معرفی هسته Cortex A73 توسط ARM

توسط ماهان
معرفی هسته Cortex A73 توسط ARM

هسته Cortex A73 با 40% فضای کمتر و 1.3 کارایی بالاتر ، با حرارت کمتر ، مصرف انرژی کمتر و فرکانس کاری 2.8 گیگاهرتز ، تجربه فوق العاده ای را در اختیار کاربران نسل بعدی گوشی هوشمند فرار خواهد داد .

ARM به‌تازگی هسته Cortex A73 را معرفی کرده و گفته مقصد پردازنده‌هایی که از این هسته استفاده می‌کنند، تلفن‌های هوشمند نسل بعدی خواهد بود. این کمپانی همچنین ذکر کرده که هسته‌ی جدید از طراحی به‌مراتب بهتری نسبت به نسل قبلی خود (Cortex A72) بهره خواهد برد.
همان‌طور که ذکر شد هدف ARM این است که پردازنده‌ای بسازد تا در ابعاد کوچک‌تر بتواند عملکرد بالایی نیز داشته باشد؛ اما چنین کاری سبب شده تا هسته Cortex A73 نسبت به مدل قبلی خود تفاوت فاحشی در عملکرد نداشته باشد و میزان عمر باتری نیز کمی بهتر شود. آرم به این هسته لقب «بزرگ» (Big) را داده است زیرا بزرگ‌تر از هسته‌ی قبلی هست؛ اما عملکرد یک هسته Cortex A73 برابر است با عملکرد یک ترکیب big.LITTLE استفاده شده در اسنپدراگون 810 که شامل 2 خوشه‌ی 4 هسته‌ای می‌شد.

Cortex A73
هسته Cortex A73 در مقایسه با هسته Cortex A72 شاید پیشرفت کمی به نظر برسد؛ اما کمپانی آرم به دنبال تقویت این هسته در آینده است تا بتواند گوشی‌های نسل بعدی که گفته شده قدرتمندتر و باریک‌تر خواهند بود را تقویت کند.

هسته Cortex A73 که از تکنولوژی 10 نانومتری بهره می برد،  نسبت به پردازنده ای مشابه با تکنولوژی فعلی حدود 40% فضای کمتری اشغال می کند .

هسته Cortex A73 از شش ماهه ی دوم سال 2017 به بازار عرضه می شود و 11 کمپانی از جمله سامسونگ و هواوی درخواست خرید این پردازنده را ثبت نموده اند .

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید