اوپو با تولید یک پردازنده سیگنال تصویر قصد تحول کیفیت دوربین گوشی‌های خود را دارد

توسط محمد امین نعمتی
اوپو با تولید یک پردازنده سیگنال تصویر قصد تحول کیفیت دوربین گوشی‌های خود را دارد

اوپو در سال 2019 نام چیپ «اوپو ام 1» (Oppo M1) را ثبت تجاری کرد. در آن زمان این‌طور تصور شد که این محصول یک چیپست سفارشی طراحی شده توسط این شرکت است.

چون این شرکت گفته شده بود مهندسان شرکت‌های مدیاتک و Spreadtrum (که به اسم یونی‌ساک نیز شناخته می‌شود) را استخدام کرده است.

سال گذشته این شرکت این تیم را با استخدام افرادی از کوآلکام، HiSilicon و اشخاص بیشتری از مدیاتک گسترش داد.

حالا لودهنده معروف شبکه اجتماعی ویبو Digital Chat Station گفته است چیپ M1 در واقع یک پردازنده سیگنال تصویر (ISP) سفارشی است.

این پردازنده‌ها مسئول دریافت داده‌های خام پیکسل از حسگر دوربین و انجام تمامی مراحلی الزامی برای تبدیل آن‌ها به فریم ویدئو یا تصویر نهایی هستند.

از جمله این کارها باید تصحیح رنگ، شارپ کردن تصویر و حتی اعمال پیچیده‌تری مانند انباشت تصویر را نام برد. هرچه این پردازش بهتر باشد، کیفیت تصویر نهایی بهتر خواهد شد و به دفعات چنین موضوعی برایمان ثابت شده است.

اوپو با تولید یک پردازنده سیگنال تصویر قصد تحول کیفیت دوربین گوشی‌های خود را دارد

گوگل در گوشی‌های قدیمی‌تر پیکسل از ISP سفارشی خود استفاده می‌کرد، گرچه اخیرا تصمیم به استفاده از فقط سخت‌افزار داخلی چیپست‌های اسنپ‌دراگون گرفته است.

اوپو تا الان همین کار را انجام می‌داده است، اما یک چیپ سفارشی به این شرکت کمک خواهد کرد کیفیت دوربین گوشی‌های خود را به مراتب بهتر کند.

این چیپ ISP اولین محصول تیم Project Mariana (پروژه ماریانا) است. این تیم گفته می‌شود مهندسانی از برندهای خواهر اوپو یعنی ریلمی و وان پلاس را نیز در خود جا داده است، بنابراین کاملا این احتمال وجود دارد که گوشی‌های آن‌ها نیز از چیپ ام 1 استفاده کنند.

توجه کنید این خبر به این معنا نیست که اوپو در حال ساخت یک چیپست سفارشی است. این شرکت و شیائومی گفته شده است در حال کار روی چیپست‌های فایوجی هستند که امسال معرفی خواهند شد.

شیائومی در حال حاضر یک ISP سفارشی به اسم چیپ Surge C1 دارد که در گوشی می میکس فولد استفاده شده است.

منبع: gsmarena.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید