چگونه لکه روغن را از لباس پاک کنیم؟

توسط سمیرا گلکار

هیچ چیز به اندازه ایجاد لکه‌های روغنی روی یک لباس تمیز آزار دهنده نیست. بنابراین بهتر است با نحوه پاک کردن این لکه‌ها بدون آسیب دیدن بافت لباس آشنا باشید.

معمولاً اولین فکری که در چنین مواقعی به ذهن می‌رسد، تمیز کردن لباس با یک پارچه مرطوب است اما ممکن است این کار باعث بدتر شدن اوضاع شود. در عین حال می‌توانید با استفاده از چند آیتم ساده که به احتمال زیاد در آشپزخانه دارید این لکه‌ها را پاک کنید. پس با ما همراه باشید.

لکه روغن را از لباس پاک کنیم؟ 1

پاک کردن لکه روغن از لباس با صابون ظرفشویی

ابزارهای لازم

 • دستمال توالت
 • جوش شیرین
 • مایع ظرفشویی
 • آب گرم
 • مسواک قدیمی یا برس
 1. اول لباس را روی یک سطح صاف قرار داده و یک تکه مقوا یا حوله قدیمی زیر لکه قرار دهید تا از تماس آن با سایر قسمت‌های لباس پیشگیری شود.
 2. حالا سعی کنید تا حد ممکن لکه را از روی لباس با دستمال توالت بردارید. مراقب باشید که دستمال را بیش از حد روی پارچه نکشید چون باعث پخش تر شدن لکه خواهد شد.
 3. در مرحله بعد، چند قطره مایع ظرفشویی روی لکه بریزید. سپس مایع را با مسواک روی پارچه بکشید یا اینکه دو طرف پارچه را گرفته و رو هم بکشید تا مواد روغنی از لباس جدا شوند. از آنجایی که روغن در آب حل نمی شود، آب ساده بدترین گزینه برای تمیز کردن لکه روغنی است مگر اینکه در آب مواد شوینده بریزید.
 4. این کار را تا پاک شدن لکه ادامه دهید. سپس لباس را با آب گرم در ماشین لباسشویی بشویید.لکه روغن را از لباس پاک کنیم؟ 2

پاک کردن لکه روغن از لباس با جوش شیرین و سرکه

 1. اول جوش شیرین را روی لباس بریزید و سی دقیقه صبر کنید. اگر لکه مقاوم است، بهتر است که یک شب کامل صبر کنید. جوش شیرین را طوری روی لباس بریزید که روی هم انباشته نشود اما کل سطح لکه را بپوشاند تا خوب لکه را جذب کند.
 2. پودر اضافه را با برس از روی لباس پاک کنید. الکل سفید و آب را به نسبت مساوی در یک بطری ترکیب کنید و بعد مستقیماً روی لباس اسپری کنید. وقتی این مواد تشکیل کف دادند، با مسواک و آب و صابون روی پارچه بکشید. هنگام تمیزکردن پارچه‌های نازک از ایجاد فشار اضافه خودداری کنید تا پارچه آسیب نبیند.لکه روغن را از لباس پاک کنیم؟ 3
 3. وقتی لکه محو شد، مواد را با یک پارچه خشک پاک کنید و صبر کنید تا کاملاً خشک شود.
 4. بعد از آن می‌توانید لباس را مثل همیشه با گرم ترین دمای توصیه شده بشویید. دقت داشته باشید که بعضی پارچه‌های پنبه ای در آب داغ به شدت چروک می‌شوند پس بسته به نوع پارچه از بهترین دمای ممکن استفاده کنید.

لکه روغن را از لباس پاک کنیم؟ 4

واکنش شیمایی بین جوش شیرین و سرکه سفید باعث ایجاد خاصیت تمیزکنندگی بسیار زیاد می‌شود اما اگر هیچ کدام از این روش‌ها به شما کمکی نکرد، می‌توانید از لکه برهای تخصصی استفاده کنید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید