دانش و فناوری

رنگارنگ ترین حیوانات، گیاهان و حشرات کشف شده در سال ۲۰۱۶

هر ساله دانشمندان هزاران گونه جدید را کشف میکنند. محققین در آکادمی علوم کالیفورنیا در سانفرانسیسکو ۱۳۳ گونه به خانواده درختان اضافه کردند.

صدها محقق و موسسه بین المللی گونه های زیادی شامل یک گونه جدید از زنبورعسل، ۴۳ گونه مورچه، ۳۶ سوسک، یک نوع زنبور شن و ماسه، ۴ نوع عنکبوت، ۶ نوع گیاه، ۲۳ نوع ماهی، یک نوع مارماهی، یک نوع کوسه، ۷ نوع لیسه دریایی، ۵ نوع فسیل جوجه تیغی، یک نوع فسیل سکه دریایی، یک نوع مرجان، یک نوع لقمه ماهی، یک نوع مارمولک و یک نوع جدید از ویروس پرندگان را کشف کردند.

به گفته دکتر Shannon Bennett رئیس آکادمی علوم Biodiversity ما تنها کمتر از ۱۰ درصد گونه های موجود در کره زمین را تاکنون کشف کرده ایم. به گفته وی محققین و دانشمندان به بررسی قسمت های کمتر شناخته شده سیاره می پردازند. هر یک از این گونه ها چه تا کنون کشف شده باشند و چه نشده باشند برای خود دنیایی از شگفتی و سؤال هستند.

در زیر برخی از جالبترین این کشفیات در سال ۲۰۱۶ آورده شده است:

  • یک نوع ماهی گروپو جدید

Grammatonotus brianne عمیقترین ماهی ای است که توسط انسان و در ۴۸۷ فوت زیر سطح اقیانوس کشف شده است. محل کشف این نوع ماهی فیلیپین می باشد.

  • مارمولک زره پوش آنگولا

در خصوص گونه های آنگولایی مارمولک زره پوش اطلاعات زیادی وجود ندارد به همین دلیل دانشمندان امید دارند تا گونه های جدید به پاسخ برخی سوالاتشان کمک کند.

  • مورچه خون آشام

در کل ۴۳ گونه مورچه کشف شده که شامل گونه Stigmatomma و مورچه دراکولایی می شود که در ماداگاسکار زندگی میکنند.

  • حلزون رنگی دریایی

این حلزون جدید دریایی در آب های کم عمق کالیفرنیا به همراه ۶ گونه دیگر کشف شده است.

  • ماهی جدید اقیانوس آرام

این لقمه ماهی جدید آمار گونه های کشف شده را به ۲۰۰ می رساند.

  • سوسک زمینی

بسیاری از گونه های جدید سوسک ها در ماداگاسکار کشف شده اند. سوسک های زمینی یک نوع بسیار متفاوت از حشرات هستند که هم بالدار و هم بدون بال بوده و از حشرات دیگر تغذیه میکنند.

  • سیمپلوکاس نیگریدنتاتا

این گل یکی از شش گیاه کشف شده در سال ۲۰۱۶ است. سیمپلوکاس نابغه گیاهان است به طوری که ۲۵۰ گونه را در آسیا، استرالیا و آمریکا شامل می شود.

  • ویروس جدید در پرندگان

ویروس جدیدی کشف شده که موجب تغییر شکل منقار پرندگان می شود. این ویروس متعلق به خانواده ویروس های پیکورنا می باشد که یکی از بزرگترین دسته های ویروسی است که شامل ویروس های انسانی مانند سرماخوردگی معمولی نیز می شود است.

۲ comments

Avatar
پریناز چهارشنبه , ۸ دی ۱۳۹۵ at ۱۰:۲۹

بسیار سودمند بود

Reply
Avatar
عباس چهارشنبه , ۸ دی ۱۳۹۵ at ۱۱:۰۰

روکیدا خیلی عالیه

Reply

Leave a Comment