وقتی اعتماد به نفس اینتل کافی نیست: مشکل امنیتی اینتل در مقابل چیپست نفوذ ناپذیر AMD

توسط عباس رهامی
مشکلات امنیتی اینتل و رقابت با AMD

پیش از این چیپست های شرکت Intel دچار دو مشکل امنیتی شبح (Spectre) و ملت دان (melt dawn) شده بود. در حالی که شرکت هنوز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند چند مشکل دیگر نیز به آن اضافه شده است. مشکلی به نام «زامبی لود» (Zombie load، به معنی حمله زامبی‌ها) به همراه مورد دیگری به نام «استور تو لیک» (Store to leak، به معنی ذخیره برای افشا).گیر این شرکت بزرگ شده است. البته روزنه امنیتی «ریدل اند فال اوت» (RIDL & Fallout) را هم باید به لیست مشکلاتی که گریبان گیر اینتل شده، اضافه کرد.

 

فاجعه مشکل امنیتی برای اینتل

اینتل در مقابل AMDبد نیست به واکنش خود شرکت اینتل نگاهی بیندازیم. واکنش اینتل خودش گویای عمق این فاجعه است! برای اینتل این مشکلات آن‌قدر برای بوده که به کاربران کامپیوترهای شخصی (PC) اعلام کرده هرچه سریع‌تر سیستم‌هایشان را پچ کنند
یکی از عللی که برطرف کردن این مشکل امنیتی تا این حد مهم کرده، تاثیر مستقیمش بر عملکرد سیستم است. به‌خصوص در حالت چند ریسمانی که عملکرد سیستم به شدت کاهش پیدا می کند. در طرف مقابل، شانس با شرکت AMD و کاربران سیستم‌های مبتنی بر amd یار بوده است. شرکت amd که رقیب اینتل محسوب می‌شود در وب سایتش اعلام کرده چیپست های این شرکت به دلیل بررسی‌های محافظتی داخلی نسبت در برابر این مشکل امنیتی، ایمن هستند.
متأسفانه، مشکل اینتل به این جا ختم نمی‌شود چرا که پچ های ارائه شده از سوی شرکت آن طور که قرار بود عمل نمی‌کنند! یکی از متخصصان لینوکس در وب سایت فورنیکس (phornix) در این مورد آزمایشاتی انجام داده است. تست‌ها نشان دادند که پچ های شرکت اینتل به‌طور قابل توجه روی عملکرد سیستم تأثیر می‌گذارند. با توجه به نتایج تست‌ها مشخص شد که با نصب پچ های جدید، کامپیوتر حدود ۱۶ درصد کندتر عمل می‌کند،این حالی است که چیپست های amd در مقایسه با تنها ۳ درصد کاهش عملکرد دارند

 

بحرانی که اینتل را از جمع بزرگان طرد کرده است

چیپست اینتل اگر همه چیز همین جا تمام می‌شد خوب بود! همیشه مشکل امنیتی در محصول یک شرکت باعث نگرانی شرکت‌هایی که با آن کار می‌کنند هم می‌شود، که در این مورد یعنی گوگل و اپل. شرکت گوگل و اپل به کاربران اینتل توصیه کرده‌اند که به‌طور کامل قابلیت فرا ریسمانی را در تراشه‌های اینتل غیرفعال کنند تا خیالشان بابت این تهدید امنیتی راحت باشد. هر چند که این کار باعث 40 تا 50 درصد افت عملکرد می شود.
مشکل در فرا ریسمانی بیشتر گریبان گیر ایستگاه‌های کاری سرورها و بازارهای حساس به عملکرد می‌شود. یعنی دقیقاً همان جایی که اینتل بیشترین فروش cpu هایش را دارد.
در نهایت باید گفت که تأثیر نهایی کاهش عملکرد اینتل در مقابل رقبای دیگر آن‌قدر بوده که از نظر عملکرد Core i7-8700k تا حد زیادی به Ryzen 7 2700X نزدیک شده است.

افت سهام اینتل پس از رخنه امنیتی

افت سهام اینتل پس از رخنه امنیتی

احتمالاً این بدترین زمان ممکن برای بروز این مشکل امنیتی برای اینتل بود. چرا که رقیب قدرتمندش شرکت amd به‌زودی قرار است چیپست های 7 نانومتری‌اش را عرضه کند. در نهایت می‌شود گفت که با توجه به معماری قدیمی‌تر چیپست های اینتل، مشکلاتی که در حال حاضر این شرکت با آن درگیر است، به‌اضافه سرعت بسیار بالاتر (احتمالی) چیپست های شرکت amd، اینتل رقابت را به رقیبش باخته است. شکست اینتل به‌خصوص از نظر عملکرد، قطعاً تأثیر مستقیم و چشمگیری بر بازار فروش محصولاتش خواهد داشت.
به نظر شما آیا در نهایت، رقابت بین دو رقیب دیرینه، یعنی AMD و اینتل پس از سالها به پایان می رسد؟

منبع: engadget.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

4 دیدگاه

مشکل امنیتی اینتل در مقابل چیپست نفوذ ناپذیر AMD - وبگردی در وب فارسی پنج‌شنبه 16 خرداد 1398 ساعت 12:12 - 12:12

[…] لینک منبع […]

پاسخ
آواتار علی
علی پنج‌شنبه 16 خرداد 1398 ساعت 14:28 - 14:28

این مطلب چقدر بد ترجمه شده است!

پاسخ
آواتار امیلا
امیلا سه‌شنبه 11 تیر 1398 ساعت 2:30 - 02:30

مترجم یا جکومتی بوده یا جزو سهامداران AMD !!!

پاسخ

دیدگاهی بنویسید