9 سوال متداول در مصاحبه کاری: فرار از کار امروز در قسمت دوم

توسط امیرحسین حیدرزاده
9 سوال متداول در مصاحبه کاری: 5 سال آینده در قسمت اول

با کلیک روی این لینک قسمت اول مقاله 9 سوال متداول در مصاحبه کاری را بخوانید. در قسمت اول موضوعاتی مهمی مانند سازگاری شما با همکاران و آینده شما دنبال می‌شود.

6. چرا شغل امروز خود را ترک می‌کنید؟

این سوال ساده نیست. جواب درست هم، همیشه جواب صادقانه نیست. از چند جمله هرگز استفاده نکنید: همکار من علاقه‌ای به همکاری نداشت. مدیر شما کار شما را به نام خود تمام کرد یا این که رئیس شما کار اضافی و بدون مزد می‌خواهد.

شاید جواب شما صادقانه باشد اما در مصاحبه شغلی نباید در حال شکایت و سرزنش باشید.

برای مثال:

من به شغل امروزم علاقه دارم. از طرفی احساس می‌کنم که فرصت کافی برای رشد در این مجموعه وجود ندارد. من به بالاترین حد توانایی شخصی رسیده‌ام و شرکتی را جست و جو می‌کنم که با فرصت‌های جدید زمینه رشد را فراهم کند.

امروز برای قبول مسئولیت‌های بیش‌تر پیش شما آمده‌ام.

7. حقوق امروز شما چقدر است؟

9 سوال متداول در مصاحبه کاری: 5 سال آینده در قسمت اول

با این سوال مذاکره در مورد حقوق و دستمزد آغاز می‌شود. طرف مقابل به کم‌ترین مقدار پرداخت فکر می‌کند. به همین دلیل نباید حقوق امروز خود را با صدای بلند فریاد بزنید. جواب به این سوال را در سینه خود نگه دارید.

بهترین زمان برای پاسخ زمانی است که وظایف شما در شرکت مشخص شود. آن‌ها چه انتظاری از شما دارند؟ جواب به این سوال مقدار حقوق را مشخص می‌کند.

برای مثال:

همانطور که گفتم، من به مسئولیت بیش‌تر فکر می‌کنم. با مسئولیت بیش‌تر، عادلانه نیست که موقعیت امروز من را به عنوان معیار قرار دهیم. از شما درخواست می‌کنم تا شرح وظایف بنده را اعلام کنید تا مقایسه به درستی انجام شود.

8. به چه مقدار حقوق فکر می‌کنید؟

phone with money

قبل از پاسخ به این سوال موقعیت خود را درک کنید. یک شخص با تجربه شما در یک شرکت مشابه چه رقمی را دریافت می‌کند؟ محدوده روشنی در ذهن خود داشته باشید.

البته که می‌توانید این سوال را مثل سوال قبل به آینده واگذار کنید. آیا کارفرما روی این مساله تاکید می‌کند؟ یک رقم آماده داشته باشید. بهتر است قبل از اعلام کردن عدد در مورد ساختار حقوق و مزایای آن‌ها سوال بپرسید.

برای مثال:

در ادامه به مقدار حقوق می‌رسیم. امروز به درک تصویر کاملی از شرکت شما فکر می‌کنم. ارتباط من با شرکت به شفافیت بیش‌تری نیاز دارد. باید بدانم ساختار حقوق شما چطور کار می‌کند. مزایای شرکت به چه شکل خواهد بود. آیا کار من به موفقیت شرکت شما کمک می‌کند؟

آیا شرکت شما در زمینه رشد و آموزش به من کمک می‌کند؟

9. آیا سوالی دارید؟

9 سوال متداول در مصاحبه کاری: 5 سال آینده در قسمت اول

معمولا آخرین سوال مصاحبه است. هرگز به این سوال با نه پاسخ ندهید. شاید فکر کنید که تمام حرف‌ها گفته شده اما موارد زیادی برای پرسیدن وجود دارد. از طرفی اگر با نه یا خیر پاسخ دهید، یعنی به این موقعیت شغلی علاقه ندارید.

برای مثال:

البته که چند سوال وجود دارد. با توجه به مصاحبه تا این لحظه، آیا در مورد شرایط من برای این شغل شک و تردید وجود دارد؟ شرکت شما در حال حاضر با چه مشکلاتی رو به رو است؟

در شرکت شما از چه معیارهایی برای اندازه گیری عملکرد استفاده می‌شود؟ آخرین چالش شرکت شما چه بود؟

در مورد آنچه که می‌گویید، شفاف باشید

اضطراب داشتن در زمان مصاحبه دور از انتظار نیست اما نباید حواس شما را پرت کند. نکته مهم در مصاحبه این است که مصاحبه یک اتفاق شخصی نیست. هدف مصاحبه این است که شرکت از شما چه می‌خواهد.

ارزش خود را بدانید و در مورد توانایی‌های خود شفاف باشید. بزرگنمایی در مورد توانایی‌ها دیر یا زود مشخص خواهد شد. انجام کاری که در آن تخصص نداشته باشیم گران تمام می‌شود.

امیدواریم مثال‌های بالا بتواند در روند مصاحبه به شما کمک کند. تجربه خود را در مصاحبه‌های کاری با کاربران روکیدا به اشتراک بگذارید.

منبع: makeuseof.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید