گوگل پلی ۱۰ اپلیکیشن ایرانی را از فروشگاه خود حذف کرد

توسط ماهان

شرکت گوگل، ۱۰ اپلیکیشن ایرانی را از فروشگاه برنامه‌های اندرویدی خود حذف کرد. بیشتر این اپلیکیشن‌ها که در مجموع ده‌ها میلیون کاربر داشتند، متعلق به هلدینگ «گروه اینترنتی ایران» است که بیشتر با نام «اسنپ» در کشور شناخته می‌شود.

در بین این اپلیکیشن‌ها نام دو تاکسی اینترنتی، برنامه‌های سفارش غذا، خرید بلیت، رزرو هتل و سه پیام‌رسان داخلی وجود دارد.

تاکسی‌های اینترنت اسنپ و تپ‌سی، اسنپ فود، اسنپ اکسپرس، اسنپ مارکت، اسنپ تریپ، اسنپ روم و پیام‌رسان‌های سروش، آی‌گپ و بله، ۱۰ اپلیکیشن حذف شده از فروشگاه گوگل پلی هستند.

آغاز حذف اپلیکیشن‌های ایرانی توسط گوگل پلی

خبرگزاری برنا به نقل از برخی مدیران این اپلیکیشن‌ها، علت حذف آن‌ها از سوی گوگل را تحریم‌های ایالات متحده آمریکا اعلام کرد.

گزارش‌ها نشان می‌دهند گوگل نه تنها خود این اپلیکیشن‌ها، بلکه حساب کاربری متصل به آن‌ها را نیز تعلیق کرده است. به همین خاطر، مدیران این شرکت‌ها دیگر به هیچ یک از داده‌های مرتبط با این فروشگاه دسترسی ندارند.

پلی ۱۰ اپلیکیشن ایرانی را از فروشگاه خود حذف کرد

فرایند حذف این اپلیکیشن‌ها از روز ۲۴ آبان آغاز شده و تا ۲۵ آبان ادامه داشته است.

گوگل پل از حدود دو ماه پیش در کشور ما فیلتر شده است. از همین رو کاربران برای دریافت و به‌روز‌رسانی برنامه‌های نصب شده در گوشی خود مجبورند از ابزارهای دور زدن فیلترینگ یا پلتفرم‌های داخلی جایگزین گوگل پلی مثل بازار، مایکت و … استفاده کنند.

بخش عمده سهام گروه اینترنتی ایران که مالک برند اسنپ در کشور است، متعلق به شرکت «ام‌تی‌ان» و اپراتور «ایرانسل» است.

به نظر می‌رسد اوپراتور ایرانسل در حال اجرای آزمایشی سبک جدیدی از فیلترینگ هوشمند است و دایره تنگ‌تری نسبت به سایر اوپراتورها را برای کاربران اینترنتی خود در نظر گرفته است. به طور مثال ارتباط ریموت دسکتاپ با سرورهای خارج کشور توسط اینترنتی ایرانسل، این روزها با اختلالات جدی مواجه است. این اختلالات در حالی تجربه می‌شوند که طی روزهای پیش وزیر ارتباطات گفته بود اینترنت به حالت عادی بازگشته و فقط دو پلتفرم خارجی (اینستاگرام و واتساپ) از دسترس خارج شده‌اند.

بخشی از سهام رقیب شرکت اسنپ، یعنی تپ‌سی نیز در اختیار بنیاد برکت است. مجموعه‌ای که تحت مدیریت ستاد اجرایی فرمان امام است.

گوگل پلی در سال‌های گذشته نیز برخی اپلیکیشن‌های ایرانی را از فروشگاه خود حذف کرده بود.

برنامه‌های متعلق به بانک‌های ایران و برخی پیام‌رسان‌ها مانند روبیکا، از جمله اپلیکیشن‌های حذف شده از گوگل پلی بودند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید