دانش خالص: تصویر مجازی و دیجیتال خود را در سیستم آینه نورونی ببینید!

توسط عباس رهامی
تصویر مجازی و دیجیتالی

شرکت آلتراوایولت (Ultravioletto)، آینه‌ای طراحی کرده است که می‌توانید در آن تصویری متفاوت از خود را ببینید. در آینه‌ای استودیوی طراحی ایتالیایی شما می‌توانید خودتان را همان طوری ببینید که شرکت‌های تجاری شما را می‌بینند! یعنی مجموعه‌ای از نقاط داده! شاید در اولین نگاه، سیستم آینه نورونی شبیه به یک آینه معمولی به نظر برسد.

ولی وقتی به‌طور کامل شما را اسکن کند، آن گاه با چهره حقیقی خودتان از نگاه آینه مواجه خواهید شد! این سیستم شما را اسکن کرده و پردازش می‌کند و اطلاعات مختلفی مثل سن، جنسیت و حالات روحی و رفتاری را دریافت می‌کند و سپس تصویر مجازی شما، یعنی آن چه ماشین‌ها در مورد شما تصور می‌کنند را به شما نشان می‌دهد.
آلتراوایولت برای خلق این سیستم از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده کرده است.

خود آینه در واقع یک صفحه OLED است که پوششی آینه‌ای دارد. در نتیجه این صفحه هم به‌عنوان یک آینه عمل می‌کند و هم به‌عنوان یک صفحه نمایش. البته این یک صفحه نمایش تنها نیست و یک دوربین با توانایی درک عمق، همراه است. نتیجه آن ایجاد تصویری عجیب و غریب، شبیه به چیزی که در فیلم ماتریکس دیدیم، است.

هم زمان با نشان دادن تصویر، داده‌های مختلفی در مورد نژاد و قومیت، ساختار هندسی چهره، حالات احساسی و … هم نمایش می‌دهد که همه چیز را حتی عجیب‌تر هم می‌کند.
وقتی جلوی این آینه قرار می‌گیرید، ابتدا تصویری از خودتان را می‌بینید و بعد از چند لحظه، تصویری که سیستم از شما در ذهنش ساخته است را می‌بینید. جالب‌ترین قسمت آن است که بعد از نمایش تصویر مجازی، این تصویر هم‌زمان با شما حرکت می‌کند و هر کاری که انجام دهید را عیناً انجام می‌دهد. رنگ و نوع تصویر مجازی که به شما نشان داده می‌شود توسط سیستم و بر اساس اطلاعاتی که از شما دریافت می‌کند، مشخص می‌شود.

اطلاعات مربوط به شما هم به‌صورت کدهای جاوا اسکریپت نمایش داده می‌شوند. در واقع حسی که به شما به‌عنوان بازدید کننده دست می‌دهد آن است که این سیستم تمام اطلاعات شما را از شما می‌دزدد تا تصویری مجازی درست کند. و واقعیت هم همین است.

دیدن هم زمان اطلاعاتی که سیستم از ما برای ساخت یک تصویر مجازی می‌گیرد، هم در نوع خود جالب است؛ و البته هشدار دهنده! این دقیقاً همان کاری است که بیشتر شرکت‌ها هم اکنون انجام می‌دهند. فیسبوک، گوگل و هزاران شرکت دیگر تمام اطلاعات ما را گرفته و ثبت می‌کنند و تصویری مجازی و دیجیتالی از ما ایجاد می‌کنند و بعد از آن برای تجارت خود بهره می‌گیرند.
در مورد این آینه لازم نیست نگران چیزی باشید چرا که این اطلاعات صرفاً برای تشکیل این تصاویر مجازی و دیجیتالی و به‌منظور جنبه هنری و سرگرمی آن ایجاد شده! یکی از اهداف این آینه هشیاری بیشتر کاربران و دادن اطلاعات بیشتر در مورد ساز و کار دنیای مجازی در عصر جدید است.

منبع: engadget.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید