نحوه خرید آنلاین بلیط هواپیما + آموزش قدم‌به‌قدم

توسط مهرناز شهریاری

بیش از نیم‌قرن است که سفرهای هوایی محبوب‌ترین نوع سفر محسوب می‌شوند؛ زیرا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مسافران را به مقصد خود می‌رسانند. درگذشته افراد برای خرید بلیط هواپیما چند ساعت زمان صرف کرده و به دفاتر شرکت‌های هواپیمایی می‌رفتند؛ اما امروزه شما می‌توانید از خانه، دفتر کار و… خود و تنها با صرف ۱۰ دقیقه زمان، به رزرو بلیط سفرهای هوایی بپردازید. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه بلیط های هواپیما خود را به‌صورت آنلاین و بسیار آسان تهیه کنید.

مرحله ۱، سایت مناسب را پیدا کنید

در قدم اول شما باید یک سایت مناسب را جهت رزرو بلیط های هواپیما خود پیدا کنید؛ سایت مدنظر باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • رابط کاربری در دسترس و آسانی داشته باشد؛ به عبارت‌ ساده‌تر باید به دنبال پلتفرمی باشید که هنگام استفاده از آن دچار سردرگمی نشوید.

 • سایت مدنظر باید نماد الکترونیک یا اینماد را دارا باشد. اگر سایتی این نماد را نداشت، به این معنا بوده که از نظر اطلاعات و پرداخت‌های مالی از سطح امنیتی پایینی برخوردار است.

 • پلتفرم انتخابی باید بلیط تمامی ایرلاین‌های معتبر داخلی و خارجی را پوشش دهد. بسیاری از افراد به دنبال رزرو بلیط‌ های یک ایرلاین خاص هستند.

 • سایت باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که شما بتوانید تمامی پروازها را در روزهای آتی نیز مشاهده کنید و نیاز نباشد برای هر روز، یک جست‌و‌جوی مجزا انجام دهید.

برای مثال سایت فلای‌تودی یکی از بهترین سایت‌های حال حاضر رزرو بلیط سفرهای هوایی است که تمامی ویژگی‌های بالا را دارد.

ابتدا به نشانی اینترنتی www.flytoday.ir مراجعه کنید. بعد از ورود به سایت با این محیط کاربری (تصویر زیر) مواجه خواهید شد. برای خرید بلیط های هواپیما باید نوع بلیط، زمان، مقصد و… سفرتان را در بخش‌های مشخص شده انتخاب کنید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما آموزش قدم‌به‌قدم

مرحله ۲، واردکردن اطلاعات مربوط به نوع بلیط

در قدم دوم رزرو بلیط هواپیما، شما باید اطلاعات مربوط نوع بلیط خود را انتخاب کنید. در ادامه قدم‌به‌قدم شما را با اطلاعات موردنیاز این بخش آشنا خواهیم کرد.

انتخاب نوع بلیط

باید در اولین قدم نوع بلیط خود را مشخص کنید. اگر پرواز شما داخلی است، گزینه پرواز داخلی و اگر به خارج کشور می‌روید، گزینه پرواز خارجی را انتخاب کنید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما آموزش قدم‌به‌قدم2

انتخاب کلاس بلیط

در قدم بعدی باید نوع و یک یا دوطرفه بودن بلیط خود را مشخص کنید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما آموزش قدم‌به‌قدم کلاس بلیط

از بخش مشخص شده در تصویر بالا باید یک یا دوطرفه بودن بلیط خود را انتخاب کنید. اگر برنامه‌ریزی دقیقی برای سفر خود دارید، بهتر است هم زمان با رزرو بلیط رفت، تهیه بلیط برگشت را نیز انجام دهید. همواره به‌خاطر داشته باشید که تهیه بلیط رفت و برگشت هواپیما به‌صورت هم‌زمان در بعضی از ایرلاین‌ها، شامل تخفیف‌های ویژه‌ می‌شود.

در تصویر زیر نیز باید نوع کلاس بلیط خود را انتخاب کنید. بلیط‌ های کلاس اکونومی هواپیما از مقرون‌به‌صرفه‌ترین بلیط‌ ها محسوب می‌شوند. ۴ گزینه آخر لیست نشان‌داده‌شده نسبت به سایر انواع دیگر، از هزینه بیشتری برخوردار هستند.

خرید آنلاین بلیط هواپیما آموزش قدم‌به‌قدم4

مرحله ۳، واردکردن اطلاعات مربوط به پرواز و مسافران

در مرحله سوم از راهنمای رزرو بلیط سفرهای هوایی به‌صورت آنلاین، باید اطلاعات مربوط به پروازتان را وارد کنید. برای درج هر چه دقیق‌تر اطلاعات پرواز،‌ به تصویر زیر و توضیحات مربوط به آن دقت فرمایید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما آموزش قدم‌به‌قدم5

 1. در مستطیل شماره ۱، باید اطلاعات مربوط به مبدأ و مقصد سفر خود را وارد کنید. در بخش سمت راست شهر مبدأ و در بخش چپ شهر مقصد را مشخص نمایید. توجه داشته باشید که اگر مبدأ یا مقصد شما یک شهر خارجی است، ‌باید اسم آن را به زبان انگلیسی وارد کنید. با کمک آیکون مشخص شده در مستطیل شماره ۱ نیز می‌توانید جای شهرهای مبدأ و مقصد را جابه‌جا و بلیط‌های مربوط به آن را مشاهده نمایید.

 2. در مستطیل شماره ۲ باید اطلاعات مربوط به تاریخ پرواز مدنظر شما وارد شود. با کلیک بر روی آن تقویم سایت باز شده و می‌توانید زمان سفر خود را مشخص کنید؛ همچنین می‌توان با کلیک بر روی گزینه «تقویم میلادی» به انتخاب زمان پرواز بر اساس ماه‌های میلادی پرداخت.

 3. مستطیل شماره ۳ مربوط به تعداد مسافران و رنج سنی آن‌ها است. با کلیک بر روی آن با سه گزینه تعداد بزرگسالان (افراد بالای ۱۲ سال)، کودکان (افراد ۲ تا ۱۲ سال) و نوزادان (افراد زیر دو سال) مواجه خواهید شد. واردکردن اطلاعات این بخش را بادقت فراوان انجام دهید؛ زیرا در بسیاری از ایرلاین‌ها هزینه بلیط هواپیما کودکان و نوزادان بسیار کمتر از بزرگسالان است؛ بنابراین با درج دقیق اطلاعات، می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید.

بعد از واردکردن اطلاعات روی گزینه جست‌و‌جو کلیک کنید.

مرحله ۴، انتخاب بلیط مناسب

بعد از پشت سر گذاشتن بخش‌های مرحله ۳، به مرحله انتخاب بلیط مناسب می‌رسیم. به تصاویر و اطلاعات درج شده در زیر آن‌ها به طور کامل توجه کنید تا بتوانید با کمک فیلترهای سایت، بهترین انتخاب را داشته باشید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما آموزش قدم‌به‌قدم6

 1. در مستطیل شماره ۱ تمامی ایرلاین‌هایی که بلیط سفر شما را ارائه می‌دهند، به همراه قیمت آن‌ها درج شده است.

 2. در مستطیل شماره ۲ یکی از کاربردی‌ترین فیلترهای سایت برای مشاهده تمامی بلیط های موجود قرار گرفته است. می‌توانید فیلتر را روی حالت «روند قیمتی» قرار دهید و ببیند که در بازة زمانی نزدیک به زمان سفر شما کدام بلیط‌ها ارزان‌تر هستند. همچنین می‌توان به کمک «تقویم قیمتی»، قیمت بلیط‌ ها را در روزهای دیگر نیز مشاهده کرد.

 3. در این مستطیل می‌توانید دسته‌بندی مختلف بلیط بر اساس قیمت، مدت‌زمان پرواز و… را مشاهده کنید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما آموزش قدم‌به‌قدم7

 1. در مستطیل شماره ۴ تمامی پروازهای موجود در روز مدنظر شما نمایش داده می‌شود. بلیط‌هایی که در ردیف‌های بالاتر قرار می‌گیرند،‌ هزینه کمتری دارند.

همچنین می‌توانید به کمک سایر فیلترهای موجود در سمت چپ صفحه، انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

مرحله ۵، واردکردن اطلاعات مسافران

در این بخش از مراحل رزرو بلیط سفرهای هوایی باید اطلاعات مسافران را وارد کنید. بعد از انتخاب بلیط مربوطه در مرحله قبل و کلیک روی گزینه «جزئیات و خرید» وارد صفحة زیر خواهید شد.

خرید آنلاین بلیط هواپیما آموزش قدم‌به‌قدم8

 1. در مستطیل شماره ۱ اطلاعات مربوط به ایرلاین، نوع بلیط،‌ میزان بار مجاز و… درج می‌شود و باید قبل از نهایی کردن بلیط های هواپیمای خود این بخش را بادقت مطالعه کنید.

 2. در مستطیل شماره ۲ اطلاعات مربوط به هزینه بلیط ها درج می‌شود.

خرید آنلاین بلیط هواپیما آموزش قدم‌به‌قدم9در مستطیل مشخص شده در تصویر بالا، باید اطلاعات مربوط به مسافران وارد شود. در درج اطلاعات این بخش دقت کافی به خرج دهید. برای هر کدام از مسافران باید این موارد به‌صورت مجزا تکمیل شود. بعد از تکمیل اطلاعات، باید روی گزینه «ادامه فرایند خرید» کلیک کنید.

بعد از پرداخت هزینه بلیط‌ ها، پیامکی حاوی لینک دانلود بلیط و کد رهگیری آن به تلفن همراه شما ارسال می‌شود.

فلای‌تودی، مرجع معتبر خرید بلیط هواپیما

سایت فلای‌تودی یکی از معتبرترین مراجع خرید بلیط سفرهای هوایی است. این سایت در مقایسه با سایر پلتفرم‌ های خرید بلیط، رابط کاربری آسان‌تری داشته و اطلاعات بیشتری را در اختیار مسافران قرار خواهد داد. می‌توانید علاوه بر خرید بلیط های رفت و برگشت، هتل شهر مقصد خود را نیز تنها با چند کلیک از سایت فلای تودی رزرو کنید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید