چین مریخ‌نورد Tianwen-1 را با موفقیت به مدار سیاره سرخ رساند

توسط محمد حسین
Tianwen-1

به گزارش شرکت علم و فناوری هوافضا چین (CASC)، این کشور موفق شد مریخ‌نورد و مدارگرد Tianwen-1 را با موفقیت به مدار از پیش تعیین شده برساند. این ماموریت صبح امروز در سایت پرتاب Wenchang و به وسیله‌ی موشک Long March 5 انجام شد. در صورت موفقیت کامل این عملیات، چین بعد از آمریکا تبدیل به دومین کشوری می‌شود که توانسته قدم بر سطح سیاره سرخ بگذارد.

مریخ‌نورد Tianwen-1 به چه امکاناتی مجهز شده

Tianwen-1 برای بررسی و کاوش در سطح مریخ طراحی شده که شامل یک مدارگرد و یک مریخ‌نورد می‌باشد. مریخ‌نورد 530 پوندی دارای ایستگاه هواشناسی، ردیاب میدان مغناطیسی و رادار کاوشگر زیرزمینی است که همراه با دو دوربین به مطالعه مریخ می‌پردازد.. مدارگرد نیز مجهز به دو دوربین، طیف‌نگار مواد معدنی و رادار کاوشگر زیرسطح خود است.

54007567 401

مرحله‌ی بعدی ماموریت Tianwen-1 بسیار مهم خواهد بود. چین در سل‌های گذشته نیز برای فرستادن مدارگرد به مریخ تلاش کرده بود که با شکست روبرو شد. سال 2011 چین مدارگرد Yinghuo-1 را با موفقیت راه‌اندازی کرد. این مدارگرد سوار بر یک فضاپیمای روسی و توسط موشک اوکراینی پرتاب شد، اما هنگام خروج از جو زمین دچار حادثه شد و هرگز به مقصد خود نرسید.

با وجود تمام مشکلات پیش رو، چین قصد دارد با فرود آوردن مریخ‌نورد خود روی سیاره سرخ کاری را انجام دهد که تا به امروز فقط آمریکا موفق به انجام آن شده. کشورهای زیادی برای فرستادن مدارگرد به مریخ تلاش کردند اما فقط اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا موفق به انجام آن شده‌اند. در زمینه‌ی فرستادن کاوشگر به سطح مریخ نیز آمریکا تنها کشوری بوده که موفق به انجام این کار شده و شاید به زودی چین نیز به آمریکا بپیوندد.

living in china vs usa

Tianwen-1 دومین اقدام زمینیان برای فتح سیاره سرخ در ماه جاری بوده. هفته گذشته بود که امارات متحده اولین ماموریت فضایی جهان عرب را با فرستادن کاوشگر امید (Hope) به سطح مریخ با موفقیت انجام داد. در پایان ماه میلادی جاری نیز قرار است آمریکا مریخ نورد Perseverance را به مریخ اعزام کند. ماموریت هر سه این کاوشگر‌ها در سال 2021 به پایان خواهد رسید و بعد از اتمام ماموریت آن‌ها به زمین برخواهند گشت.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید