استراتژی کسب و کار زندگی مدیریت و موفقیت در کسب و کار پیشنهاد سردبیر

چرا زنان کارآفرین نسبت به مردان کارآفرین پول کمتری در می آورند؟

چرا زنان کارآفرین نسبت به مردان پول کمتری در می آورند؟

آیا شما جزء زنان کارآفرین هستید که کسب و کار خودتان را دارد؟ اگر اینطور است، بد نیست بدانید که، شانس شما در درآمد در همان زمینه، نسبت به مردان کارآفرین کمتر است.

این نتیجه تحقیقات جدید FreshBooks حسابداری آنلاین است که بیش از ۲۷۰۰ کارگر در ایالات متحده را مورد بررسی قرار داد، هم کسانی را که برای کارفرمایان کار می‌کردند و هم کسانی که کارفرما بودند.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که به طور متوسط کارآفرینان زن، ۲۸ درصد کمتر از همتایان مرد خود درآمد دارند. این نتایجه به نظر درست می‌رسد، چرا که زنان، شرکت‌های خود را اغلب با مشاغل کم درآمد شروع می‌کنند؛ مانند تمیز کردن خانه، تهیه غذا یا مراقبت از کودکان. این شکاف درآمد، حتی در مقایسه صاحبان کسب و کار زن و مرد در صنعتِ مشابه، نیز مشهود است.

چرا زنان کارآفرین نسبت به مردان پول کمتری در می آورند؟

آنچه این یافته‌ها را ناراحت کننده می‌سازد این است که اکثر قریب به اتفاق کارآفرینان زن- ۷۰ درصد- می گویند که آنها تا حدودی از خودشان گذشته‌اند، زیرا در مشاغل قبلی خود با تبعیض جنسیتی و سقف شیشه‌ای مواجه بودند. تقریباً دو سوم معتقدند که می‌توانند با کار کردن برای خوشان به اهداف کاری خود برسند تا اینکه به عنوان کارمند برای دیگران کار کنند. و ۵۲ درصد می گویند که با کار کردن برای دیگران، نمی‌توانند به پتانسیل کامل خود دست یابند.

چرا زنان کارآفرین نسبت به مردان پول کمتری در می آورند؟

تبعیض جنسیتی عامل جلوگیری از پیشرفت زنان کارآفرین

به عبارت دیگر، اکثر زنان کارآفرین ، کاملاً آگاه هستند که تبعیض جنسیتی، آن‌ها را به عنوان کارمند نگه می‌دارد. اما همچنان نمی‌توانند همانند همتایان مردشان، درآمد داشته باشند.

چرا که نه؟ عمدتاً همین تبعیض جنسیتی که باعث می‌شود کارفرمایان، به زنان حقوق کمتری بدهند و اجازه ترقی و پیشرفت به آنها ندهند، بر معاملات کارفرمایان زن با مشتریان، تأثیر می‌گذارد. یک پنجم پاسخ دهندگان گزارش دادند که باید برای جذب مشتری، هزینه بیشتری نسبت به همتایان مرد خود خرج کنند. سی درصد گفتند که آنها به اندازه همتایان مردشان، جدی گرفته نمی‌شوند و ۲۰ درصد گفتند که باید سخت‌تر از مردان در صنایع خود کار کنند. ممکن است برخی فکر کنند که زنان کارآفرین درآمد کمتری دارند چون بیشتر بر خانواده‌هایشان تمرکز می‌کنند؛ با این حال تنها ۲۵ درصد از پاسخ دهندگان این موضوع را بیان کردند.

چرا زنان کارآفرین نسبت به مردان پول کمتری در می آورند؟

بنابراین یک شکاف درآمد جنسیتی در دنیای کارآفرینان وجود دارد، همانطور که در دنیای کارمندی نیز وجود دارد. با توجه به مواجه شدن زنان با رفتاری ناعادلانه در دنیای سرمایه گذاری، این چیز عجیبی نیست. با توجه به پژوهش‌های اخیر، این نابرابری و ناعدالتی در پرداخت به زنان، به دوران کودکی بر می‌گردد.

ممکن است پرداخت نابرابر برای زنان کارآفرین مسئله بدتری باشد تا برای کارمندان زن، اما ۷۸ درصد از زنان کارآفرین می گویند که از کار کردن برای خودشان راضی‌تر هستند تا اینکه برای دیگران کار کنند. بیش از ۹۰ درصد از آنها می گویند که آنها با انتخاب خودشان کارآفرین شدند یا کارآفرین هستند و نه بخاطر ضرورت و نیاز. و ۹۶ درصد می گویند که هیچ وقت قصد ندارند که برای یک کارفرما کار کنند.

‍۱۰ ترفند عالی برای حفظ تمرکز بر کسب و کار وقتی در خانه کار می‌کنید

مزیت‌های شغلی زنان کارآفرین

در نتیجه به نظر می‌رسد که باید به زنان کارآفرین انگیزه داده شود تا این شکاف درآمدی را مورد بررسی قرار دهند و به تساوی (برابری) با کارآفرینان مرد دست یابند. و شاید آنها بتوانند به آن دست یابند. حال آنکه این حقیقت دارد که مشتریان گمان می‌کنند که نباید به زنان کارفرما مسئولیت زیادی داد، این هم درست است که وقتی ما هم این کار را می‌کنیم، در حقیقت تصور آنها را تأیید کرده‌ایم.

اگر شما نیز جزء زنان کارآفرین باشید، دیگر لازم نیست از رئیس خود بخواهید تا حقوق شما را افزایش دهد. شما خودتان رئیس هستید و حالا شما به خودتان حقوق می‌دهید. گرچه ممکن است کار آسانی نباشد، اما می‌توانید به مشتریانتان بگویید که به اندازه ارزشتان هزینه کنند. همه چیز با دانستن اینها شروع می‌شود.

مطالب مرتبط

سرمایه در گردش کسب و کار و آنچه باید درباره سودآوری بدانید

soheila1992

چطور در مصاحبه شغلی موفق شویم؟

hanimn

چرا رهبران حسابگر بهترند و چطور می‌شود یکی از آن‌ها بود؟

فرشاد سعیدی

سطح بینایی جنین انسان قبل از تولد در چه حد است؟

طاهر مهدی پناه

تماشای همزمان ویدیو اینستاگرام با دوستان

عباس رهامی

از تفاوت و مزایای سئو لینک داخلی و لینک خارجی چقدر می‌دانید؟

نگین ابراهیمی

برای جذب مشتری باید استراتژی داشته باشید

عباس رهامی

چرا استارت آپ ها باید در بهداشت و درمان سرمایه گذاری کنند؟

مهرناز شهریاری

چطور ترافیک را به سمت محتوا هدایت کنیم؟ نوشتن پایان کار نیست!

نگین ابراهیمی

چطور با کیورد پلنر گوگل (keyword planner) بهترین کلمه کلیدی را پیدا کنیم؟

عباس رهامی

۷ نکته ای که به عنوان یک کارآفرین جوان باید بدانید!

نگین ابراهیمی

داستان کسب و کار: چرا به موفقیت نرسیدیم و برنامه ریزی جواب نداد؟

عباس رهامی

۱ دیدگاه

۵ درس مادرانه برای موفقیت زنان در کسب و کار - روکیدا چهارشنبه , ۱ اسفند ۱۳۹۷ at ۱۴:۳۷

[…] برای شما هم جای تعجب است که امروزه چرا تعداد زنان کارآفرین رو به افزایش است و در بیشتر شرکت‌ها زنان یا رئیس هستند […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟