چگونه سرعت اینترنت را افزایش دهیم؟ 8 ترفند مفید و کاربردی

توسط سمیرا گلکار

معمولاً سرعت اینترنت به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله ISP که با آن کار می‌کنید، نوع اتصالات و فناوری‌های به کار رفته (مثل فیبرنوری یا اینترنت ماهواره ای)، محلی که در آن زندگی می‌کنید و فاصله ای که داده‌ها باید طی کنند.

یکی از بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت سایت Speedtest است که در آن می‌توانید سرعت و تأخیر اینترنت خودتان را بررسی کنید.

منظور از تأخیر، مدت زمان سپری شده برای انتقال یک بسته به سرور یا از سرور به دست شما است. هر چقدر تأخیر بیشتر باشد، برای دریافت پاسخ باید بیشتر منتظر بمانید که این موضوع برای گیمینگ هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

8 ترفند افزایش سرعت اینتنرت

اگر سرعت اینترنت شما هم کند است، می‌توانید این روش‌ها را امتحان کنید.

1. استفاده از خدمات یک شرکت متفاوت

اگر ISP سیگنال ضعیفی به سمت شما ارسال می‌کند نمی توانید کار چندانی برای حل مشکل انجام دهید.

اگر سرعت اینترنت شما کندتر از چیزی است که تبلیغ شده بوده، می‌توانید با پشتیبانی تماس گرفته و درباره مشکل پرس و جو کنید. معمولاً اگر حجم قابل مصرف اینترنت در ماه محدود باشد و از آن عبور کنید، ISP به جای قطع اینترنت سرعت شما را کاهش می‌دهد.

اگر هیچ یک از این روش‌ها مشکل شما را حل نکرد، می‌توانید به فکر استفاده از خدمات یک شرکت دیگر باشید.

2. استفاده از اینترنت ماهواره ای

سرعت اینترنت را افزایش دهیم؟ 7 ترفند مفید و کاربردی 1

قبلاً اینترنت ماهواره ای سرعت خیلی کمی داشت اما با ظهور پروژه‌هایی مثل استارلینک شرایط عوض شده و طبق بعضی گزارش‌ها، اینترنت ماهواره ای سرعت فوق العاده زیادی دارد.

اگر خارج از کشور و در مناطقی هستید که چنین اینترنتی را در اختیار دارید، می‌توانید این گزینه را هم به عنوان یکی از راهکارها در نظر داشته باشید.

3. بررسی برنامه‌های در حال اجرا

اگر سرعت اینترنت شما از آنچه که باید کندتر است، این احتمال وجود دارد که برنامه ای بدون اطلاع شما در حال استفاده از اینترنتتان باشد.

  • برنامه‌های در حال اجرا روی کامپیوترتان را بررسی کرده و موارد غیر ضروری را غیرفعال کنید.
  • آپدیت خودکار را غیرفعال کنید.
  • برای حذف بدافزارها یک آنتی ویروس داشته باشید.
  • سایر دستگاه‌های متصل به شبکه از جمله کامپیوترها، گوشی‌ها و حتی تجهیزات هوشمند را بررسی کنید چون همگی می‌توانند باعث افت سرعت اینترنت شوند.

4. تعویض مودم

سرعت اینترنت را افزایش دهیم؟ 7 ترفند مفید و کاربردی 2

بسته به شرایط و کیفیت مودمتان این امکان وجود دارد که با تعویض آن بتوانید به سرعت بیشتری دسترسی پیدا کنید. احتمال افت سرعت با وجود یک مودم ارزان قیمت وجود دارد چون ممکن است قدرت کافی برای مدیریت حجم داده ای که از آن عبور می‌کند را نداشته باشد.

نیازی نیست که یک مودم گران قیمت داشته باشید اما پردازنده مودم باید پرسرعت بوده و حداقل 256 مگابایت رم داشته باشد.

5. بهینه سازی مودم

صرف نظر از نوع مودمی که استفاده می‌کنید، ریبوت کردن منظم آن توصیه می‌شود چون باعث پاکسازی کش شده و می‌تواند مشکلات سرعت را حل کند. می‌توان بعضی مودم‌ها را طوری تنظیم کرد که یک بار در روز به صورت خودکار ریبوت شوند.

همه مودم‌ها نرم‌افزار و میان افزاری دارند که آپدیت کردن منظم آنها به حفظ عملکرد بهینه دستگاه کمک می‌کند.

6. عدم استفاده از آداپتورهای پاورلاین

اگر از آداپتور پاورلاین استفاده می‌کنید احتمالاً بهتر است که تجدید نظر کنید. چون عملکرد پاورلاین کاملاً بستگی به کیفیت سیستم کشی برق محیط دارد.

اگر سیم کشی در حالت بهینه نباشد، احتمال ایجاد تأخیر در تحویل داده‌ها وجود دارد و بهتر است به صورت مستقیم به منبع سیگنال متصل شوید.

7. تعویض کابل لن

سرعت اینترنت را افزایش دهیم؟ 7 ترفند مفید و کاربردی 3

ممکن است موانع موجود در محیط باعث افت سرعت سیگنال وای فای شوند. برای رسیدن به حداکثر سرعت بهتر است به جای وای فای از کابل لن استفاده کنید.

بعضی از کابل‌های لن سرعت اینترنت را کاهش می‌دهند. این کابل‌ها دسته بندی‌های مختلفی دارند و عدد بزرگتر نشان دهنده سرعت بیشتر است. باید از کابلی استفاده کنید که حداقل رتبه Cat5e داشته باشد. چنین کابلی قابلیت مدیریت کانکشنی با سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه را دارد.

8. تغییر تنظیمات DNS

سرور DNS مسئول دریافت آدرس سایت‌ها و تبدیل آنها به آی‌پی متناظر با هر سایت است.

تنظیمات DNS تأثیری بر سرعت دانلود ندارند اما ممکن است استفاده از یک سرور متفاوت به افزایش سرعت اینترنت کمک کند چون بعضی سرورهای DNS تحت بار سنگینی قرار دارند به خصوص سرورهای محبوب.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید