وای فای 7 چیست؟ آینده ارتباطات از سال 2023

توسط امیرحسین حیدرزاده
وای فای 7 چیست؟ آینده ارتباطات از سال 2023

تلفن‌های هوشمند هر روز سریع‌تر می‌شوند. با افزایش سرعت تلفن‌های هوشمند به ارتباط هر چه بهتر نیاز داریم. آخرین پرچمدار امسال، گلکسی اس 22 اولترا با وای‌فای 6e همراه است و فناوری به سمت وای فای 7 حرکت می‌کند.

وای فای7 چیست و چه تفاوتی با وای‌فای 6 دارد؟ برای آشنایی هر چه بهتر با اوج فناوری روکیدا را از دست ندهید.

1. وای فای 7 چیست؟

وای‌فای یک استاندارد شبکه بی‌سیم است. قرار گرفتن اعداد در کنار وای‌فای، نسخه آن را نشان می‌دهد. استاندارد شبکه بی‌سیم درست مانند هر فناوری روی ریل پیشرفت قرار دارد.

حرکت آن سریع نیست اما عقب نمی‌ماند. تا این لحظه که روکیدا را می‌خوانید، وای‌فای 6 همه گیر نشده است. آیا مهندسان برق و الکترونیک منتظر همه گیری آن می‌مانند؟ به نظر جواب خیر است.

wi fi supported devices

آن‌ها به توسعه نسخه 7 وای‌فای فکر می‌کنند. تمرکز نسل بعد وای‌فای روی سرعت بالاتر قرار گرفته. هدف آن خدماتی است که به سرعت بسیار بالا و کم‌ترین تاخیر نیاز دارد. مانند: رایانش ابری، بازی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، متاورس و کار از راه دور.

سرعت به تنهایی نمی‌تواند افزایش پیدا کند. در کنار آن باید تاخیر را کاهش دهیم و پهنای باند کانال ارتباط وای‌فای افزایش پیدا کند. درست مانند گذشته، عدد بزرگ‌تر به معنای سرعت بیش‌تر است.

2. پشتیبانی از نسل آینده ارتباطات

وای فای 7 سرعت 46 گیگابیت بر ثانیه را ممکن می‌کند. به عبارتی نسل جدید وای‌فای در هر ثانیه 5.75 گیگابایت اطلاعات را منتقل می‌کند. اگر به اطلاعات روی کاغذ اطمینان کنیم، نسل جدید می‌تواند جایگزین کابل اترنت باشد.

آلن هسو معاون مدیاتک و مدیر کل کسب و کار اتصال هوشمند این شرکت است. او گفت: نسل 7 وای‌فای می‌تواند یک جایگزین واقعی سیم‌ اترنت در مواردی باشد که به سرعت و پهنای باند بالا نیاز دارند.

البته که سرعت 46 گیگابیت در ثانیه حداکثر توانایی وای فای 7 خواهد بود. در زندگی روزمره قطعا نمی‌توانیم این سرعت رویایی را تجربه کنیم.

وای فای 7 چیست؟ آینده ارتباطات از سال 2023

3. مقایسه وای فای 7 با وای‌فای 6

برای درک بهتر باید آن را با نسل قبل خود مقایسه کنیم. وای‌فای 6 به حداکثر سرعت 9.6 گیگابیت در ثانیه محدود می‌شود. نسل 7 وای‌فای پهنای باند را از 160 مگاهرتز در وای‌فای 6 به 320 مگاهرتز می‌رساند.

پهنای باند بیش‌تر به مدیریت هم‌ زمان چند کاربر در کنار هم کمک می‌کند. نسل 7 وای‌فای مقدار QAM را از 1024 به 4096 می‌رساند. افزایش مقدار QAM یعنی در هر چرخه اطلاعات بیش‌تری منتقل خواهد شد.

تا این لحظه مشخصات کامل و رسمی وای فای 7 اعلام نشده است. شاید گروه IEEE 802.11 بخشی از موارد را تغییر دهند. البته که نا امید نشوید، در هر حال آن‌ها سرعت را به اوج و تاخیر را به حداقل می‌رسانند.

در قسمت دوم به مدیریت کاربران می‌رسیم. جایی که به لطف واحد جدید معرفی شده، توانایی وای فای 7 در مدیریت هم‌زمان چندین کاربر بهبود قابل توجهی پیدا می‌کند. اگر چندین کاربر در اداره شما به مودم متصل باشند، مشکلاتی مثل کاهش سرعت و دیگر اختلالات کم‌تر پیش می‌آید.

4. چه زمانی وای فای 7 به دست کاربران می‌رسد؟

Wi Fi 7 1

آخرین نسل از فناوری ارتباط داخلی زیر چکش مهندسان است. آن‌ها آهن وای‌فای را درون کوره گذاشته و دمای آن را بالا می‌برند. تا زمانی که آهن به شمشیر تبدیل شود باید کمی صبر کنیم.

تغییرات بزرگی به نسبت وای‌فای 6 وجود دارد. مهندسان ارزش صبر شما را می‌دانند. اگر روند گذشته ارتقای وای‌فای را دنبال کنیم، وای فای 7 باید از سال 2023 در دسترس کاربران قرار بگیرد.

برای همه گیری و استفاده تولید کنندگان قطعات از استاندارد جدید باید کمی صبر کنیم. آیا با معرفی نسل هفتم به خرید مودم یا روتر جدید فکر می‌کنید؟

5. سرعت برق و باد!

پیشرفت همیشه و در هر حال لذت بخش خواهد بود. امیدواریم نتیجه پیشرفت فناوری را در زندگی روزمره خود تجربه کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که بعد از معرفی وای فای 7 در سال 2023 باید تا سال 2024 و معرفی اولین دستگاه‌ها صبر کنیم.

شما کدام نسل از وای‌فای را استفاده می‌کنید؟

منبع: makeuseof.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید