چرا لاک‌پشت‌های دریایی پلاستیک‌ها را می‌خورند؟

توسط محمد امین نعمتی

براساس تحقیقی که روز دوشنبه چاپ شده است پلاستیک‌ها می‌توانند برای لاک‌پشت‌های دریایی فوق‌العاده خطرناک باشند چون بوی آن را با غذا اشتباه می‌گیرند.

جوزت فالر از دانشگاه فلوریدا در یک ریلیز مطبوعاتی گفت «ما متوجه شدیم لاک‌پشت‌های دریایی سرگنده (سرخ) به بوی پلاستیک‌هایی که روی سطح آن‌ها ریز ارگانیسم‌ها جمع شده‌اند (biofouled plastics) به مانند بوی غذا واکنش نشان می‌دهند که مشخص می‌کند این لاک‌پشت‌ها ممکن است به ذرات پلاستیکی تنها به خاطر شکلی که دارند جذب نشوند، بلکه بوی آن‌ها نیز دخیل باشد. این «تله بویایی» می‌تواند توضیح دهد چرا لاک‌پشت‌های دریایی بارها پلاستیک‌ها را می‌خورند و گرفتار آن می‌شوند.»

عمل Biofouling زمانی رخ می‌دهد که جلبک‌ها، گیاهان، میکروب‌ها و حیوانات کوچک روی سطوح خیس جمع می‌شوند، همین اتفاقی که برای پلاستیک‌ها در اقیانوس رخ می‌دهد.

باور قدیم محققان این بود که لاک‌پشت‌های دریایی پلاستیک را با طعمه‌هایی مانند عروس دریایی اشتباه می‌گیرد، ولی اطلاعات زیادی وجود نداشت که پلاستیک چطور ممکن است آن‌ها را جذب کند.

مت ساووکا از دانشگاه استنفورد و هم‌نویسنده این تحقیق نشان داده است بوهای هوابرد که شکارچیان دریایی از آن‌ها برای پیدا کردن مکان‌هایی که در آن‌جا غذا دارد استفاده می‌کنند همچنین از ذرات پلاستیکی biofouled منتشر می‌شود. بنابراین محققان این قضیه را برای لاک‌پشت‌های دریایی بررسی کردند.

آن‌ها 15 لاک‌پشت سرگنده را جمع کردند و چندین بوی هوابرد از جمله آب یون‌زدایی شده و پلاستیک تمیز (به عنوان شاهد)، و همچنین غذای لاک‌پشت و پلاستیک biofouled را از طریق یک لوله به یک محیط آزمایش فرستادند. لاک‌پشت‌ها نسبت به پلاستیک‌های biofouled واکنش مشابه با غذای خود را نشان دادند.

چرا لاک‌پشت‌های دریایی پلاستیک‌ها را می‌خورند؟

فالر گفت «ما شگفت‌زده شدیم که واکنش لاک‌پشت‌ها نسبت به این نوع پلاستیک‌ها شدت یکسانی با غذایشان داشت. ما از آن‌ها انتظار داشتیم نسبت به هر دو در مقایسه با نمونه‌های شاهد واکنش شدیدتری نشان دهند، ولی لاک‌پشت‌ها بوی غذای خود را می‌شناسند چون به مدت 5 ماه در یک فضای بسته آن را بو می‌کردند و می‌خوردند. من انتظار داشتم واکنش آن‌ها به غذا شدیدتر باشد.»

تحقیقات بیشتر می‌تواند به محققان کمک به درک این قضیه کند چه مواد شیمیایی پلاستیک‌ها برای جذب لاک‌پشت‌ها منتشر می‌کنند و نقش بوهای هوابرد چه می‌تواند باشد.

فالر گفت «مشکل پلاستیک در اقیانوس در مقایسه با کیسه‌های پلاستیکی که شبیه به عروس دریایی هستند یا نی‌هایی که وارد بینی یک لاک‌پشت می‌شوند پیچیده‌تر است. این نوع پلاستیک‌ها قطعات مهم و چالش برانگیز این پازل هستند و تمامی انواع پلاستیک برای لاک‌پشت‌ها خطر دارند.»

منبع: cnet.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید