کورنینگ گوریلا گلس چیست؟ نسل 1 تا معجزه ویکتوس!

توسط امیرحسین حیدرزاده

چه لایه‌ای از تلفن‌ همراه یا لپ تاپ نازک و زیبای شما محافظت می‌کند؟ احتمالا در ادامه اطلاعات نمایشگر، اسم و رسم آن را می‌بینید.

یکی از مشهورترین لایه‌های محافظ از نمایشگر گوریلا گلس (Gorilla Glass) نام دارد. گوریلا گلس دقیقا چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

اعداد و اسامی در ادامه گوریلا گلس چه معنی‌ دارند؟ برای جواب به هر سوال در مورد این شیشه جادویی با روکیدا همراه شوید.

گوریلا گلس از اواسط دهه 2000 به بازار آمد. شرکت تولید کننده آن کورنینگ نام دارد. مجموعه کورنینگ انواع شیشه مقاوم را برای بخش‌های دیگری از فناوری تولید می‌کند.

اما دیگر انواع شیشه با نام گوریلا گلس به فروش نمی‌رسد. به هرحال این شرکت برای تمام گجت‌های شما یک راه حل خوب دارد.

گوریلا گلس چیست؟

یک نوع شیشه است. مقاومت بالایی دارد. برای ساخت آن از آلکالای آلومینیوم سیلیکات استفاده می‌شود. به اسم سخت آن نگاه نکنید.

آن اسم دشوار و پیچیده نتیجه ترکیب آلومینیوم، سیلیسیم و اکسیژن است. کورنینگ از سال 2005 استاندارد جدیدی را در محافظت از نمایشگر تعریف کرد.

شیشه‌های این شرکت نازک، سبک، باریک و در برابر انواع خط و خش مقاومت می‌کند. اولین قدم آن‌ها در تولید شیشه‌های مقاوم دنیای فناوری نبود.

GorillaGlassFeature

با سفر در گذشته به عینک‌های “چِکِر” می‌رسیم. این عینک‌ها برای کاربردهای مختلفی ساخته می‌شود: از تعمیرگاه خودرو تا فضانوردان!

نکته: توجه کنید که این نوع شیشه تلفن همراه شما را در برابر خط و خش مقاوم می‌کند. آن را شکست نا پذیر نمی‌کند. در هر صورت از تلفن خود به خوبی مراقبت کنید.

معرفی و تفاوت بین مدل‌های گوریلا گلس

اولین نسخه با نسل اول آیفون به بازار آمد. مشکلات زیادی به همراه داشت اما به چشم اولین نسخه، یک ورود پر افتخار بود.

گوریلا گلس 1

اولین محصول این شرکت سال 2005 و 2006 آماده عرضه به بازار بود. محصولات این شرکت در ابتدا با آیفون درخشیدند.

مدل سفارشی آیفون 1.5 میلی متر ضخامت داشت. لایه اولئوفوبیک آخرین لایه را تشکیل می‌دهد. این لایه رد انگشت و جای پای چربی‌ها را به حداقل می‌رساند.

AndroidPIT dead galaxy s6 3060 w782

نکته جالب این است که اولین نسخه گوریلا گلس تنها در 250 دستگاه به فروش رسید. خوشبختانه این شرکت نا امید نشد.

گوریلا گلس 2

سال 2012 نسخه دوم شیشه جادویی معرفی شد. برای آشنایی با آن باید در نمایشگاه CES حاضر بودید. درست به همان اندازه مقاوم بود اما 20 درصد قطر کم‌تری داشت.

بررسی آزمایشگاهی نشان داد که تا 50 کیلو گرم را بدون ترک نگه می‌دارد. همان سال بود که گوریلا گلس را در 600 میلیون دستگاه دیدیم.

تولید کنندگان تلفن همراه به لطف حرکت رو به جلوی گوریلا گلس، گوشی‌های نازک‌تر و سبک‌تر تولید کردند. مانند: نکسوس 4 و گلکسی اس 3.

گوریلا گلس 3

شرکت کورنینگ این بار مقاومت بیش‌تر را هدف قرار داد. فناوری جدید به شیشه اجازه می‌دهد تا در برابر خراش‌های عمیق مقاومت کند.

به عبارتی خراش‌های عمیق شیشه را نمی‌شِکَنَد. نسل سوم تا 35 درصد مقاومت بالاتری را در برابر خراش به همراه آورد.

تمام ویژگی‌های این نسل به لطف روند ساخت جدید رنگ و بوی واقعیت به خود گرفت. آن را در گلکسی اس 4، موتور X و موتو G در دست گرفتیم.

AndroidPIT Samsung Galaxy S4 review 2015 5 w782

گوریلا گلس 4

سال 2014 کورنینگ یک مسیر تازه را شروع کرد. کاربران گفتند: 70 درصد آسیب نمایشگر به دلیل افتادن تلفن همراه است.

نسخه چهارم شیشه‌های فوق العاده برای حل این مشکل وارد شد. آن‌ها تا دو برابر نسل سوم مقاومت می‌کنند. گلکسی نوت 5 و زن فون 2 اوج محافظت را به دست مشتریان رساندند.

گوریلا گلس 5

نسل پنجم مقاومت حداکثری در برابر افتادن تلفن همراه را ادامه داد. پیشرفت شیشه‌‌های کورنینگ شگفت انگیز بود. در آزمایشگاه آن را از ارتفاع 1.6 متر رها کردند. تلفن همراه سالم به زمین رسید.

اگر ادعای کورنینگ را باور کنیم، حتی سقوط روی زمین سخت گوشی شما را خُرد نمی‌کند. این مدل در گلکسی نوت 20 و موتو G 5G عرضه شد.

سال 2016 اولین محصول برای گجت‌های پوشیدنی معرفی شد که گوریلا گلس SR پلاس نام داشت.

androidpit sony xperia front camera w782

گوریلا گلس 6

ژوئیه سال 2018 بود که نسخه ششم چشم به دنیا باز کرد. محصول جدید تنها تغییر اسم برای فروش بهتر نبود، آن را یک قدم به سمت آینده می‌دانیم.

کورنینگ ادعاهای بزرگی برای محصول جدید داشت: 15 بار تلفن همراه را از ارتفاع یک متری رها کنید، سالم می‌ماند!

قدرت آن دو برابر نسل پنجم شیشه‌های جادویی است. گوریلا گلس 6 را در تلفن‌های هوشمند سال 2021 می‌بینیم. برای مثال سونی اکسپریا 1 با این محافظ قدرتمند عرضه می‌شود.

گوریلا گلس DX و DX پلاس

سال 2018 به همراه گوریلا گلس 6 دو محافظ فوق العاده برای ساعت‌های هوشمند و ردیاب‌ تناسب اندام عرضه شد. کورنینگ مقاومت دستگاه را تضمین می‌کند.

مساله مهم برای این گروه از محصولات دید عالی در فضای باز است. جایی که با سرعت بالا می‌دوید و ضربان قلب را زیر نظر دارید.

این نوع شیشه ضد انعکاس ساخته شد. ضد انعکاس بودن آن دید شما را بهبود می‌بخشد. صد البته که تمام تلاش خود را می‌کند تا روی دستگاه شما خط و خش دیده نشود.

گوریلا گلس ویکتوس

کورنینگ گوریلا گلس چیست؟ نسل 1 تا معجزه ویکتوس!

آخرین نسخه از معجزه کورنینگ گوریلا گلس به حساب می‌آید. واقعاً آخرین نسخه خواهد بود. بعد از ویکتوس ما محصولی با نام گوریلا گلس نخواهیم داشت.

محصول جدید این شرکت برای تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، لپ تاپ‌ها و انواع پوشیدنی به کار می‌آید. با معرفی ویکتوس اعداد به خاطره تبدیل شد.

آیا تلفن همراه شما از محافظ ویکتوس استفاده می‌کند؟ آن را از ارتفاع دو متری رها کنید. بر اساس ادعای کورنینگ اتفاقی برای آن نمی‌افتد.

به نسبت نسخه 6 تا 4 برابر در برابر خط و خش مقاومت بیش‌تری نشان می‌دهد.

آیا تلفن همراه شما از گوریلا گلس استفاده می‌کند؟

اکثر تولید کنندگان در مشخصات کامل تلفن همراه نسخه گوریلا گلس را می‌نویسند. آن را باید کنار اطلاعات نمایشگر پیدا کنید.

متاسفانه برخی از تولید کنندگان تلفن همراه به طور مشخص مدل محافظ استفاده شده را اعلام نمی‌کنند. در این لینک می‌توانید تلفن‌های همراه با محافظ کورنینگ را مشاهده کنید.

فهرست این شرکت کامل نیست اما به احتمال زیاد تلفن همراه شما در آن دیده می‌شود. جالب است بدانید که کورنینگ در بازی محافظ نمایشگر تنها نیست.

شرکت آساهی محافظ نمایشگر خود را با برند دراگون تِرِیل عرضه می‌کند.

نکته: شرکت آساهی نام خود را به AGC تغییر داده است. برای اطلاعات بیش‌تر در مورد محصولات آن شرکت با نام AGC جست و جو کنید.

منبع: nextpit.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید