فیلم درام و اجتماعی قهرمان 2021 A Hero از اصغر فرهادی: منتخب و برنده جایزه جشنواره کن!

توسط مریم ویژه
فیلم قهرمان 2021

امکان ندارد شما اصغر فرهادی را بشناسید و از جدیدترین فیلم او یعنی قهرمان 2021 بی‌خبر باشید! بله درست حدس زده‌اید کارگردان و نویسنده موفق ایرانی، اصغر فرهادی با فیلم بی‌نظیر خود در سطر اول خبر‌ها قرار گرفته است.
فیلم اجتماعی-خانوادگی قهرمان (A Hero) با داستان خاص خود در تمامی رسانه‌های جهان خبر‌ساز شده است.
این فیلم با روایتی ویژه و ژانر درام، متفاوت‌تر از تمامی آثار قبلی اصغر فرهادی به جشنواره فیلم کن 2021 رفته است. در ادامه همراه روکیدا باشید تا موفقیت‌های این فیلم در جشنواره کن و داستان آن را بررسی کنیم.

قهرمان 2021 1

نگاهی به موفقیت فیلم قهرمان در جشنواره کن 2021

فیلم قهرمان 2021 (A Hero) این اثر هنری بی‌مانند نظر تمامی داوران، مخاطبان و منتقدان سینما، کاربران اینترنتی سراسر جهان و طرفداران ژانر فیلم‌های درام را به خود جلب کرده است. موفقیتی عالی در سطح جهانی که باز هم اصغر فرهادی را به جشنواره‌های مهم بین المللی از جمله کنCannes 2021 پیش‌برد.

درام قهرمان 2021 e1627234679118

بعد از فیلم موفق جدایی نادر از سیمین (A separation) و دریافت جایزه اسکار در سال 2011، اینک فیلم قهرمان با روایتی متفاوت از جامعه ایران، به عرصه نمایش جهانی در‌آمده است. جدایی نادر از سیمین پنجمین اثر شناخته شده اصغر فرهادی می‌باشد، که برنده اسکار، خرس طلایی و گلدن گلوب بهترین فیلم غیر‌انگلیسی زبان شده است. پس قطعا انتظار‌ها بی‌دلیل نیست که فیلم قهرمان بتواند نگاه تمامی سینما‌گران را از آن خود کند.

درام قهرمان 2021 1

اکنون فیلم قهرمان توانست در جشنواره کن 2021، جایزه بزرگ هیئت داوران را از آن خود کند و در ژوئیه 2021 برای رقابت در کسب جایزه نخل طلایی هم انتخاب شد. از دیگر جوایز ارزنده این فیلم جایزه فرانسوا شاله (François Chalais Prize) است که توانست نظر تمامی روزنامه‌نگاران را به خود جلب کند.

درام قهرمان 2021 2

چرا که بصورت واقع‌گرایانه‌ای فیلم قهرمان، جایگاه ارزش‌های زندگی و مفهوم آن را در جامعه ایران به تصویر کشیده است. بدون شک با اکران جهانی آن جوایز بیشتری در انتظار این فیلم می‌باشد.
این درامِ اجتماعی برای اولین بار در تاریخ ۱۳ ژوئیه 2021 در جشنواره فیلم کن (Cannes 2021) در فرانسه اکران شده است. در ادامه با معرفی و بررسی فیلم قهرمان همراه روکیدا باشید.

اجتماعی و درام قهرمان 2021

معرفی فیلم قهرمان 2021 (A Hero)

فیلم قهرمان 2021، در هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن درخشید، اثری هنری که در ذهن‌ها به زیبایی خواهد ماند! هر شخصی که طرفدار ژانر فیلم‌های خانوادگی و البته درام است قطعا آثار هنری اصغری فرهادی را دنبال می‌کند. پس از اکران فیلم موفق همه میدانند 2018 (EveryBody Knows ) در افتتاحیه جشنواره فیلم کن به کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی، او باز با یک فیلم شگفت‌انگیز دیگر به سینما برگشت.

اجتماعی و درام قهرمان 2021 1

پس از همکاری او با بازیگران مشهوری ازجمله، پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم در فیلم همه میدانند 2018 و کمپانی توزیع کننده فوکس فیچرز، با کمپانی، داستان و بازیگران متفاوت، از فیلم جدید خود خبر داد. فیلم قهرمان با تیم حرفه‌ای بازیگران سرشناس ایرانی، از جمله امیر جدیدی، محسن تنابنده، سارینا فرهادی، فرشته صدرعرفایی و سحر گلدوست فیلم‌برداری شده و در 13 ژوئیه در فرانسه اکران شد.

درام و اجتماعی قهرمان 2021

تهیه‌کنندگی این اثر به یاد ماندنی توسط الکساندر ماله-گای (Alexander Mallet-Guy) و حق پخش و فروش بین‌الملی آن توسط کمپانی ممنتو فیلمز (Memento Films) صورت گرفته است.  البته این چهارمین همکاری مجدد الکساندر ماله-گی با اصغر فرهادی بعد از فیلم‌های همه می‌دانند، فروشنده و گذشته است.

درام و اجتماعی قهرمان 2021 1

خبر دیگر آن که حق پخش فیلم قهرمان در ایالات متحده آمریکا به کمپانی آمازون استدیوز داده شده است. فیلم برداری این اثر در شیراز در ایران صورت گرفته است. از محتوای پخش شده آن مشخص است که با یک ژانر اجتماعی فوق‌العاده رو به رو هستیم. نکته بسیار جالبی که می‌توان به آن اشاره کرد دریافت نظر 100% مثبت کاربران Rotten Tomatoes نسبت به فیلم قهرمان 2021 است! که از نظر مخاطبین می‌توان متوجه شد که بسیار تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

معرفی داستان درام اجتماعی فیلم قهرمان 2021

فیلم قهرمان، شاید یک پارادوکس واقع‌گرایانه، نسبت به صداقت و دروغ در جامعه است. یک آینه تمام‌نما از بهای صداقت در زندگی اشخاصی که دچار مشکلات بسیار هستند. کسانی که می‌توانند با دروغ به خواسته‌های خود برسند اما شرافت آن‌ها مانع از دست آورد‌های راحت می‌شود! اصغر فرهادی با هنرمندی بسیار صداقت، حقیقت، و بهای آزادی را در فیلم خود به تصویر کشیده است.

قهرمان 2021 A Hero

فیلم قهرمان روایت مردی است به اسم رحیم ( امیر جدیدی) که تازه به مدت دو روز است از زندان به مرخصی آماده است. ظاهرا علت به زندان رفتن او پولی می‌باشد که به بهرام ( محسن تنابنده) برادر همسر سابق‌اش بدهکار است. در میان این مشکلات که شغلی هم ندارد برای برگرداندن بدهی خود، اما او حمایت خواهرش و همسرش را دارد. حتی دختری که با او قصد ازدواج دارد هم تنهایش نگذاشته است.

قهرمان 2021 A Hero 1

این نکته مهمی در بطن داستان است که خانواده‌ی رحیم حمایتگر او می‌باشند. در طی دوران مرخصی خود، بصورت اتفاقی فرخنده (نامزدش) یک کیف گمشده در اتوبوس پیدا می‌کند که حاوی 17 سکه طلا است. او رحیم را از پیدا شدن سکه‌های طلا با خبر می‌کند. در ابتدا رحیم به فکر فروش آن‌ها می‌افتد، اما وقتی متوجه می‌شود پول آن‌ها کافی نیست و مقدار بدهی بیشتر است منصرف می‌شود.

قهرمان 2021 A Hero 2

بجای آن تصمیم می‌گیرد که به دنبال صاحب کیف‌ در سطح شهر بگردد و این موضوع را رسانه‌ای می‌کند. که با پخش شدن خبر آن در تلویزیون توجه مردم جلب می‌شود. و این عمل او باعث شد که مردم به رحیم لقب قهرمان را بدهند، و شاید فرصتی شود که او بتواند بعد از زندان کار کند. هنوز تیزر کاملی از فیلم قهرمان در دسترس نمی‌باشد اما با منتشر شدن سکانس‌های کوتاهی از آن می‌توان به عمق داستان این فیلم و زیبایی آن پی برد.
به شما پیشنهاد می‌کنیم این فیلم برنده جایزه جشنواره کن را به هیچ وجه از دست ندهید.

منبع: scmp.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید