آموزش آیفون: چگونه با استفاده از قابلیت Parts and Service History از اصل بودن قطعات آیفون خود مطمئن شویم؟

توسط محمد حسین
آیفون

همانطور که می‌دانید مدتی از انتشار iOS 15.2 می‌گذرد. کمپانی اپل با عرضه این نسخه از سیستم عامل iOS تغییرات زیادی را در آیفون‌ها به وجود آورد که تمرکز بخش عمده‌ای از این تغییرات روی امنیت و حفاظت از حریم خصوص کاربران بود. شما می‌توانید تمام تغییرات موجود در iOS 15.2 را در روکیدا مطالعه کنید.

یکی از موارد جدیدی که در iOS 15.2 به گوشی‌های آیفون اضافه شده بخش Parts and Service History بود که به کاربران نشان می‌داد چه قطعاتی در آیفون‌ آن‌ها تعویض شده است. این قابلیت بدون شک یکی از موارد بسیار کابردی برای افرادی است که قصد خرید آیفون دسته دوم را دارند. با توجه به این مسئله تصمیم داریم در ادامه این مقاله به بررسی قابلیت Parts and Service History بپردازیم. برای آشنایی با این قابلیت در ادامه با روکیدا همراه باشید:

همچنین شما می‌توانید سایر مقالات آموزشی آیفون را نیز در روکیدا مطالعه کنید.

قابلیت Parts and Service History چیست و چه کاربردی دارد؟

iPhone 13 and iPhone 13 Pro Max featured

همانطور که گفتیم قابلیت Parts and Service History به کاربران امکان می‌دهد تا تاریخچه تعمیرات آیفون خود را مشاهده کنند. مواردی که در این لیست نمایش داده می‌شود شامل تعویض باتری، پنل نمایشی و دوربین می‌شود که بیشتر در معرض آسیب هستند. همچنین این بخش به شما اطلاع می‌دهد که آیا قطعات تعویض شده در آیفون شما اورجینال هستند یا خبر. از این رو در هنگام خرید آیفون دسته دوم حتما به این بخش توجه داشته باشید.

با وجود مزایای این قابلیت، یک ایراد بزرگ نیز به آن وارد است. این قابلیت تنها برای گروهی از آیفون‌های نسبتا جدید کاربرد دارد. همچنین تمام آیفون‌هایی که از این قابلیت بهره‌مند هستند قادر به نمایش اطلاعات یکسانی نیستند. شما می‌توانید در لیست زیر آیفون‌هایی که از قابلیت Parts and Service History پشتیبانی می‌کنند را به همراه موارد قابل پوشش مشاهده کنید:

  • آیفون ایکس اس، آیفون ایکس اس مکس، آیفون ایکس آر و آیفون اس ای 2020: اطلاعات مربوط به تعویض باتری
  • خانواده آیفون 11: اطلاعات مربوط به تعویض باتری و صفحه نمایش
  • خانواده آیفون 12 و آیفون 13: اطلاعات مربوط به تعویض باتری، صفحه نمایش و دوربین

چگونه به بخش Parts and Service History دسترسی داشته باشیم؟

همانطور که گفتیم این قابلیت در iOS 15.2 به گوشی‌های آیفون اضافه شده است از این رو در ابتدا باید آیفون خود را به این نسخه از iOS بروز رسانی کنید. پس از آن تنها کافیست مراحل زیر را طی کنید:

وارد تنظیمات آیفون خود شوید.

به قسمت General بروید.

وارد بخش About شوید.

روی گزینه Parts and Service History ضربه بزنید تا قطعات تعویض شده را به همراه مشخصات آن مشاهده کنید.

iOS 15 General SettingsiOS 15 About pageiOS 15 display warning message

اگر در تنظیمات آیفون خود این بخش را مشاهده نمی‌کنید جای نگرانی نیست. زیرا این بخش تنها زمانی نمایش داده می‌شود که قطعات آیفون شما به درستی کار نکنند یا آن‌ها را تعویض کرده باشید.

معنی پیام‌های نمایش داده شده در بخش Parts and Service History

به طور کلی در این بخش دو پیام مختلف برای کاربر قابل نمایش است. اگر در کنار قطعه تعویض شده عبارت Genuine Apple Part را مشاهده کرده‌اید بدان معناست که قطعه تعویض شده در آیفون شما اورجینال بوده است.

اگر با پیام Unknown Part در کنار قطعه‌ای مواجه شدید می‌تواند سه معنی گوناگون داشته باشد. این پیام می‌تواند بدان معنی باشد که قطعه تعویض شده اورجینال نبوده. یا این که قطعه تعویض شده از روی یک آیفون دیگر برداشته شده است. همچنین این عبارت ممکن است به معنای کارآیی ضعیف آن قطعه باشد که در این صورت باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

با این که در برخی از مواقع قطعات غیر اصلی آیفون‌ها از عملکرد خوبی برخوردار هستند اما از آن جایی که این مسئله می‌تواند در دراز مدت تاثیر منفی بر روی آیفون شما داشته باشد توصیه می‌کنیم همواره از قطعات اورجینال استفاده کنید.

محدودیت‌های قابلیت Parts and Service History

Apple Self Service Repair Featured

همانطور که کمی بالاتر نیز اشاره کردیم با وجود تمام مزیایی که قابلیت Parts and Service History به همراه دارد چند ایراد بزرگ نیز به آن وارد است. اولین مورد عدم پشتیبانی تمام آیفون‌ها از این قابلیت است. همچنین آیفون‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند نیز اطلاعات یکسانی را نمایش نمی‌دهند.

از این موارد که بگذریم کاربران در بخش Parts and Service History تنها می‌توانند آخرین دفعه‌ای که قطعه یاد شده تعویض شده‌ است را مشاهده کنند. از این رو اگر قطعات آیفونی بیش از یک بار تعویض شده باشد تنها می‌توانید سابقه آخرین تعمیر را مشاهده کنید.

همچنین قابلیت Parts and Service History بر پایه شماره سریال گوشی‌های آیفون کار می‌کند. این مسئله بدان معنیست که اگر در حین تعمیر آیفون مجبور به تغییر شماره سریال گوشی شوید، اطلاعات این بخش نیز کاملا تغییر خواهند کرد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در آینده با آموزش‌های بیشتر با شما همراه خواهیم بود.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید