکل عمودی از روی زمین بلند می‌شود.

پرواز عمودی آن را به گزینه‌ای عالی برای شهرهای شلوغ تبدیل می‌کند. بعد از پرواز می‌تواند با حداکثر سرعت 24 تا 31 مایل پرواز کند. این سرعت برای یک پرنده بسیار آرام است.

از طرفی نبود ترافیک می‌تواند جذاب باشد. با نهایت سرعت حداکثر 10 دقیقه در آسمان می‌ماند. در بهترین حالت برای سفرهای کوتاه مناسب است. امیدواریم این مقدار در آینده تغییر کند.

چرا که با 10 دقیقه پرواز نهایتا از غرب تهران به مرکز آن نزدیک می‌شویم. با این شرایط به عنوان یک راه کار پایدار شناخته نخواهد شد.

خودرو پرنده اسکای درایو: تاکسی پرنده با نام SD-03

ریاست این شرکت گفت: ما به فردایی بدون آلایندگی فکر می‌کنیم. روزی که یکی از پرنده‌های اسکای درایو از پارکینگ و سقف ساختمان بلند شده و مردم را به مقصد می‌رساند. در آینده نزدیک سفر هوایی به یک انتخاب واقعی برای حمل و نقل روزانه تبدیل می‌شود.

شروع ماجرا

شروع کار شرکت اسکای درایو و خودرو پرنده آن به سال 2018 باز می‌گردد. از آن سال برای رساندن خودرو به پارکینگ هر خانه تلاش می‌کنند. بر اساس ادعای این شرکت، مدل SD-03 برای پرواز بی خطر تمام آزمون‌ها را پشت سر گذاشته است.

پرواز با خودرو پرنده شاید خطری نداشته باشد اما تا استفاده به عنوان تاکسی هوایی سال‌ها فاصله دارد. این شرکت ژاپنی به استفاده از خودرو پرنده در شهر اوزاکا در نمایشگاه جهانی سال 2025 فکر می‌کند.

اگر روند قانونی به طور کامل انجام شود، با عملیات غیر ممکن رو به رو نیستیم. اگر روند قانونی انجام شود، اسکای درایو اولین مجموعه با تایید دولتی خواهد بود.

خودرو پرنده و رقبا

خودرو پرنده اسکای درایو: تاکسی پرنده با نام SD-03

از طرفی باید بدانید که این شرکت تنها نیست. در زمینه تاکسی‌های برقی هوایی رقابت سنگینی در جریان است. اوبر، هیوندای و شرکت‌های با سابقه‌ای مثل هلیکوپتر سازی بل شبانه روز تلاش می‌کنند.

البته که نسخه اوبر و دیگر رقبا بزرگ‌تر است. تنها نکته‌ای که می‌دانیم: تا امروز هیچ تاکسی هوایی برقی در کار نیست. آیا اسکای درایو اولین شرکت با عملکرد واقعی خواهد بود؟

برای رسیدن به جواب و دانستن سرنوشت SD-03 با روکیدا همراه باشید.

منبع: techradar.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید