مزدا 3 بدون هیچ دلیلی سیستم ترمز اضطراری را فعال می‌کند

توسط محمد امین نعمتی

فناوری‌های دستیار راننده سفرهای ما را تا حد زیادی ایمن‌تر می‌کنند؛ اما استفاده از تصمیمات نرم‌افزاری در کنترل خودرو، در صورت هرگونه اختلال در زمان نامناسب، ممکن است مشکل‌ساز شود.

طبق گفته مزدا یک «برنامه نویسی اشتباه» در سیستم ترمزگیری هوشمند (SBS)، می‌تواند خودروهای نسل چهارم مزدا 3 را با تشخیص اشتباه اشیاء در مسیر حرکت، به دردسر بیندازد و به صورت اتوماتیک ترمزهای آن را فعال کند. در ایالات متحده 35390 خودرو مدل 2019 و 2020 این مشکل را دارند؛ اما مزدا می‌گوید که از صدمات یا تلفات ناشی از این نقص بی‌خبر است.

مزدا 3 بدون هیچ دلیلی سیستم ترمز اضطراری را فعال می‌کند

در صورت بروز هرگونه مشکل، راننده متوجه خواهد شد، چون خودرو به طور ناگهانی متوقف می‌شود و همچنین یک صدای هشدار به صدا در می‌آید و صفحه نمایش داخل خودرو پیامی را نشان می‌دهد.

برخی از کاربران سایت ردیت تجربه‌ این مشکل را گزارش داده‌اند که سیستم ترمز بدون اینکه چیزی اطراف خودرو باشد، فعال شده است و حتی با آن که می‌توان این سیستم را غیر فعال کرد، اما بعد از هر بار روشن کردن خودرو، سیستم دوباره خود را فعال می‌کند.

مزدا 3 بدون هیچ دلیلی سیستم ترمز اضطراری را فعال می‌کند

به گزارش اتوبلاگ، مشکل برخی از این مدل خودروها را می‌توان به سادگی با به‌روزرسانی سیستم یا برنامه‌ریزی مجدد، رفع کرد در حالی که در مدل‌هایی که قبل‌تر ساخته شده‌اند رفع ایراد به این سادگی نیست و کل سیستم ترمز اضطراری باید جایگزین و یا از نو برنامه‌ریزی شود.

این یک باگ ترسناک است؛ اما قبلا دیده‌ایم که مزدا، نرم‌افزار خودروهای خود را برای رفع اشکالات روزمره به‌روزرسانی می‌کند و در مزدا‌ 3‌ تازه طراحی شده نیز قبلا یک فراخوان داده است تا مطمئن شود برای چرخ‌های آن مشکلی پیش نمی‌آید.

خوشبختانه آن‌ها به سرعت به این مشکل رسیدگی کردند. هشدارهای لازم تا 17 فوریه سال آینده از طریق ایمیل به دست صاحبان خودرو خواهد رسید یا آن‌ها می‌توانند برای اطلاعات بیشتر با خودروساز تماس بگیرند. به ویژه حالا که نصب سیستم ترمزگیری اضطراری اتوماتیک در حال تبدیل شدن به ویژگی متداول خودروها است.

تمامی خودروسازها از جمله مزدا، متعهد شده‌اند که این سیستم را تا سال 2022 روی اکثر خودروها و کامیون‌های خود نصب کنند و اطلاعات تازه NHTSA نشان می‌دهد که بیشتر آن‌ها به خوبی این مسیر را در پیش گرفته‌اند.

منبع: engadget.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید