بیماری های مزمن چشم زنگ خطری برای آلزایمر

به گزارش روکیدا، یک مطالعه جدید، ارتباطی جالب را بین برخی از بیماری های مزمن چشم و شروع بیماری آلزایمر کشف کرده‌است.

هیچ مکانیسمی برای توضیح ارتباط در این مرحله مطرح نشده اما تصور می‌شود که وضعیت حالات چشم ممکن است به پزشکان کمک کند تا بیماران مبتلا به آلزایمر را در مرحله قبل از علائم عمده‌ی بیماری تشخیص دهند.

طی پنج سال، مطالعه‌ای بر روی حدود ۴۰۰۰ بیمار ۶۵ ساله انجام شد. تمامی این افراد در ابتدای آزمایش بدون بیماری آلزایمر تشخیص داده‌ شدند. بعد از پنج سال برای ۷۹۲ نفر بیماری آلزایمر تشخیص داده‌شد.

این مطالعه نشان داد که احتمال ابتلا به آلزایمر در افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و گلوکوم (آب سیاه) نسبت به بیماران بدون شرایط خاص ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر است. اما هیچ ارتباطی بین آب‌مروارید و خطر افزایش آلزایمر یافت نشد.

مراقبت‌های چشم پزشکی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

این یافته‌ها به این معنی نیست که هر کس دچار بیماری چشمی باشد به بیماری آلزایمر نیز مبتلا خواهد‌ شد. اما پیام اصلی این است که چشم‌پزشکان باید اطلاعات بیشتری از خطرات ایجاد بیماری زوال عقل در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن چشمی داشته‌ باشند. پزشکان باید مراقبت‌های اولیه را در افراد دارای بیماری‌های مزمن چشم داشته‌ باشند و در مورد ابتلا به بیماری آلزایمر و کاهش حافظه توجه بیشتری نشان دهند.

مراقبتهای چشم پزشکی برای جلوگیری از آلزایمر

پس طبق گفته محققان ارتباط قطعی بین بیماری‌های چشم و آلزایمر وجود ندارد، اما این مطالعه توانایی استفاده از چشم را به عنوان راهی برای درک بهتر آنچه در مغز اتفاق می‌افتد متمایز می‌کند. جالب توجه است که این اولین تحقیقی نیست که ارتباط بین علائم تشخیص داده‌ شده در چشم و شروع بیماری آلزایمر را یافته‌است.

سال گذشته، یک تیم از مرکز پزشکی Cedars-Sinai گفت که همان نوع از پروتئین‌های آمیلوئیدی موجود در مغز، به عنوان یک عامل مهم بیماری آلزایمر می‌تواند بر روی شبکیه چشم نیز یافت شود. این تحقیق اذعان کرد که اسکن چشم ممکن است بتواند یک دستگاه غربالگری موثر برای تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر باشد.

در حالی که این مطالعه جدید با تحقیقات سال گذشته همسو نیست و هیچ اشاره‌ای به این نشده که پروتئین‌های آمیلوئیدی باعث بروز بیماری‌های مزمن چشم می‌شوند، اما این یافته ها نشان می‌دهد  که نقش چشم در بررسی سلامت مغز بسیار موثر است.

1 نظر
  1. […] کمک می‌کند. پیش از این مقاله‌ای در همین باره تحت عنوان بیماری‌های مزمن چشم زنگ خطری برای آلزایمر منتشر […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.