مولتی ویتامین ها باعث بهبودی در سلامت قلب و عروق نمی شوند

توسط مهرناز شهریاری
مولتی ویتامین ها باعث بهبودی در سلامت قلب و عروق نمی شوند

به گزارش روکیدا مطالعات جدید، تحقیقات قبلی، مبنی بر عدم وجود شواهد، مربوط به تاثیر مولتی ویتامین ها در جلوگیری از سکته قلبی، سکته مغزی یا بهبودی وضعیت قلبی عروقی تایید کرده است.

مطالعات جدید با جمع آوری داده ها از بیش از دو میلیون شرکت کننده، نشان داده اند که مولتی ویتامین ها و مکمل های معدنی باعث بهبودی و پیشرفت در وضعیت قلبی عروقی یا جلوگیری از سکته قلبی و مغزی نمی شوند. مطالعات سیستماتیکی نشان می دهند که اگر فردی به طور کلی سالم باشد، پس مولتی ویتامین ها یا مکمل های غذایی معدنی، هیچ سودی برای وضعیت قلبی عروقی فرد نخواهند داشت.

در می گذشته آنالیزهای گسترده مقایسه ای بر روی ۱۷۹ آزمایش بالینی متفاوت نشان داد که رایج ترین مکمل های ویتامینی، هیچ سودی برای سلامتی ندارند. در حالی که آن مطالعه به طور گسترده اطلاعات مرتبط با علت های مرگ و میر را ارزیابی کرد، مطالعات جدید مسائل خاص مرتبط با وضعیت قلبی عروقی را ارزیابی کردند.

مولتی ویتامین ها باعث بهبودی در سلامت قلب و عروق نمی شوند

با ارزیابی بیش از دو میلیون مطالعه، نتایج منطقی و قطعی، عدم وجود مدارک و شواهد در ارتباط با تاثیرات مولتی ویتامین ها یا مکمل های غذایی معدنی در کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی، بیماری عروق کرونری قلب و سکته مغزی را نشان داده اند.

جونسیک کیم از دانشگاه آلاباما در برمینگهام معتقد است: «متقاعد کردن مردم به خصوص محققان تغذیه در اذعان اینکه مولتی ویتامین ها و مکمل های معدنی نقشی در جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی ندارند، بسیار سخت بود.» او همچنین گفته: «من امیدوارم نتایج مطالعات ما در کاهش اعتیاد به مولتی ویتامین ها و مکمل های معدنی و تشویق مردم در استفاده از روش های بهتر در ارتباط با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی همانند مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات، ورزش و اجتناب از تنباکو، کمک کند.»

تخمین زده می شود که بیشتر از نصف تمام بزرگسالان ایالت متحده آمریکا حداقل از یک ویتامین یا مکمل غذایی معدنی استفاده می کنند. صنعت جهانی ویتامین سالیانه با فروش محصولاتش بیلیون ها دلار درآمد دارد ولی شواهد در حال گسترش نشان می دهند که در غیاب نقص معاینه پزشکی خاصی، بیشتر این مکمل ها بدون استفاده هستند.

مولتی ویتامین ها باعث بهبودی در سلامت قلب و عروق نمی شوند

در مقاله ای آلیسون هاسلام و وینای پراساد در ضمیمه ی آخرین مطالعات، فرضیه ای در توضیح علت عدم تاثیر کلی مکمل های غذایی روی سلامتی ارائه دادند. آن ها بیان کردند که در گذشته به علت محدودیت غذایی بیماری های زیادی به علل کمبود ویتامین وجود داشت ولی در سال ۲۰۱۸ رژیم های غذایی مدرن بسیار متنوع هستند.

هاسلام و پراساد بیان کردند: «اکنون که رژیم های غذایی بسیار متنوع، تکمیل شده و مقوی هستند، بیماری های ناشی از کمبود ویتامین کمتر شده اند و رایج ترین بیماری های حادث، علل مولتی فاکتور دارند. ممکن است بعید به نظر برسد که مصرف مکمل غذایی به صورت یک بار در روز، برای سلامتی مفید باشد.»

تحقیقات جدید نشان در موردمصرف روزانه ویتامین چه می گویند؟

نکته مهم این است که این تحقیق بیان نمی کند که ویتامین ها یا مکمل های معدنی در نمونه های بالینی که بیمار به صورت فعال به آن مکمل ها نیاز دارد، بی فایده هستند. این تحقیق تاکید می کند که مصرف بدون نیاز مکمل های ویتامینی در بزرگسالان سالم و بدون هیچگونه مشکل پزشکی خاصی، فقط باعث گران قیمت شدن ادرارشان می شود.

کیم که به وجود راه های پیشرفته تر و بهتر در کمک به نگهداری سلامت قلبی عروقی اشاره کرد، بیان می کند: «اگرچه مولتی ویتامین ها و مکمل های معدنی مصرفی خیلی کم باعث آسیب مستقیم می شوند ولی ما از مردم می خواهیم که با فهمیدن میزان قرار گرفتن در معرض بیماری های قلبی و سکته مغزی از سلامت قلبی خود مواظبت کنند و همچنین با مشارکت ارائه دهنده ی مراقبت های سلامتی برای استفاده از راه های پیشرفته در کاهش خطرات برنامه ریزی بکنند. که این برنامه ریزی ها شامل رژیم غذایی سالم برای قلب، ورزش، عدم مصرف تنباکو، کنترل فشار خون و سطح کلسترول ناسالم و در صورت نیاز درمان های پزشکی می شود.»

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید