سوئیچ صنعتی چیست؟

توسط ماهان

در شبکه های صنعتی، سوئیچ شبکه صنعتی یکی از اجزای اصلی جهت ارتباط داده ها و دستگاه ها در یک شبکه می باشد. این سوئیچ ها جهت انتقال داده هایی که در محیط صنعتی تولید شده اند، طراحی شده اند و تفاوت هایی با سوئیچ های شبکه های عمومی دارند.

سوئیچ های شبکه صنعتی به طور معمول جهت کاربردهای صنعتی طراحی شده اند و جهت محیط هایی که شرایط سخت و نامناسبی از جمله آلودگی، شوک و لرزش، دمای بالا و رطوبت دارند، مناسب می باشند. در حقیقت، این سوئیچ های اترنت صنعتی با توجه به این محیط های سخت، طراحی شده اند تا از دوام و قابلیت کارکرد بالایی برخوردار باشند.

کاربرد سوئیچ شبکه صنعتی در شبکه های صنعتی این بوده که این سوئیچ اترنت صنعتی ارتباطات بین دستگاه های مختلف در شبکه های صنعتی را تسهیل می کنند. سوئیچ های شبکه صنعتی جهت کنترل دستگاه هایی مثل سنسورها، کنترل کننده ها، ماشین آلات، دستگاه های صنعتی و دیگر اجزای شبکه استفاده می شوند.

در نتیجه، سوئیچ های شبکه صنعتی به عنوان یک قسمت بسیار مهم از شبکه های صنعتی شناخته شده اند و تلاش می شود همیشه آن ها را به روزرسانی و پیشرفته کرد تا توانایی پشتیبانی از تجهیزات شبکه به حدبیشتر میزان ممکن برسد.

کاربردهای سوئیچ صنعتی

سوئیچ معمولی به اندازه کافی قابل اعتماد جهت ارائه دقیق داده ها در محیط های بحرانی نیست، در حالی که یک سوئیچ صنعتی با ویژگی های خاص خود می تواند شرایط سخت را به چالش بکشد. بعضی از کاربردهای معمول سوئیچ های صنعتی:

 • سوئیچ صنعتی در صنایع حمل و نقل
 • سوئیچ صنعتی در نظارت شهر هوشمند
 • سوئیچ صنعتی در پست های برق
 • سوئیچ صنعتی در صنایع انرژی

همینطور مکان های دیگری جهت استفاده از این نوع سوئیچ ها وجود دارد:

 • سیستم های اتوماسیون صنعتی و کارخانه ای
 • ایستگاه های نظارت کنترل ترافیک در اتوبان ها و جاده ها
 • سیستم های حمل و نقل ریلی و هوشمند
 • تاسیسات دریایی
 • سایت های معدن و محل های حفاری
 • سکوهای نفت و گاز
 • کاربردهای الکتریکی در فضای باز

صنعتی چیست؟2

تفاوت سوئیچ صنعتی و سوئیچ معمولی

این تفاوت عمدتاً در جنبه های زیر منعکس می شود:

محیط مکانیکی

سوئیچ های اترنت صنعتی بهتر می توانند با محیط های مکانیکی خشن از جمله مقاومت در برابر لرزش، ضربه، خوردگی، گرد و غبار، آب و غیره سازگار شوند. سوئیچ معمولی توانایی جلوگیری از گرد و غبار و رطوبت را ندارد چون سطح حفاظت آن ضعیف می باشد.

ظاهر

سوئیچ های صنعتی عموماً از حالت بدون فن و محفظه فلزی استفاده می کنند. سوئیچ های معمولی به طور معمول از محفظه پلاستیکی و حالت خنک کننده فن استفاده می کنند.

محیط اقلیمی

سوئیچ های اترنت صنعتی بهتر می توانند با شرایط آب و هوایی نامناسب از جمله دما، رطوبت و غیره سازگار شوند.

ولتاژ بهره برداری

سوئیچ های اترنت صنعتی دارای محدوده ولتاژ عملیاتی گسترده ای می باشند، در حالی که سوئیچ های معمولی به ولتاژهای محدودتری نیاز دارند.

محیط الکترومغناطیسی

سوئیچ های اترنت صنعتی دارای قابلیت های قوی ضد تداخل الکترومغناطیسی می باشند.

طراحی منبع تغذیه

سوئیچ های معمولی اساساً دارای یک منبع تغذیه می باشند، در حالی که منبع تغذیه سوئیچ صنعتی به طور معمول دارای منبع تغذیه دوگانه پشتیبان می باشند.

روش خنک کننده

سوئیچ های اترنت صنعتی به طور معمول از یک بدنه بدون فن جهت دفع گرما استفاده می کنند، در حالی که سوئیچ های معمولی از یک فن جهت دفع گرما استفاده می کنند.

روش نصب

سوئیچ های اترنت صنعتی را می توان در ریل ها و رک های DIN نصب کرد. سوئیچ های معمولی به دو صورت نصب در رک یا رومیزی (دسکتاپ) استفاده می شوند.

عمر خدمات

بطور کلی، عمر سوئیچ صنعتی بیش از 10 سال است، در حالی که عمر سوئیچ معمولی 5 تا 7 سال می باشد. یک سوئیچ اترنت صنعتی که بعنوان سوئیچ PoE هم شناخته می شود، توان الکتریکی و قابلیت انتقال داده را به دستگاه های شبکه متصل می دهد. این بدان معنبوده که لازم نیست جهت هر دستگاه یک منبع تغذیه مستقل داشته باشید. انتخاب سوئیچ PoE مناسب می تواند به شبکه شما کمک کند حتی در شرایط نامساعد فعال بماند.

کاهش نویز و تداخل

کابل های شبکه به طور معمول جهت طی مسافت های کوتاه 100 متری یا کمتر استفاده می شوند. بسیاری از کاربردهای صنعتی نیاز به فاصله بسیار طولانی تری دارند و بجای آن از کابل های فیبر نوری جهت دستیابی به برد طولانی تر تا چندین کیلومتر اتصال استفاده می شود؛ با این حال، سطح بالای نویز الکتریکی می تواند باعث تداخل در اتصالات شبکه شود. سوئیچ های اترنت صنعتی می توانند نویز را کاهش دهند و اتصالات شبکه را از نقطه ای به نقطه دیگر بهبود ببخشند.

متصل نگه داشتن شبکه

سوئیچ صنعتی شما امکان دارد ستون فقرات کل شرکت شما باشد. وقتی سوئیچ های اترنت صنعتی را در محل خود داشته باشید، آن ها برق مستمری را جهت شبکه شما آماده می کنند و به همه ارتباطات شبکه اجازه می دهند با استفاده از یک کابل اترنت پیاده سازی و قابل استفاده شوند. این کار چندین نقطه شکست را کاهش می دهد و عیب یابی و رفع آن را آسان می کند.

 

امیدواریم توانسته باشیم شما را به خوبی با سوئیچ شبکه صنعتی آشنا کنیم، برای خرید انواع سوئیچ شبکه نت یک بهترین و کامل ترین خدمات را به شما ارائه می کند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید