چرا در ایران خرید جت شخصی مجاز است اما خرید آیفون 15 ممنوع؟

توسط ماهان

مجاز بودن خرید جت شخصی در ایران در حالی اعلام شده که واردات آیفون 14و 15 ممنوع است. این موضوع بحث‌های زیادی را در رسانه‌ها و میان مردم ایجاد کرده است. روزنامه اعتماد اخیراً در گزارشی به این موضوع اشاره کرده که چرا خرید جت شخصی مجاز است اما واردات آیفون 14 و 15 ممنوع شده است.

جت شخصی یا آیفون 15: کدام لوکس‌تر است؟
بحث ممنوعیت واردات آیفون از سال ۱۳۹۹ و پس از انتقاد رهبری از واردات کالاهای لوکس، به‌خصوص گوشی‌های آیفون، مطرح شد. رهبری در آن زمان گفته بودند که واردات کالاهای لوکس به کشور ضرورتی ندارد و دولت باید جلوی آن را بگیرد. پس از آن، دولت به سرعت واردات آیفون را ممنوع کرد. دلیل اصلی این ممنوعیت، لوکس بودن آیفون بود.

اما حالا که بحث خرید جت شخصی مطرح شده، سوالات جدیدی به وجود آمده است. چگونه ممکن است که آیفون با قیمت حدود ۱۰۰۰ دلار لوکس و غیرضروری تلقی شود، اما جت شخصی با قیمتی که ممکن است به ۱۰۰ هزار دلار یا بیشتر برسد، لوکس نباشد؟

در ایران خرید جت شخصی مجاز است اما خرید آیفون 15 ممنوع؟ 1

روزنامه اعتماد در گزارش خود سوالات جالبی مطرح کرده است. چرا خرید جت شخصی برای افراد ثروتمند مجاز است، اما واردات آیفون برای مردم عادی ممنوع؟ چرا مردم عادی اجازه رانندگی با خودروهایی با حجم موتور ۲۰۰۰ سی‌سی به بالا را ندارند، اما ثروتمندان برای خرید جت شخصی محدودیتی ندارند؟

این سوالات نشان‌دهنده نوعی معیار دوگانه در برخورد با کالاهای لوکس است. به‌نظر می‌رسد که لوکس بودن فقط برای مردم عادی یک مسئله است، در حالی‌که افراد ثروتمند از این محدودیت‌ها مستثنی هستند. این تناقضات باعث شده تا بسیاری از مردم به این موضوعات با دید انتقادی نگاه کنند و سوالاتی درباره عدالت و برابری در جامعه مطرح شود.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید