نقدی بر Snapseed: بهترین برنامه‌ی ویرایش عکس برای عکاسان حرفه ای

توسط فرشته داورپناه

این برنامه دارای چندین ابزار عالی پیشرفته برای ویرایش عکس است.
نظر ما
ابزارهای سنتی عالی و ویرایش غیر مخرب Snapseed آن را به انتخاب اول عکاسان حرفه ای که می خواهند یا نیاز به صرف وقت برای تنظیم دقیق تصاویرشان دارند، تبدیل کرده است.
مزایا
ابزار ویرایش عکس عالی
ویرایش غیر مخرب
برس‌های ویرایش انتخابی
انتخاب خوب فیلترهای عکاسی
معایب
به سطح خاصی از تخصص عکاسی نیاز دارد
بدون ذخیره خودکار
Snapseed از نظر کیفیت و کنترل حرفه ای، از همه‌ی برنامه‌های ویرایش عکس دیگر که ما آزمایش کرده ایم، پیشی می‌گیرد و نزدیک‌ترین برنامه به دستگاه‌های موبایل به فتوشاپ CC است. Snapseed برای کاربران عادی نیست، بلکه برای عکاسان حرفه ای است که می‌خواهند یا باید مدام وقت خود را صرف ایجاد بهترین تصویر کنند.
به همین ترتیب، دارای مجموعه‌ی کاملی از ابزارهای ویرایش درجه یک، از جمله برس‌های ویرایش انتخابی، به علاوه‌ی مجموعه ای خوب از فیلترهای مربوط به فیلم (مانند Lens Blur، Retrolux و Double Exposure جدید) است.

مشخصات

نسخه: 2.17 (هم در اندروید و هم در آی او اس)
دستگاه‌ها: اندروید، آی او اس
پشتیبانی نوع پرونده: DNG (در اندروید)، بیش از 140 قالب RAW (در آی او اس)، JPEG
گزینه‌های اشتراک گذاری: هیچکدام به صورت محلی در برنامه وجود ندارد، اما به راحتی با برنامه‌های نصب شده مانند فیسبوک و اینستاگرام و همچنین از طریق ایمیل و پیام متنی به اشتراک گذاشته می‌شود.

ابزار یک عکاس

برای عکاسانی که به جزئیات اهمیت می‌دهند، Snapseed نه تنها سرگرم کننده بلکه اعتیاد آور نیز می‌باشد. هنگام آزمایش با تنظیمات مختلف، در حالی که در طیف وسیعی از نوردهی، رنگ، ابزارهای ماسک گذاری و تغییر شکل، برس‌ها و فیلترها گشت می زدیم، لذت بردیم. از آنجا که ویرایش مخرب نیست، شما همیشه می‌توانید وارد Stack (لایه‌های ویرایش) شوید و هرگونه ویرایش (از جمله تصحیح متن غلط املایی) را تنظیم یا حذف کنید.
یا می‌توانید از قلم موی Stacks استفاده کنید تا فقط برای بخشی از عکس شما جلوه ای اعمال کند. به عنوان مثال، اگر از فیلتر BW روی کل تصویر خود استفاده می‌کنید، در Stack می‌توانید تمام یا درصدی از مناطق خاص را رنگ آمیزی کنید.
SmartSelect 20210417 151419 Samsung Internet
اکنون می‌توانید مجموعه ویرایش‌هایی را که روی تصویر اعمال کرده اید به عنوان “ظاهر” ذخیره کنید، سپس می‌تواند در سایر عکس‌ها اعمال و با سایر کاربران به اشتراک گذاشته شود. وقتی شما تعدادی عکس در یک زمان و در شرایط مشابه یا یکسان گرفته اید، این قابلیت یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود. اما هنگامی که سبکی خلاقانه تعریف کرده اید و می‌خواهید دوباره از آن استفاده کنید می‌تواند مفید باشد.
Snapseed همچنان به مجموعه‌ی ابزار عکس خود می‌افزاید. در بیشتر موارد، مانند نمایش منحنی‌های جدید، کاملاً مفید و موثر هستند. با این حال، ما با ابزار جدید Expand نتایج مختلفی داشتیم که با کپی کردن داده‌های تصویر، یک تصویر را بزرگتر کرده تا فضای لبه‌های جدید خارجی را پر کند.
مشکل ابزار Expand این است که نمی‌تواند داده‌هایی را که ندارد بسازد. بنابراین فقط روی آن دسته از عکس‌هایی کار می‌کند که در آن‌ها یکنواختی خاصی در امتداد لبه‌ها وجود دارد، مانند یک زمین چمن یا یک آسمان آبی روشن.
SmartSelect 20210417 151433 Samsung Internet
جالب تر از آن ابزار جدید Face Pose است که می‌تواند یک پرتره را متحرک و کج کند تا ژستی کمی متفاوت ایجاد کند یا انحرافات‌ نوع فاصله کانونی را درست کند. این فقط بر روی تصاویر با یک چهره کار می‌کند، که آن‌ها را بر روی یک مدل 3D قرار می‌دهد. از تشخیص چهره نیز استفاده می‌کند، که به شما امکان می‌دهد مردمک یا لبخند فرد را به طور مستقل تنظیم کنید. نتایج ما با Face Pose ظریف و کاملاً جذاب بود.

استفاده از Snapseed

Snapseed با استفاده از حرکات عکس‌ها را ویرایش می‌کند. به عنوان مثال، در ابزار Tone، انگشت خود را به بالا یا پایین بکشید تا از بین روشنایی، کنتراست، اشباع، محیط، هایلایت‌ها، سایه ها و گرما انتخاب شود. سپس برای افزایش یا کاهش شدت آن، انگشت خود را به چپ یا راست بکشید.
اگرچه این نوع از اطلاعات به طور کلی در آموزشهای مفید Snapseed کاملاً مستند شده است، سایر کنترل‌ها و حرکات کلیدی – مانند فشار دادن برای تغییر اندازه‌ی برس – به این روشنی توضیح داده نشده است و اغلب فقط با گفتگو با کاربران دیگر یا آزمایش قابل کشف هستند.
SmartSelect 20210417 152954 Samsung Internet
از آنجا که Snapseed اکنون متعلق به گوگل است، با کمال تعجب متوجه شدیم که نسخه آی او اس برنامه یک درجه بالاتر از نسخه‌ی اندروید است. به عنوان مثال، نسخه آی او اس می‌تواند از دوربین تلفن شما برای ایجاد یک تصویر جدید استفاده کند، در حالی که نسخه‌ی اندروید نمی‌تواند این کار را انجام دهد. هر دو می‌توانند فایل های RAW (و همچنین JPEG) را از پوشه‌های دستگاه شما (از جمله رول دوربین) وارد کنند، اما در اندروید، واردات RAW محدود به DNG است.
نسخه‌ی آی او اس بیش از 140 قالب مختلف RAW را وارد می‌کند. از طرف دیگر، نسخه‌ی اندروید علاوه بر گالری دوربین به عکس‌های گوگل نیز دسترسی دارد. آی او اس محدود به آلبوم های دستگاه است.
بزرگترین مشکلی که با Snapseed داشتیم عدم ذخیره‌ی خودکار هنگام کار است.
به اشتراک گذاری نوش دارویی است پس از مرگ سهراب، زیرا آن فعالیت به معنای سنتی فوتوسنتریک نیست. با این حال، ارسال تصاویر به فیسبوک و سایر برنامه‌های نصب شده بر روی دستگاه‌های‌ ما کاملاً آسان بود.

آنچه کاربران می‌گویند

Snapseed از طرفداران بسیار وفاداری در بین عکاسان حرفه ای، که تمایل دارند آن را به دلیل بهترین برنامه عکس “لازم و ضروری”، مورد تحسین قرار دهند. بسیاری از کاربران ادعا می‌کنند که دیگر (یا بندرت) از فتوشاپ استفاده نمی‌کنند. بیش از نیم میلیون بررسی در Google Play Snapseed را به طور متوسط 4.5 ستاره ارزیابی می‌کند، در حالی که در iTunes، 8000 بررسی به طور متوسط 4 ستاره است.
بیشتر شکایات درخواست کنترل بیشتر، مانند برس برای نرم یا پاک کردن قسمت‌هایی از فیلتر جدید Double Exposure است (البته این کار را می‌توان با برس Stacks انجام داد). از سوی دیگر، برخی از کاربران قدیمی از زمان دریافت برنامه توسط گوگل ابراز نارضایتی کرده و گفته اند که رابط کاربری ساده برخی از گزینه‌های خلاقانه را از بین برده است.

حرف آخر

از میان همه‌ی برنامه‌های عکس که ما در طول چندین سال گذشته آزمایش کرده ایم، Snapseed برای عکاسان حرفه ای که روی کتابخانه عکس خود کار می‌کنند بهترین است. ما برای عکاسان مصرف کننده که بیشتر از ویرایش دقیق به دنبال سرگرمی و به اشتراک گذاری هستند، PicsArt را پیشنهاد می‌دهیم و برای روتوش پرتره، Facetune را به دلیل تنوع ابزار هوشمند و با کیفیت بالا توصیه می‌کنیم. اما Snapseed یک برنامه ضروری برای افراد حرفه ای است که می‌خواهند روی عکس‌های خود کار کنند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید