ابر ماه گرگینه را بیدار می کند؟ 3 نکته و ماه کوچک

توسط امیرحسین حیدرزاده

هر از چندگاه در مورد ابر ماه یا در اصطلاح انگلیسی سوپر مون می‌شنوید. دیدن آن شگفت انگیز است. ماه از هر زمانی بزرگ‌تر و نزدیک‌تر خواهد بود.

مدار گردش ماه به دور زمین، دایره نیست. شکلی شبیه به بیضی است. به عبارتی ماه با گردش خود به دور زمین دور یا نزدیک می‌شود.

زمانی که شما بزرگ‌ترین حالت ماه را در آسمان مشاهده می‌کنید، در نزدیک‌ترین نقطه مدار خود به دور زمین قرار دارد. عوامل زیادی در ابعاد و روشنایی ماه موثر است.

به شکل میانگین ابر ماه در حدود 14 درصد بزرگ‌تر و 30 درصد روشن‌تر از ماه معمولی به نظر می‌رسد. مردم در سال‌های اخیر به این واقعه آسمانی بیش‌تر توجه می‌کنند.

برخی از مردم زیر نور ابر ماه مهمانی برگذار می‌کنند و عده‌ای دیگر برای عکاسی به کوه یا ساحل می‌روند. شیدایی ابر ماه در تاریخ 13 نوامبر 2016 به اوج خود رسید.

زمانی که ماه تنها 356 هزار و 598 کیلومتر با زمین فاصله داشت. البته ماه در 26 ژانویه 1948 در حدود 48 کیلومتر از سال 2016 به زمین نزدیک‌تر بود.

میانگین فاصله ماه با زمین 384 هزار و 472 کیلومتر است. جذابیت ابر ماه چه دلیلی دارد؟ چه مواردی باعث جذابیت هرچه بیش‌تر ابر ماه می‌شود؟

ede4553f2656479a982924f2429491aa

تاثیر پر نورترین حالت ماه روی زمین چیست؟ اگر روکیدا را تا چند دقیقه آینده همراهی کنید، به جواب تمام سوالات می‌رسید.

1. ابر ماه چطور ایجاد می‌شود؟

ابر ماه یا سوپر مون اصطلاح علمی نیست. این اصطلاح اواخر دهه 1970 توسط یک ستاره شناس به نام ریچارد نول ساخته شد.

ابر ماه را به عنوان یک ماه کامل تعریف کرد که فاصله آن از زمین، کمتر از 361 هزار و 524 کیلومتر باشد. تعریف آسانی به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟

با تمام هیاهوی رسانه‌ها و مردم در شبکه‌های اجتماعی، پدیده ابر ماه سالانه چهار تا شش بار اتفاق می‌افتد. همانطور که گفتیم، دلیل ایجاد ابر ماه بیضی بودن مدار آن به دور زمین است.

حتی در بازه زمانی یک ماه، فاصله زمین تا ماه تغییرات قابل توجهی دارد. 252 هزار مایل فاصله، تقریبا دورترین فاصله زمین تا ماه است. به این فاصله آپوژ می‌گویند.

نزدیک‌ترین فاصله 225 هزار و 800 مایل است. به کم‌ترین فاصله پریژ می‌گویند. مدار ماه جدا از بیضی بودن، همیشه تنظیم نیست.

supermoon pink 2021 27aa3bc

مدار بزرگ‌ترین قمر زمین تحت تاثیر جاذبه خورشید قرار می‌گیرد. پریژ به طور متوسط هر 29.53 روز تکرار می‌شود.

آن چهار تا شش بار خورشید، ماه و زمین به درستی در یک صف قرار می‌گیرند. در حالتی که یک دوره کوتاه، چهره شگفت انگیز ماه را نزدیک‌تر از هر زمانی می‌بینیم.

نکته مهمی در این زمینه خود را نشان می‌دهد: تفاوت بین ابرماه و ماه کامل آنقدر زیاد نیست که تمام مردم آن را متوجه شوند.

به خصوص اگر منظره شهر یا منزل شما رو به آسمان نباشد. باب کینگ، نویسنده نجوم و ستاره شناسی است. برای تشخیص تفاوت بین ابر ماه و ماه کامل، پیشنهاد می‌کند که از یک دستگاه اندازه گیری خانگی کمک بگیرید.

این دستگاه چطور ساخته می‌شود؟ روی یک کاغذ چند شکاف با عرض‌های مختلف ایجاد کنید. استفاده از مقوا بهتر است.

با یک چشم به آسمان نگاه کنید. ورقه کاغذ یا مقوا را موازی با صورت و طول بازو نگه دارید. شکافی را انتخاب کنید که ماه به راحتی در آن قرار می‌گیرد.

تاریخ را در کنار آن شکاف بنویسید. سپس به خبر ابر ماه بعدی توجه کنید. با تکرار این روش تفاوت ابعاد ماه کامل و ابر ماه برای شما مشخص می‌شود.

Screenshot 2021 05 25 051310

2. افسانه‌ها و باورهای غلط در مورد ابر ماه

ایده ابر ماه در خواب به یک ستاره شناس رسیده است. تعجب نمی‌کنیم که مردم آن را نشانه‌ای از آینده بدانند. بعضی از مردم بعد با دیدن ماه کامل به پایان دنیا فکر می‌کنند.

اگر یکی از شبکه‌های اجتماعی را باز کنید، برخی از مردم ابر ماه را به زلزله، فوران آتشفشان و طوفان‌ها ربط می‌دهند.

آن‌ها می‌گویند که حوادث مهم طبیعی بعد از مشاهده ابر ماه اتفاق می‌افتد. تکرار کنندگان این ادعا، برای اثبات حرف خود مثال‌هایی دارند.

این افراد طوفان کاترینا را به ابر ماه ربط می‌دهند. گاهی حوادث هفت ماه بعد از ابر ماه را به گردن قمر زیبای زمین می‌اندازند.

جیمز گاروین دانشمند ارشد مرکز پرواز فضایی ناسا است. او در سال 2011 گفت: زمین در پوسته خود انرژی زیادی ذخیره می‌کند.

تغییرات انرژی کوچک از سمت ماه نورانی برای تغییر روند کره زمین کافی نیست. قطعا ابر ماه نمی‌تواند زلزله ایجاد کند.

ابر ماه گرگینه را بیدار می کند؟ 3 نکته و ماه کوچک

تنها تاثیر مهم آن در جزر و مد دریا دیده می‌شود. این اختلاف قطعا بیش‌تر از یک اینچ نخواهد بود. این تفکر که ماه نورانی بر رفتار انسان تاثیر بگذارد، خرافات است.

کمی بزرگ‌تر شدن قمر زمین هیچ نیروی عجیب و خارق العاده‌ای را به انسان‌ها وارد نمی‌کند. به جاذبه می‌رسیم. نیرویی که کره ماه بزرگ‌تر، مقدار بیش‌تری از آن را به همراه دارد.

تفاوت جاذبه ماه عادی و بزرگ‌ترین حالت تنها 110 میلی گرم است. این مقدار برابر با یک نهم وزن گیره کاغذ به حساب می‌آید.

در نتیجه اگر در کوهستان یا آسمان خراش قرار بگیرید، مقدار بیش‌تری از این نیرو به شما وارد می‌شود!

آن سوی سکه ابر ماه

ماه نو آن سوی سکه قرار دارد. زمانی که ماه در دورترین فاصله به نسبت زمین قرار دارد. این اتفاق پدیده‌ای نیست که توجه دانشمندان را به خود جلب کند. در نتیجه نام علمی ندارد.

در فرهنگ عامیانه به آن میکرو ماه یا ماه کوچک گفته می‌شود. ابعاد کوچک‌تری دارد و نور آن کم‌تر از ماه عادی به چشم می‌رسد. میکرو ماه دو تا سه بار در سال اتفاق می‌افتد.

3. چطور از ابر ماه تصویر برداری کنیم؟

کنار هم قرار دادن ابر ماه و یک بنای معروف جذابیت کار را بالا می‌برد. شاید دانشمندان به این واقعه آسمانی توجه زیادی نداشته باشند اما طرفداران عکاسی آن را از دست نمی‌دهند.

برای بهترین تصویر، باید از تجهیزات مناسب کمک بگیرید. حالت ایده‌آل استفاده از یک دوربین تک لنز تله فوتو است. لنز شما باید بین 70 تا 300 میلی متر تغییر کند.

از قابلیت تنظیم تعادل رنگ سفید در روز استفاده کنید. به احتمال زیاد دوربین DSLR شما این تنظیمات را به همراه داشته باشد.

چرا که ماه، نور خورشید را منعکس می‌کند. یک آیینه طبیعی که نور زرد خورشید را به سفید مهتابی تبدیل می‌کند. اما هم‌چنان نور خورشید به لنز می‌رسد.

ابر ماه گرگینه را بیدار می کند؟ 3 نکته و ماه کوچک

فلش دستگاه را خاموش کنید. حتی اگر با دوربین تلفن همراه عکس برداری می‌کنید، باید فلش دستگاه را خاموش نگه دارید.

کوچک‌ترین لرزش دست شما، کیفیت عکس را کاهش می‌دهد. برای ثبات هرچه بیش‌تر از سه پایه استفاده کنید. اگر وسایل تخصصی به همراه ندارید، از هر وسیله ثابت کمک بگیرید. تیر چراغ برق یا درخت تفاوتی ندارد.

ثبات به شما اجازه می‌دهد تا سرعت شاتر را کاهش دهید. کم‌تر شدن سرعت شاتر به معنی افزایش نور دریافت شده است.

هرچه نور بیش‌تری به لنز دستگاه شما برسد، یک تصویر با کیفیت و نورانی ذخیره خواهد شد. در نهایت ماه را به تنهایی در کادر قرار ندهید.

از ساختمان‌های مشهور و تاریخی استفاده کنید. مردم با مقایسه آن ساختمان و ابر ماه، ابعاد آن را حدودی تصور می‌کنند.

یکی از نکات مهم در تبلیغات یا جذب توجه مردم، تصور است. تصویر یا باید تصورات مردم را درگیر کند و یا باید قسمتی از تصور آن‌ها را تشکیل بدهد.

شما در مورد ماه نورانی و اسرار آمیز چطور فکر می‌کنید؟ آیا با ماه غول پیکر سلفی گرفته‌اید؟ شبی را به تماشای آن گذرانده‌اید؟

منبع: science.howstuffworks.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید