ولاگ نویسی: 11 ویژگی دوربین مناسب برای این کار

توسط فرشته داورپناه

اگر به تازگی ولاگ نویسی را شروع کرده اید، ممکن است به فکر سرمایه گذاری روی دوربینی افتاده باشید که توسط عکاسان توصیه می‌شود. این اشتباهی است که بسیاری از مبتدیان مرتکب آن می‌شوند- ولاگ نویسی و عکاسی فعالیت‌های کاملاً متفاوتی هستند. برای خواندن تمامی نکاتی که ولاگ نویسان مبتدی باید بدانند کلیک کنید.

در این مقاله قصد داریم در مورد ویژگی‌های یک دوربین مناسب برای و‌لاگ نویسی بحث کنیم. حذف هرگونه ویژگی ای که برای دوربین ولاگ نویسی مناسب نیست، جستجوی یک دوربین خوب را بسیار ساده‌تر می‌کند. تا انتها با ما همراه باشید.

1. قابلیت‌های ضبط

recording video with camera
شاید داشتن این ویژگی جزو بدیهیات یک دوربین باشد، اما باید اطمینان حاصل کنید که دوربینی که به دنبال آن هستید قابلیت فیلمبرداری داشته باشد. برخی افراد هنگام خرید دوربین بدشانسی می‌آورند، و متوجه می‌شوند که دوربین قادر به ضبط فیلم نیست.

در نهایت اگر دوربینی را خریداری کردید که نمی‌تواند فیلمبرداری کند، باید یک فرآیند برگرداندن محصول به فروشگاه را طی کنید (حتی اگر این گزینه تنها راه چاره باشد). این کار می‌تواند منجر به یک اشتباه بسیار گران قیمت شود.

2. صفحه LCD چرخشی

داشتن دوربین با صفحه‌ی LCD برای هر ولاگ نویسی ضروری است. با این حال، دوربین شما نمی‌تواند هر نوع صفحه‌ی LCD ای داشته باشد. صفحه‌ی دوربین باید قابلیت چرخش داشته باشد.

هنگام ضبط، باید اطمینان حاصل کنید که صحنه پردازی و قاب بندی در هر زمانی برای ضبط دقیقاً مطابق میل شما است. تنها راهی که می‌توانید این کار را انجام دهید به وسیله‌ی صفحه ای است که به طرف جلوی دوربین می‌چرخد ​​و به شما امکان می‌دهد صحنه را در حالی که هنوز رو به لنز هستید مشاهده کنید. این قابلیت تفاوت چندانی با استفاده از دوربین سلفی گوشی ندارد.

محل قرارگیری صفحه نمایش را در نظر داشته باشید. اگر از بالا بچرخد، نمی‌توانید میکروفون ساچمه ای را روی دوربین نصب کنید. صفحه‌های چرخشی LCD که در کنار و پایین دوربین قرار گرفته اند ایده آل ترین حالت هستند.

3. اتصال به مانیتور

person self recording monitor
اگر تحرک ندارید، و از آن ولاگ نویس‌هایی هستید که نشسته کار انجام می‌دهید و می‌خواهید چیدمان اتاق شیک خود را به نمایش بگذارید، با اتصال یک مانیتور (تلویزیون یا صفحه کامپیوتر) به دوربین هیچ اشتباهی نکرده اید. به این ترتیب، می‌توانید آنچه که دوربین شما ضبط می‌کند را با جزئیات بیشتری ببینید.

برای این کار، دوربین شما باید قابلیت اتصال به مانیتور را داشته باشد و صفحه LCD را فوراً نمایش دهد. مطمئن شوید دوربین شما خروجی HDMI یا USB دارد – که هر کدام باید با مانیتور شما سازگار باشد.

4. اندازه و وزن

یک دوربین سبک که به راحتی در دست گرفته و جمع می‌شود برای ولاگ نویسانی که در حال حرکت محتوا تولید می‌کنند ایده آل است. اگر ولاگ شما سفر یا خرید محور است، لازم است که دوربین در دست شما راحت باشد و شما را خسته نکند.

حتی اگر شما یک ولاگ نویس ساکن هستید هم در حین نصب دوربین مجبور می‌شوید آن را تا حدی حرکت دهید – اطمینان حاصل کنید که با حمل، اندازه و وزن آن مشکلی ندارید.

5. فوکوس خودکار

focus letters out of focus

هر دوربین ولاگ نویسی نیاز به فوکوس خودکار همیشگی برای فیلم دارد – اگر فوکوس خودکار ندارد، به خرید آن حتی فکر هم نکنید. استفاده از فوکوس دستی برای ولاگ نویسی اتلاف وقت زیادی در حین فیلمبرداری است و هنگام ویرایش نیز اضافه کاری‌های زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

شما به دوربینی نیاز دارید که همیشه روی مولفه‌ی اصلی فیلم تمرکز کند. بنابراین اگر همزمان قدم می‌زنید و صحبت می‌کنید، دوربین باید روی صورت شما متمرکز شود. اگر در حال فیلمبرداری از آموزش گریم هستید و می‌خواهید محصولی که در دست دارید را به نمایش بگذارید، باید روی آن محصول تمرکز کند.

6. تشخیص چهره

گاهی اوقات فوکوس خودکار کافی نیست، به خصوص اگر پس زمینه پر از چهره‌ها و اشیاء قابل تشخیص باشد. این بدان معنا نیست که فوکوس خودکار دوربین شما در حد مطلوب نیست. در واقع برعکس است اگرچه شاید دوربین شما در تشخیص اشیاء بسیار خوب عمل کند، اما ممکن است در مورد اینکه باید بر روی کدام شی یا صورت تمرکز کند سر در گم شود.

راه حل آن تشخیص چهره است. دوربینی با این ویژگی به شما امکان می‌دهد تصویری از خود بارگذاری کنید. سپس تشخیص و تمرکز روی صورت شما در یک عکس از افراد و اشیاء دیگر آسان تر خواهد بود.

7. فوکوس لمسی

فوکوس لمسی ویژگی ای است که به شما امکان می‌دهد تا با ضربه زدن روی صفحه‌ تعیین کنید دوربین شما باید روی چه چیزی در صحنه تمرکز کند. این ویژگی ضروری نیست، اما اگر در فوکوس خودکار یا تشخیص چهره مشکل دارید، می‌تواند یک قابلیت بسیار مفید باشد.

8. عملکرد در کم نور

man recording himself with camera
عملکرد در کم نور به توانایی دوربین در ضبط فیلم در شرایط کم نور اشاره دارد. تنظیم ISO و دیافراگم دوربین به شما امکان می‌دهد نور گرفته شده در محیط تاریک را کنترل کنید، کاری که باید در بازه‌ای از حرفه‌ی ولاگ نویسی خود انجام دهید.

ISO بالاتر حساسیت دوربین را نسبت به نور افزایش می‌دهد، اما ISO بیش از حد می‌تواند منجر به ایجاد یک تصویر دانه دار شود. علاوه بر این، بزرگ کردن دیافراگم (پایین آوردن f stop) باعث می‌شود نور بیشتری به دوربین وارد شود، که این خود منجر به کمبود عمق میدانی می‌شود.

دوربینی با ISO و محدوده‌ی دیافراگم خوب، پیدا کردن یک نقطه‌ی مطلوب بین این تنظیمات را برای شما آسان‌تر می‌کند.

9. تثبیت تصویر

اگر قصد دارید دوربین به دست راه بروید، برای کاهش لرزش به تثبیت کننده‌ی تصویر نیاز دارید. تثبیت کننده‌ی نوری تصویر (OIS) متداول ترین نوع تثبیت کننده تصویر است – با جابجا کردن لنز دوربین لرزش آن را جبران می‌کند.

تثبیت کننده‌ی تصویر الکترونیکی (EIS) برای فیلم‌ها ایده آل است. و کاری درست شبیه OIS انجام می‌دهد، همه چیز را بدون استفاده از سخت افزار انجام می‌دهد. این تثبیت کننده‌ از پردازش الکترونیکی برای جبران لرزش در چندین فریم استفاده می‌کند. این فرآیند سریع تر از تنظیمات لنز است، بنابراین برای تثبیت فوری فیلم‌های پر از لرزش بهتر است.

10. عمر باتری

battery low to high animation
هیچ چیز بدتر از این نیست که باتری دوربین شما در وسط یک ولاگ تمام شود. این امر حین فیلمبرداری از صحنه ای بدون سناریو هم صدق می‌کند – گرفتن مجدد آن صحنه‌ی فی البداهه دشوار خواهد بود.

به دنبال دوربینی باشید که در حین ضبط فیلم حداقل دو ساعت دوام بیاورد و همیشه قبل از شروع ضبط از شارژ کامل آن اطمینان حاصل کنید. ممکن است خریدن چند باتری دیگر و حمل آن‌ها را ارزشش را داشته باشد زیرا می‌توانید به محض خالی شدن باتری آن‌ها را عوض کنید.

11. وضوح تصویر

اگرچه به نظر می‌رسد اخیراً 4K وضوح ایده آل برای هر ویدئوی اینترنتی است، اما لازم نیست. با انتخاب دوربینی که با رزولوشن 1080p فیلم می‌گیرد پول خود را پس انداز خواهید کرد و این رزولوشن به اندازه کافی خوب است. علاوه بر این، بسیاری از ما از نشان دادن چهره‌ی خود با این همه جزئیات حس خوبی نداریم.

مطمئن شوید که به اندازه‌ی کافی تحقیق کرده اید

همانطور که می‌بینید دوربین ولاگ نویسی نیاز به ویژگی‌های متفاوتی نسبت به مشخصات دوربین عکاسی دارد، بنابراین به دنبال دوربین‌هایی که توسط عکاسان توصیه می‌شود نروید.

شما باید بتوانید بهترین فیلم‌های ویدئویی را ضبط کنید، و تهیه‌ی دوربینی که دارای تمام ویژگی‌های ذکر شده در این مقاله باشد در انجام این کار به شما کمک می‌کند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید