در حالی که سال جاری در حال محو شدن در افق است بهتر است نگاهی دقیق بیندازیم به تکنولوژی های بزرگ جدید.
مثل سال های قبل ، سال ۲۰۱۷ هم مشکلات و راه حل های خودش را به همراه آورد و به دیدگاه و نحوه ی استفاده ی ما از تکنولوژی شکل داد.
پس بدون هیچ بحث اضافه ای اجازه دهید تا نگاهی بیندازیم به آینده و بعضی از هیجان انگیز ترین نظام های تکنولوژی در سا ۲۰۱۷.

واقعیت مجازی ( virtual reality )
همانطور که در مورد آینده ی روشن این محصول پیش بینی شده بود تا نزدیک سال ۲۰۲۰ ، بازار ۳۰میلیاردی آن واقعا رشد کرد. اگرچه تکنولوژی در بیشتر سال ۲۰۱۵ بر پایه ی اصل تکنولوژی آن زمان باقی ماند ، اما بالاخره در ۱۲ ماه اخیر همه چیز شروع به تغییر کرد و به نظر می رسد که واقعیت مجازی این بار به طرز صحیحی به فروش عمده در سال بعد برسد.
واقعیت مجازی از وقتی که گوگل آن را به همراه ارائه ی cardboard به فرهنگ عمومی نزدیک تر کرد ، که هر دو در دوره ی بازدهی خوب و دسترسی بالا بودند راه درازی را طی نمود . در پنجره ای از سال گروهی از تولید کنندگان پیشرو هدست های مخصوص خود را تولید کردند که باعث شد این تکنولوژی به جریان بیفتد.
در حالی که اکیولسِ ( Oculus ) فیس بوک با ارائه ی Oculus Rift باعث کم رنگ شدن این حرکت در اواخر ماه مارس شد ، HTC سریعا با ارائه ی هدست های Vive در ماه آپریل میدان را خالی نگذاشت ، در ماه آگوست سامسونگ نیز با هدست های نونمای خود به نام Gear VR در کنار گلکسی نوت ۷ (که فعلا عرضه نمیشود ) برتری را از آن خود کرد تا این که تا این که سونی به همراه PlayStation VR که مدت ها همه منتظر آن بودند در اکتبر وارد شد. برای کامل کردن حلقه گوگل هم از مدل بعدی خود به نام Daydream View پرده برداری کرد.
علاوه بر این ها مایکروسافت ، Nintendo و Qualcomm نیز برای تولید هدست های واقعیت مجازی بلند پروازی هایی داشتند ولی جزئییات و زمان آنها به طور دقیق معلوم نیست.
یکی دیگر از دلواپسی های مبرم همیشه کمبود تقاضا و تجربه بوده ولی با باز شدن مغازه های اختصاصی گوگل و اکیولوس و ولو این مشکل کمتر به چشم آمد.
یک ارتقای سازنده ی دیگر که همین اواخر اعللام شده است انجمن جهانی واقعیت مجازی است که بزرگترین نام آوران این عرصه شامل ( Google, Oculus, HTC, Sony, Samsung و Acer ) را برای خرسندی مشتریان با هم متحد میکند .
با این حجم وسیع ار هد ست ها سازندگان و تولید کنندگان محتوا ، واقعا و به راحتی می‌توان تشخیص داد که واقعیت مجازی بالاخره شروع به جلب توجه مشتری ها و مسیر اصلی رسانه کرده است ، ایین رویداد در سال دیگر نیز پیش رفت هایی خواهد داشت.

واقعیت افزوده
در این میان واقعیت افزوده نیز فعالیت هایی داشته است – و موفقیت پوک مون گو ( Pokémon Go ) ثابت می کند که تکنولوژی پتانسیل های بیکرانی برای برای اثر گذاری روی مشتری ها از راه های پرمعنی و سرگرم کننده ی مختلفی را داررد.
تحلیل گر بیزینس شرکت اپل ، سئو تیم کوک اعلام کرد که اعتقاد او بر این است که واقعیت افزوده پتانسیل بیشتری نسبت به واقعیت مجازی دارد و به نظر میرسد که سازندگان ایفون نیز بر این امر که در این مورد اقدامی انجام دهند در حال برنامه ریزی اند.
با نگاهی به سال ۲۰۱۵ کیوپرتینو ( Cupertino ) به توسعه دهنده ی واقعیت افزوده به تکنووژی متائیو ( Metaio ) دست یافت. ولی از آن رو که شرکت ابتکارات زیادی در مورد واقعیت افزوده ی خود نشان نداد ، در سال گذشته گزارشات بسیار زیادی شروع به پخش شدن در سطح اینترنت کرد.
قبل از آن در ماه نوامبر شایعاتی در خصوص اینکه اپل ساخت عینک های واقعیت افزوده ی خود ( که در سبک عینک های گوگل بودند ) را شروع کرده بود وجود داشت. در همان بازه ی زمانی اخباری مبتنی بر اینکه شرکت در حال آماده سازی یک آپدیت iOS است که رنگ تازه ای به iPhone 7 میداد و باعث بیشتر شدن قابلیت های دوربین آن می شد و همچنین یک توده از ویژگی های واقعیت افزوده منتشر شد.
بهتر است کمی دیگر صبر کنیم تا تا ببینیم این ویژگی ها چگونه خواهند بود اما چیزی که قطعی است این است که در سال جدید انتطار کلی واقعیت افزوده را خواهیم داشت.

رانندگی خودکار
اگر چه در سال های قبل رانندگی خودکار جلوه ای وحشتناک داشته ، ولی در سال جدید امکان اینکه با این پدیده بیشتر مواجه شویم وجود دارد.
همانطور که تکنولوژی به تکامل خود ادامه می دهد ، شرکت های غول پیکر رفته رفته این جسارت را پیدا میکنند که خودرو های بی سرنشین خود را تولید کنند. در حقیقت رقابت در بازار رانندگی دستی همچنان با حرارت قبل وجود دارد .
تسلا از وقتی که راننده ی خودکار خود را در سال ۲۰۱۵ معرفی کرد ، به طور پیوسته به توانایی های راننده ی خود کار خود در اتومبیل هایش رسید و پتانسیل های بسیاری را که رانندگی خودکار در آینده خواهد داشت را نیز نشان داد. در حقیقت سئو الو ماسک اعلام کرده بود که شرکت ماشین سازی آن ها برنامه هایی برای قرار دادن ویژگی های خودکاری بیش از پیش در مدل های آینده ی خود خواهند داشت به این امید که به رانندگی بدون دست کمک شایانی کرده باشند.
لازم به ذکر است که تسلا تنها شرکتی نیست که این تکنولوژی را دارا می باشد.
گوگل نیز در حال آزمایشاتی بر روی خودرو ها ی بدون سر نشین خود در Mountain View ، Austin ، Kirkland و Phoenix بوده. و با اینکه بعضی از جلسات رانندگی اش نسبت به رقبا موفقیت کمتری داشته توانسته در این میان ۲میلیون مایل را با ماشین هایش مسافرت کند.
اوبر ( Uber ) نیز در این جبهه حضور دارد. این غول نقل و انتقالات جدیدا به سخت افزار رانندگی خودکار ( Otto ) دست یافته و ناوگان کامیون های بدون سرنشین خود را وارد جاده ها کرده است. و اگرچه اوبراولین شرکتی نبود که این کار را انجام می داد ولی این شرکت برخی آزمایشات را در دنیای واقعی در Pittsburgh انجام داده.
علاوه بر این اپل و BMW نیز اعلام کرده اند که در آیتده ای نزدیک به سوی این تکنولوژی حجوم خواهند برد. ولی گزارشاتی از شرکت بیگ ای ( Big A ) با چند سالی تاخیر خودرو های بی سرنشین خود را تولید خواهد کرد.
در سمت دیگر محققان در حال توسعه دادن سیستم و الگوریتم قوی تشخیص به موقع‌ی اشیا هستند که به طور باالقوه رانندگی بدون سرنشین را امن تر خواهد کرد. که این باعث میشود که اتفاقات ناگوار نیز کمتر پیش بیایند.
دیگه چی !
در میان همه ی این ماشین های خودکار اطراف ، هواپیما های بدون سر نشین نیز بهتر است بررسی شوند.
گوگل ، آمازون و دومینوز همگی در سال قبل با این تکنولوژی کار می کردند و در حال اداره کردن یک سری آزمایشات در نقاط مختلفی شامل ایالات متحده ، انگلیس و نیزلند بودند. در این میان UPS و Walmart نیز در حال تدارک برای فرستادن بسته هایشان با پست هوایی بودند.
هنوز این مورد باقی می ماند تا ببینیم که کدام شرکت این کار را در مقیاس بزرگ انجام خواهد داد. در هر صورت دریافت پیتزا از آسمان ایده ای عجیب و غریب به نظر نخواهد رسید.


و مورد آخر اینکه نیاز است که چندسالی برای تکامل شبکه های بیسیم صبر کنیم. ولی فعلا انتظار دیدن کلی سیم را در سال فعلی خواهیم داشت. با درخشش هدفون های iPhone 7 از سامسونگ نیز انتظار می رود که در مدل Galaxy s8 که به زودی رونمایی خواهد شد نیز از این تکنولوژی استفاده کند.
این باعث می شود که سازندگان هدفون ها بتوانند از بلوتوث ۵ استفاده های مفیدی کنند.

You may also like

۲ comments

محبوبه چهارشنبه , ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۶

این مطلب خیلی عالی بود

Reply
حسین چهارشنبه , ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۹

بسیار عالی

Reply

Leave a Comment