با دیدن فیلم در فیلیمو و نماوا چقدر اینترنت مصرف می کنیم؟

توسط ماهان

با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، تماشای ویدیوها و فیلم‌ها آنلاین از روز به روز متداول‌تر می‌شود. اما سوالی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود این است که با تماشای ویدیوهای آنلاین، چقدر از حجم مصرفی اینترنت شما مصرف می‌شود؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که یک سریال طولانی را برای تماشا در نظر گرفته‌اید. در این حالت این سوال پیش می‌آید که آیا بهتر است فیلم را دانلود کنیم یا به صورت آنلاین ببینیم؟ باید بدانیم که آیا ارزش دارد فیلم را آنلاین و از طریق سرویس‌های داخلی یا خارجی ببینیم یا بهتر است انبوهی از قسمت‌های آن را دانلود کرده و سپس تماشا کنیم؟

یکی از راه‌های کاهش مصرف اینترنت در هنگام تماشای ویدیوها، کاهش رزولوشن تصویر است. به عنوان مثال، تماشای ویدیوهای با کیفیت 720p به جای 1080p می‌تواند حجم مصرفی اینترنت شما را به نصف کاهش دهد. همچنین، انتخاب پلتفرم‌هایی که دارای ترافیک داخلی هستند می‌تواند به شما کمک کند تا مصرف اینترنت خود را کاهش دهید.

صرف نظر از جذابیت بصری، این ویدئو دارای تمام رزولوشن‌های مورد نظر با بیشترین FPS ممکن و همچنین HDR است. این به عنوان یک گزینه بسیار مناسب برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای اندازه‌گیری مصرف اینترنت فیلم می‌پردازد.

البته حین اندازه‌گیری حجم مصرفی ویدیو با یک چالش نیز روبرو شدیم. از آنجایی که مانیتور مورد استفاده برای این اندازه‌گیری فاقد رزولوشن 8k بود، حدس می‌زنیم ویدئو با حداکثر Bitrate ممکن پخش نشده باشد. از همین رو اعداد و ارقام مربوط به رزولوشن 8k می‌توانند در واقعیت و هنگام استفاده از مانیتور 8k، در هنگام اندازه‌گیری مصرف اینترنت فیلم کمی متغیر باشند.

حجم مصرفی اینترنت در پلتفرم‌های نمایش خانگی

در صورت استفاده از فیلیمو به عنوان یکی از مهمترین پلتفرم‌های استریم محتوای ویدیویی، مصرف دیتایی به شرح زیر را تجربه می‌کنید:

۱۸۰ مگابایت بر ساعت برای تماشای محتوای ویدیویی با کمترین کیفیت ممکن
۶۰۰ مگابایت بر ساعت برای تماشای محتوای ویدیویی با کیفیت 480p
۱۱۴۰ مگابایت بر ساعت برای تماشای محتوای ویدیویی با کیفیت 720p
۱۴۱۰ مگابایت بر ساعت برای تماشای محتوای ویدیویی با کیفیت 1080p
پلتفرم نماوا نیز به عنوان یک رقیب در بازار استریم محتوای ویدیویی در ایران شناخته می‌شود و مصرف دیتا در این پلتفرم به شرح زیر است:

۶۰۰ مگابایت بر ساعت برای استریم محتوای ویدیویی با کمترین کیفیت ممکن
۸۴۰ مگابایت بر ساعت برای استریم محتوای ویدیویی در کیفیت 480p
۱۰۵۰ مگابایت بر ساعت برای استریم محتوای ویدیویی در کیفیت 720p
۱۵۰۰ مگابایت بر ساعت برای استریم محتوای ویدیویی در کیفیت 1080p

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید