دالبی ویژن IQ چیست؟ 5 پله و تفاوت با نسل قبل

توسط امیرحسین حیدرزاده
دالبی ویژن IQ چیست؟ 5 پله و تفاوت با نسل قبل

چند سال است که ال‌جی با تلویزیون‌های خود معجزه می‌کند. معجزه‌های جدید او با فناوری دالبی ویژن IQ همراه می‌شوند. دالبی ویژن IQ برای نمایش هرچه بهتر HDR ساخته شده.

آیا دالبی ویژن IQ در تلویزیون شما پشتیبانی می‌شود؟ اگر نمایشگر شما از دالبی ویژن پشتیبانی کند، از دالبی ویژن IQ نیز پشتیبانی خواهد کرد؟ برای چند سوال سخت و پاسخ‌های ساده روکیدا با شما همراه می‌شود.

1. دالبی ویژن IQ چیست؟

یک ویژگی جدید در تلویزیون‌های مدرن است. آن را همراه با HDR تجربه می‌کنید. دالبی ویژن IQ ترکیبی از چند فناوری حساب می‌شود. چند فناوری که با هدف بهبود نمایش تصاویر کنار هم قرار گرفته‌اند.

gaming in dark room on tv

منظور دالبی از دو حرف IQ در انتهای ترکیب چیست؟ آن‌ها می‌خواهند که تمام جزئیات را تماشا کنید. تمام آن چه که سازندگان فیلم برای چشم شما آماده کرده‌اند. در زمان پخش تصویر چه موارد تاثیر گذاری وجود دارد؟

یکی از آن موارد شرایط نور اتاق است. اگر اتاق شما روشن یا تاریک باشد، تصویر به شکل متفاوت نمایش داده می‌شود. همگام سازی نور ساده نیست اما همگام سازی تصویر ساده‌تر انجام می‌شود.

2. دالبی ویژن IQ چطور کار می‌کند؟

تلفن همراه خود را روشن کنید. داخل اتاق و زیر نور آفتاب شدت روشنایی نمایشگر آن تفاوت دارد؟ دلیل آن تفاوت یک حسگر است که شدت نور را تشخیص می‌دهد.

همان حسگر در نمایشگر دستگاه شما تکرار شده است. شرایط نور اتاق تشخیص داده شده و شرایط روشنایی نمایشگر بر اساس آن تنظیم خواهد شد. البته که دالبی ویژن IQ تنها به محیط نگاه نمی‌کند.

بر اساس روند برنامه نیز شرایط نور تغییر خواهد کرد. به فراداده‌ها می‌رسیم. آن‌ها در کنار محتوای فیلم قرار می‌گیرند. فراداده‌ها شرایط روشنایی و گرمای رنگ را برای فیلم یا سکانس به سکانس مشخص می‌کنند.

دالبی ویژن IQ چیست؟ 5 پله و تفاوت با نسل قبل

ترکیب تمام موارد گفته شده به دالبی ویژن IQ اجازه می‌دهد تا بهترین تصویر را ایجاد کند. یک نمایشگر به کمک دالبی ویژن نزدیک‌ترین تصویر به هدف کارگردان را نمایش می‌دهد.

بر اساس نظر برخی کارشناسان میان بهترین تصویر و آنچه که کارگردان دنبال می‌کند، تفاوت وجود دارد یکی از آن تفاوت‌ها را در فصل آخر بازی تاج و تخت تماشا کردیم.

زمانی که تمام صحنه تاریک بود و مردم از شرایط تصویر به شدت ناراضی بودند.

3. دالبی ویژن و دالبی ویژن IQ

دالبی ویژن یک قالب اختصاصی HDR است. قالب HDR دالبی با قالب HDR 10 که متن باز حساب می‌شود تفاوت دارد. محصول دالبی را در تمام تلویزیون‌ها پیدا نمی‌کنید.

آیا تلویزیون شما از دالبی ویژن پشتیبانی می‌کند؟ تنظیمات آن را باز کنید. در تنظیمات نرم افزار دو گزینه ویژن سینما (Vision Cinema) و ویژن سینما هوم (Vision Cinema Home) دیده می‌شود.

با انتخاب ویژن سینما، شرایط تصویر بر اساس فرداده‌های آن نمایش داده می‌شود. با انتخاب سینما هوم همان کار تکرار شده اما شدت روشنایی بالاتر می‌رود.

دالبی ویژن IQ از حسگر تشخیص شرایط نور کمک می‌گیرد. در نتیجه تنظیمات پیش فرض وجود ندارد. تمام ماجرا بر اساس شرایط نوری خانه شما تنظیم می‌شود.

4. برای لذت بردن از دالبی ویژن IQ

television in living room with outer space1

در قدم اول تلویزیون شما باید از قالب جدید HDR پشتیبانی کند. امروز که مقاله روکیدا را می‌خوانید، ال‌جی، پاناسونیک، هایسنس و TCL چند گزینه با پشتیبانی از آن را معرفی کرده‌اند.

متاسفانه سونی و فلیپس محصولی با پشتیبانی از قالب جدید دالبی ندارند. البته که محصولات سونی و فلیپس از فناوری دالبی ویژن نسخه استاندارد پشتیبانی می‌کنند.

در نهایت به سامسونگ می‌رسیم. کره‌ای‌ها سایه دالبی را با گلوله دنبال می‌کنند. هیچ کدام از تلویزیون‌های این شرکت با پشتیبانی از دالبی ویژن همراه نمی‌شود.

محصولات موجود در بازار با پشتیبانی از دالبی ویژن IQ

  • پاناسونیک JZ2000 OLED
  • TCL مینی LED C825
  • تقریبا تمام تلویزیون‌های OLED ال‌جی مانند: 55CX و 65GX

5. محتوا

خوشبختانه با یک محصول کمیاب رو به رو نیستیم. محتوای دالبی ویژن را در نتفلیکس، آمازون پرایم، دیزنی پلاس و اپل تی‌وی پیدا می‌کنید. البته که استفاده از این نوع محتوا ممکن است به حساب کاربری پریمیوم نیاز داشته باشد.

آیا به خرید یک تلویزیون جدید فکر می‌کنید؟ یک گزینه با دالبی ویژن را به خانه ببرید.

منبع: makeuseof.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید