چگونه می‌توانید در یک بازار رقابتی، کسب و کار خود را متمایز کنید؟

توسط ماهان

این روزها، متفاوت بودن از دیگران برای کارآفرینان بسیار سخت شده است. رقابت شدید باعث شده که سطح توقع مصرف کنندگان بالا برود. گاهی اوقات، ارائه محصولی با کیفیت نسبتاً خوب، راضی کننده نخواهد بود. این طرز فکر خطرناک را کنار بگذارید که متمایز بودن یعنی این که شرکت شما از نظر فرآیند تولید، بسته بندی، تحویل و بازاریابی با دیگران متفاوت باشد. متمایز بودن باید در آن چیزی باشد که مشتری از محصول شما دریافت می کند. خواه با كارایي بیشتر، امکانات بهتر، هزینه کمتر و یا مزایای دیگر.

یک استاد مدیریت به نام پیتر دراکر می گوید: “بسیاری از تولید کنندگان معتقدند، یک محصول کیفیت لازم را ندارد، به دلیل این که تولید آن سخت است. یا این که بودجه لازم برای تولید آن در دسترس نیست. این نشانه بى كفايتى است. مشتری تنها بابت چیزی پول می پردازد که برای وی منفعت و استفاده داشته باشد. هیچ چیز به اندازه کیفیت اهمیت ندارد.”

به گفته جف بزوس، سود رقابتی به حساسیت ما در مورد مشتری بر می گردد. ارائه مزایا و کاربرد های گوناگون، مصرف کنندگان را خوشحال خواهد کرد. این باعث می شود که آن ها برای خرید، دوباره به سمت ما بیایند. در این جا به سه نکته اشاره می کنیم که لازم است صاحبان کسب و کار برای متمایز بودن به آن ها توجه کنند:

1- هرگز از اهمیت کیفیت محصول غافل نشوید.

به گفته دراکر، کیفیت یک محصول باید بر اساس دیدگاه مشتری ارزیابی شود، نه دیدگاه تولید کننده. در واقع، کیفیت محصول باید از نظر قابلیت اطمینان و دوام، ایمنی، کارایی، تجربه کاربر و خدمات پس از فروش، انتظارات مشتری را برآورده کند و حتی از آن فراتر رود. 

کیفیت بالا می تواند لزوم تبلیغات را کاهش دهد. به این شکل می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید. برای مثال، خودروی تسلا سایبرتراک را در نظر بگیرید که در سال 2019 رونمایی شد. این خودرو، سر و صدای زیادی در رسانه های خبری بر پا کرد. این باعث شد که خودروی ایلان ماسک در کمتر از یک هفته، حدود 250 هزار مورد پیش فروش داشته باشد. درست است که بسیاری از شرکت ها قدرت و سرمایه کمپانی ماسک را ندارند. اما این می تواند الهام بخش بسیاری از کارآفرینان باشد، تا با ارائه کیفیت بهتر، مشتریانی خوب و وفادار به دست آورند. 

شرکت Tael را در نظر بگیرید. این شرکت یک فناوری ارائه داد که به کمک آن می شود با گوشی موبایل از اصالت کالا ها مطمئن شد. این شرکت حتی یک اکوسیستم با کیفیت را برای کاربران خود ایجاد کرده است. این سیستم، نشانه ای را به کاربران هدیه می دهد، که به کمک آن می توانند کالاهای با کیفیت را انتخاب کنند.

2- مشتریان خواهان سرعت هستند. وظیفه شماست که خواسته آن ها را برآورده کنید.

امروزه معنای سرعت در دنیای کسب و کار تغییر کرده است. مردم دیگر با تبلیغات اپل، گوگل و آمازون مبنی بر دستگاه های عالی با خدمات ارسال سریع چندان هیجان زده نمی شوند. سرعت یعنی تراکنش لحظه ای، خدمات پس از فروش آنی، تحویل یک روزه یا حتی در همان روز خرید.

در فناوری بلاک چین (BlockChain)، سرعت برای پذیرش دسته جمعی بسیار مهم است. ترکانش ها ممکن است کند انجام شود. حتی بسته به سرعت اینترنت ممکن است تا یک ساعت طول بکشد. این سرعت ضعیف برای سیستم های پرداخت، اصلاً جالب نیست. سرعت حتی در مورد غذا هم مهم است. تحقیقت نشان می دهد وقتی مردم بیش از بیست دقیقه برای غذا در رستوران منتظر بمانند، حسابی عصبانی می شوند.

سرعت و کیفیت نشان می دهد که چرا زودپز، پرفروش ترین محصول در سایت آمازون است. در اوایل قرن بیست و یکم، رابرت وانگ محصولی را تولید کرد که به مادران شاغل کمک کند سریع تر غذای خود را آماده کنند. جالب است بدانید که او همیشه نظرات منفی در مورد محصولات خود را در سایت ها دنبال می کند. او از این نقد ها استفاده می کند، تا بتواند محصول خود را بهتر کند.

3- حفظ اطلاعات شخصی، به یکی از بزرگترین نگرانی های مشتریان تبدیل شده است.

با افشای اطلاعات کاربران در سایت های گوگل و فیسبوک، نگرانی ها نسبت به اطلاعات شخصی به مسئله مهمی تبدیل شده است. قانون گذارى برای مخفی كردن اطلاعات شخصی کاربران مدت هاست که در دادگاه ها در حال بررسی است. اما شرکت های بزرگ فناوری نباید منتظر این قوانین بمانند. آن ها باید با ارائه سیاست های جدید برای حفظ امنیت کاربران، اعتماد آن ها را جلب کنند.

مثلاً شرکت آرپا را در نظر بگیرید. این یک شرکت ارائه دهنده فناوری بلاک چین است که به سازمان ها اجازه می دهد، بدون فدا کردن حریم خصوصی یا امنیت افراد، داده های محاسباتی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این شرکت از قرارداد های هوشمند برای حفظ حریم خصوصی افراد استفاده می کند. افراد برای ارتباط با هم از یک شبکه ایمن استفاده می کنند که کد های امنیتی پیچیده ای دارد و به راحتی قابل هک شدن نیست. 

بدون فروش مداوم، کسب و کار ما به تدریج نابود خواهد شد. مشتریان خوشحال همان کلید رسیدن به فروش مداوم برای ما هستند. به همین دلیل، برای باقی ماندن در بازار رقابتی امروز باید توجه به کیفیت، سرعت و اطلاعات خصوصی مشتری را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید