دوربین ZV-E10 جدید سونی چه امکاناتی دارد؟ یک دوربین همه فن حریف برای ساختن وی‌ لاگ

توسط سمیرا گلکار
وی‌ لاگ

شرکت سونی دومین دوربین طراحی شده مخصوص وی‌ لاگرها را رونمایی کرد. این دوربین با نام ZV-E10 پس از آن تولید شده که سونی سال پیش هم دوربینی به نام ZV-1 برای این کار طراحی و تولید کرد اما مدل قبلی بر خلاف ZV- E10 لنز ثابتی داشت.

دوربین ZV-E10

ZV-E10 در اصل یک مدل ساده شده از آلفا 6400 است که بعضی از امکانات آن برای راحت تر شدن طرز کار با دوربین حذف شده و همزمان چند قابلیت مخصوص تولید وی‌ لاگ به آن اضافه شده است.

حسگر ZV-E10 هم همان حسگر APS-C و 24.2 مگاپیکسلی است که سونی چند سالیست برای دوربین‌های سری a6000 استفاده می‌کند. همچنین این دوربین قابلیت ضبط ویدیوهای 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه و 4:2:0 8 بیت را دارد. مثل a6400 دوربین ZV-E10 هم از عکاسی در حالت‌های S-Log2، S-Log3 و HLG برای ضبط با دامنه پویای وسیع تر پشتیبانی می‌کند.

دوربین ZV-E10

طراحی صفحه نمایش a6400 که به سمت بالا باز می‌شد، با طراحی جدیدی که یک لولا در قسمت کناری دارد جابجا شده و حالا می‌توانید پس از باز کردن کامل صفحه از خودتان فیلم یا عکس بگیرید. تنها نمایاب ZV-E10 هم صفحه نمایش لمسی آن است چون نمایاب الکترونیک حذف شده است.

یکی دیگر از امکانات حذف شده، دکمه جابجایی بین حالت‌های مختلف است که حالا جای خود را به یک دکمه معمولی داده که بین سه حالت جابجا می‌شود. فلاش هم جزء حذفیات است.

دوربین ZV-E10

اما همانطور که قبلاً اشاره شد، ZV-E10 نسبت به a6400 چند قابلیت اضافه دارد. یک دکمه ضبط ویدیوی برجسته بالای دوربین قرار گرفته که باعث شده شروع ضبط بسیار راحت تر شود. یک چراغ تالی در قسمت جلوی دوربین قرار دارد که حالت رولینگ را به اطلاع کاربر می‌رساند همچنین یک حاشیه قرمز برجسته اطراف نمایاب. حالا می‌توانید زوم لنزها را با مکانیزم زوم موتوری با استفاده از یک دکمه کشویی که اطراف شاتر قرار گرفته، کنترل کنید.

در قسمت بالایی یک میکروفون استریوی بزرگ قرار دارد و یک مافلر برای کم کردن صداهای باد در جعبه دوربین قرار دارد. ZV-E10 یکسری پورت اختصاصی برای میکروفون و هدفون دارد و پورت microUSB قدیمی جای خود را به یک پورت USB-C داده.

دوربین ZV-E10

با توجه به اینکه ZV-E10 یک دوربین ساده برای کاربران مبتدی است، این دوربین هم دارای همان دکمه‌های کنترل دسترسی ساده است که به جابجایی سریع میدان دید از حالت عمیق به سطحی کمک می‌کند؛ همچنین یک حالت مخصوص تغییر فاکوس که می‌تواند فاکوس را از چهره به چیزی که نزدیک لنز قرار دارد تغییر دهد.
به غیر از موارد ذکر شده، ZV-E10 کاملاً شبیه به دوربین a6400 است که با توجه به اختلاف قیمت 200 دلاری بین این دو، پیشنهاد بدی نیست. قرار است این دوربین از اوایل شهریور ماه به رنگ‌های مشکی و سفید روانه بازار شود.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید