AMD رایزن 5000 در برابر نسل دوازدهم اینتل: تیم قرمز برای اولین بار برنده شد!

توسط امیرحسین حیدرزاده
AMD رادئون 6500 XT در برابر انویدیا RTX 3050: برادران اقتصادی

تنها دو شرکت بزرگ در دنیای پردازنده‌ها فعالیت می‌کنند اما رقابت در دنیای تراشه‌ها هر روز جذاب‌تر می‌شود. AMD با رایزن 5000 پیشرفت قابل توجهی را به نسبت رایزن 3000 نشان داد.

خانواده رایزن 5000 برای اولین بار پس از سال‌ها، اینتل را در هم کوبید. تیم آبی دست روی دست نگذاشت و برای نسل دوازدهم آماده شد. معماری نسل دوازدهم پردازنده‌های اینتل، آلدر لیک نام دارد.

آلدر لیک بازگشت قدرتمند اینتل است. یک معماری جدید و منحصر به فرد که اوج قدرت را وعده می‌دهد. بسیاری از کاربران می‌پرسند: کدام تراشه را برای رایانه آینده خود انتخاب کنیم؟ جواب در دست روکیدا است.

1. مقایسه عملکرد

نسل دوازدهم اینتل و AMD رایزن 5000 را رو در روی یکدیگر قرار می‌دهیم. قدرتمندترین تراشه‌های خانواده AMD رایزن 5000 به ترتیب رایزن 9 مدل 5900X، رایزن 7 مدل 5800X و رایزن 5 مدل 5600X نام دارند.

در تیم اینتل به ترتیب کور i9 مدل 12900K، کور i7 مدل 12700K و کور i5 مدل 12600K آماده مبارزه‌اند. نسل دوازدهم اینتل بدون مکث تمام رقبای AMD را پشت سر می‌گذارد.

AMD رایزن 5000 در برابر نسل دوازدهم اینتل: تیم قرمز برای اولین بار برنده شد!

آیا تیم قرمز تمام بازی را باخته است؟ شاید در برخی ویژگی‌ها هم‌چنان برنده باشد. اگر قدرت خام معیار انتخاب پردازنده شما باشد، اینتل تمام رقابت‌ها را با اختلاف اول می‌شود.

دور از انتظار هم نبود. نسل دوازدهم اینتل با معماری جدید هسته‌های پردازش و فناوری تولید 10 نانومتری برای پیروزی آمده است. از طرفی محصولات AMD انرژی کم‌تری مصرف می‌کنند.

در دنیایی که تولید تراشه با محدودیت‌های بسیاری رو به رو شده است، تیم قرمز توانست محصولات خود را با فناوری 7 نانومتری تولید کند. ابعاد کم‌تر هر گره پردازنده، بهره‌وری آن را افزایش می‌دهد. آیا اینتل ضعف خود را در نسل سیزدهم بر طرف خواهد کرد؟

2. ویژگی‌ها و قابلیت اتصال

AMD Ryzen Chip in Motherboard

بار دیگر اینتل برنده می‌شود. تراشه‌های جدیدتر این شرکت به خوبی از درگاه PCIe 5.0 و حافظه رم DDR5 پشتیبانی می‌کنند. مادربردهای Z690 نیز برای استقبال از اینتل آماده می‌شوند.

با خرید پردازنده اینتل می‌توانید از حافظه فوق سریع SSD و حافظه رم با سرعت نور لذت ببرید. البته که خرید حافظه رم DDR5 کمی گران تمام می‌شود. اگر با بودجه محدود حرکت می‌کنید، محصولات اینتل پشتیبانی از DDR4 را نیز به همراه دارند.

تراشه‌های AMD اواخر سال 2020 معرفی شدند. در نتیجه خبری از استانداردهای جدید نیست. ما آن را یک اتفاق جالب می‌دانیم، چراکه معمولا اینتل از به‌روزرسانی‌ها عقب می‌ماند.

محصولات هر دو شرکت به خوبی از بلوتوث 5.2 و وای‌فای 6E پشتیبانی می‌کنند. اینتل با پشتیبانی از تاندربولت 4 برگ برنده را روی میز می‌گذارد.

3. قیمت

AMD رایزن 5000 در برابر نسل دوازدهم اینتل: تیم قرمز برای اولین بار برنده شد!

اگر در زمین قیمت‌ها بازی کنیم، معمولا AMD برنده می‌شود. برای خرید رایزن 9 مدل 5900X به 550 دلار، برای خرید رایزن 7 مدل 5800X به 450 دلار و برای خرید رایزن 5 مدل 5600X به 300 دلار نیاز داریم.

امروز که مقاله روکیدا را می‌خوانید، رایزن 7 و 5 با تخفیف‌های قابل توجه به فروش می‌رسند. کور i9 مدل 12900K با قیمت حدود 600 دلار قابل تهیه است. می‌توانید کور i7 مدل 12700K را با قیمت 400 دلار و کور i5 مدل 12600K را در محدوده 300 دلار تهیه کنید.

قیمت‌های اینتل برای نسل دوازدهم پردازنده‌های خود منصفانه است. البته که برای استفاده از تمام توان پردازنده باید هزینه زیادی را صرف خرید حافظه رم DDR5 و انواع پر سرعت SSD کنید.

4. کدام پردازنده را به خانه ببریم؟

AMD رایزن 5000 در برابر نسل دوازدهم اینتل: تیم قرمز برای اولین بار برنده شد!

در حال حاضر پردازنده‌های هر دو شرکت با قیمت‌هایی شبیه به یکدیگر به فروش می‌رسند. در نتیجه خرید یکی از رقبا با معماری آلدر لیک را بهترین انتخاب می‌دانیم.

اگر به اجرای بازی‌های سنگین فکر می‌کنید، دو فناوری PCIe 5.0 و حافظه رم DDR5 توانایی‌های خود را به خوبی نشان می‌دهند. از طرفی باید به قیمت و دسترسی هر دو تراشه در کشور ایران توجه کنید.

به دلیل محبوبیت کم‌تر برند AMD در بین کاربران معمولا با قیمت کم‌تری به فروش می‌رسند. اگر بتوانید یکی از محصولات تیم قرمز را با قیمت مناسب تهیه کنید، یک معامله بسیار خوب داشته‌اید. لطفاً انتخاب خود را با کاربران روکیدا به اشتراک بگذارید.

منبع: makeuseof.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید