بررسی 74 امین سالگرد جشنواره کن 2021: نگاهی به برندگان از قهرمان اصغر فرهادی تا تیتانیوم جولیا دوکورونو!

توسط امیر بلادی
74 امین سالگرد جشنواره کن 2021

جشنواره کن 2021 در سالگرد 74 ام خود پس از یک سال تاخیر (به دلیل شیوع کوید-19) با مجموعه‌ای شاهکار از فیلم‌‌ها از تاریخ 6 جولای تا 17 جولای  باشکوه برگزار شد.   این جشنواره در تیتر اسامی بهترین‌‌های خود اشخاصی چون اصغر فرهادی و میا هانسن لو را به همراه داشت. فیلم موفق قهرمان از اصغر فرهادی در روکیدا معرفی و بررسی شده است این مطلب را از دست ندهید. در ادامه با نگاهی جامع به جشنواره کن 2021 همراه ما باشید.

asghar farhadi amir jadidi afp cannes

نگاه کلی به جشنواره کن 2021: با شکوه در 74 امین سالگرد

علاقه‌مندان به سینما اخبار جشنواره کن را مرتبا دنبال می‌کردند. طی همه گیری کرونا در سراسر جهان این جشنواره  به مدت یک‌سال از برگزاری دور ماند. اما با شرایط رو به بهبود جهانی و تدارکات دیده شده در فرانسه برای برگزاری این فستیوال، جشنواره کن 2021 به خوبی و آن طور که باید برگزار شد.

74 امین سالگرد جشنواره کن 2021

جشنواره کن امسال فیلم‌های جذاب و البته متنوع در سبک، بسیاری را پوشش داد. برخی منتقدان بر این نظر بودند که فیلمی مانند تیتانیوم (TITANE)، با سبک هنجار شکن و جنجالی خود در این جشنواره جایگاه مناسبی نداشت. با این حال این فیلم توانست با کارگردانی جولیا دوکورونو  در لیست بهترین‌ها و برندگان قرار بگیرد. این فیلم هم در بخش بهترین فیلم و هم در بخش بهترین کارگردانی خودنمایی نموده است.  فیلم تیاتنیوم (Titane-تیتان) در روکیدا معرفی و بررسی شده این مطلب را از دست ندهید. در ادامه با نگاهی به لیست برندگان با حضور کارگردان مشهور در سطح جهان و قدرت‌مند ایرانی یعنی اصغر فرهادی همراه روکیدا باشید.

sddefault

لیست برندگان جشنواره کن 2021

جشنواره کن 2021  با فیلم‌های متنوعی که در خود دید، نهایتا لیستی از برندگان شایسته در بخش‌های مختلف را داشت. در افتتاحیه این مراسم فیلمی همچون آنت (Annette) یک درام موزیکال که در روکیدا معرفی و بررسی شده است اکران شده بود. از یک طرف برد تاریخی یک کارگردان زن برای بار دوم بعد از فیلم پیانو در بخش بهترین فیلم و کارگردانی در جشنواره کن 2021 نکته بسیار قابل توجه بود. این فیلم با ژانر متفاوت و هنجارشکنی که داشت توانست جایزه بزرگ جشنواره کن را کسب کند. این پیروزی مشابه پیروزی فیلم انگل به عنوان نخستین فیلم کره‌ای در جشنواره کن 2019 است.

187ab33d508174942fecfe8df3f2a508

پیروزی اصغر فرهادی کارگردان و فیلم‌نامه نویس ایرانی، در بخش بهترین فیلم‌نامه و برد جایزه نخل طلا خبری جذاب دیگر برای علاقه‌مندان به عرصه سینما در سراسر جهان بود. پیش از این اصغر فرهادی در افتخارات خود جایزه اسکار، جایزه گلدن گلوب و خرس طلایی را نیز به همراه دارد. در بخش درام فیلم‌های او همیشه فراموش نشدنی جلوه می‌نمایند. سابقه درخشان او در کار با هنرمندانی چون خاویر باردم و پنه لوپه کروز در فیلم همه می‌دانند نیز از کارهای زیبا و جهانی اوست.

E6LmGQ5WYAsCYHv

اصغر فرهادی پس از پیروزی در این بخش جشنواره کن ذکر کرده از 13 سالگی که کار فیلم‌سازی و سینما را آغاز کرده، سعی داشته تا دغدغه‌های جامعه را درست و صحیح برای آگاهی رسانی به تصویر بکشد. فیلم فروشنده با بازی شهاب حسینی و ترانه علیدوستی، فیلم جدایی با بازی پیمان معادی و لیلا حاتمی از دیگر آثار ماندگار و سرشناس او می‌باشند که موفق به دریافت جوایز بسیاری در سراسر جهان شده‌اند. این بار  او با فیلم قهرمان و بازی امیر جدیدی و محسن تنابنده جایزه بهترین فیلم نامه  در جشنواره کن 2021 را دریافت کرده است.

GettyImages 960174408

جایزه هیئت ژوری در جشنواره کن 2021 تعلق گرفت به فیلم بدترین فرد در جهان که در ژانر درام، رمانتیک و کمدی اکران شده بود. این فیلم نروژی موضوع تلاش برای عشق و دریافت معنای آن در زندگی جولیا است.  این فیلم جایزه بهترین فیلم‌نامه را نیز دریافت کرد. با توجه به آرای صاحب نظران و منتقدان جشنواره کن 2021 در بخش‌های مختلف شاهد چندین نایب قهرمان بودیم. هرچند این برندگان با تفاوت در ژانر و سبک فیلم‌های خود بایدهم به همین شیوه برگزیده می‌شدند. فیلم خاطرات  (Memoria)  از سوی هیئت ژوری نیز انتخاب شد و در جایگاه دوم در کنار فیلم تیتانیوم (Titane) در بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی قرار گرفت.

76a24468212b0757232317abcc81e0f7fa7dc57b

 

فیلم ماشین من را بران (Drive My Car) در جایگاه سومی در بخش بهترین فیلم، و نایب قهرمانی در  فیلم‌نامه درخشید. فیلم جزیره برگمن (Bergman Island) فیلم دیگری بود که در بخش فیلم‌نامه جایگاه نایب قهرمانی را بدست آورد. فیلم سوغات قسمت دوم در جایگاه سومی فیلم‌نامه قرار گرفت. کابین شماره 6 (HYTTI NRO 6) دیگر فیلمی بود که در کنار فیلم قهرمان جایزه بهترین فیلم‌نامه و نخل طلا  را دریافت کرد. رناته ررینسیو  از فیلم بدترین فرد درجهان جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. کالب لاندری جونز از فیلم نیترام (Nitram) به عنوان بهترین بازیگر مرد در جشنواره کن 2021 انتخاب شد. فیلم اعزام فرانسوی از وس اندروسندر جایگاه سوم بهترین کارگردانی قرار گرفت.

De Jodie Foster a Spike Lee une pleiade de stars lance le festival de Cannes

خلاصه برندگان جوایز جشنواره کن 2021

لیست برندگان جشنواره کن 2021 را می‌توان در عناوین اصلی به این شکل و ترتیب خلاصه نمود:

بهترین فیلم

 •  تیتانیوم (تیتان TItane) از جولیا دوکورونو
 •  خاطرات (Memoria)  از Apichatpong Weerasethakul
 •  اعزام فرانسوی از وس اندرسون
 • سوغات قسمت دوم (The Souvenir Part II)

adam driver left and marion cotillard pose for photographers at the photo call for the film annette at the 74th international film festival cannes southern france tuesday july 6 2021. ap

بهترین کارگردانی

 • جولیا دکورونو با فیلم تیتانیوم (تیتان Titane)
 • Apichatpong Weerasethakul با فیلم خاطرات (Memoria)
 • وس اندرسون با فیلم اعزام فرانسوی

74 امین سالگرد جشنواره کن 2021

بهترین فیلم‌نامه

 • بدتین فرد در جهان (The Worst Person In The World)
 • قهرمان از اصغر فرهادی (A Hero)
 • HYTTI NRO 6
 • ماشین من را بران
 • جزیره برگمن
 • کابین شماره 6
 • سوغات قسمت دوم

74 امین سالگرد جشنواره کن 2021

منبع: indiewire.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید