نور آبی در صفحه نمایشگرها چه ضررهای عجیبی دارد؟

مطالعات نشان میدهد که نور آبی موجود در صفحه نمایش به مرور زمان باعث کوری ما می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که نور آبی موجود در صفحه نمایش، به مرور زمان باعث کوری ما می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که نور آبی موجود در گوشی‌های هوشمند و لپ تاپ، باعث ایجاد تغییراتی سمی در چشم ما می‌شود.

اثرات منفی بر روی سلامتی ما که از نور آبی موجود در لپ تاپ ها، دستگاه‌های تلفن همراه و دیگر صفحه‌های دیجیتال منتشر می‌شود, برای همه شناخته شده است. رنگ مورد علاقه Tech باعث جلوگیری تولید ملاتونین بدن میشود و ما را هوشیار نگه میدارد و چرخه خواب را بهم میزند. علاوه بر ایجاد آسیب جدی فشار بر چشم نیز خطر ابتلا به چاقی و انواع خاصی از سرطان را افزایش می‌دهد که همه این مسائل محبوبیت اخیر عینک‌های ساخته شده برای فیلتر کردن نور آبی را توضیح می‌دهد. در عین حال، اثر بخشی و ضرورت این مساله هنوز مورد بحث و بررسی است.

نور آبی در صفحه نمایشگرها چه ضررهای عجیبی دارد؟

آسیب‌های جدی رنگ آبی نمایشگرها

در حال حاضر تحقیقات جدید peer-reviewed (به عنوان بخشی از فرآیند غربالگری مقالات استفاده می‌شود) منتشر شده در مجله Scientific Reports، نشان میدهد که صفحه نمایش آبی رنگ برای چشم آسیبهای جدی تری دارد حتی بدتر از اینکه تصور می‌کنیم به مرور زمان باعث کوری میشود.

یک گروه تحقیقاتی از متخصصان چشمی از دانشگاه Toledo با انجام یک سری آزمایش‌های کشت سلول و تصویر برداری‌هایی دریافتند که نور آبی، مولکول‌های حیاتی موجود در چشم ما را تبدیل به سمی میکند و باعث از بین رفتن سلول‌های photoreceptor در شبکیه میشود که بدن آنها را بازسازی نمی‌کند. به عبارت دیگر، با به اندازه زیاد قرار گرفتن چشم در معرض نور آبی، همه ما کور خواهیم شد. Macular degeneration، یک بیماری غیر قابل درمان که موجب کاهش دید در ۵۰ و ۶۰ سالگی می‌شود و به عنوان یکی از علل اصلی نابینایی در سراسر جهان به شمار میرود.

نور آبی

تیم تحقیقاتی دقیق‌تر تعیین کرده است که قرار گرفتن مولکول‌های شبکیه در معرض نور آبی باعث تولید مولکول‌های شیمیایی سمی می‌شود که باعث آسیب‌های جبران ناپذیری به این سلول‌های photoreceptor می‌شود. همانطور که یکی از محققان بیان می‌کند: سلول‌های Photoreceptor در چشم بازسازی نمی‌شوند. وقتی آنها مرده اند، برای همیشه از بین رفته‌اند.

راهکارهای پیشنهادی

دکتر Ajith Karunarathne، استاد بیوشیمی در UT، گفته است: “ما به طور مداوم در معرض نور آبی قرار داریم و قرنیه چشم و عدسی قادر به مسدود یا منعکس کردن آن نور نیستند”.  هیچ اتفاقی با نور سبز، زرد یا قرمز پیش نمیاید. میزان سم تولید شده توسط شبکیه توسط نور آبی، همگانی و عمومی است. این سم می‌تواند هر نوع سلولی را از بین ببرد. دکتر Ajith Karunarathne امیدوار است که یافته‌های جدید ممکن است منجر به پیشرفت یک درمان پیشگیرانه شود، مانند پیشگیری آب مروارید.
در عین حال، او با انتشار پیشنهادات قبلی که امتحان کرده بود استفاده از UV و عینکی برای فیلتر کردن نور آبی و کاهش زمان استفاده از صفحه نمایش‌ها را پیشنهاد میکند.

نور آبی در صفحه نمایشگرها چه ضررهای عجیبی دارد؟

این یافته ها مستقیما گزرش آکادمی چشم پزشکان آمریکایی در سال گذشته را رد می‌کند، که اعلام کردند که نور آبی از دستگاه‌های دیجیتال واقعا سبب آسیب چشم نمی‌شود. Amber Cas از دانشگاه هاروارد مرکز برکمن کلین اینترنت و جامعه برای شرکت Fast در ماه ژوئن نامه‌ای نوشته است و دلایل قوی و محکمی جهت اثبات نظریه خود بیان کرده که چگونه صنعت فناوری میتواند با استفاده از واسطهای نارنجی و قرمز رنگ که مدتها توسط ارتش استفاده شده است، سود ببرد. همانطور که Case اشاره کرده، صنعت فناوری تثبیت رنگ آبی تا حد زیادی وابسته به زیبایی است، و اکنون طراحان، مهندسان و شرکت‌ها در حال توقف این روند برای رفاه و سلامت عمومی هستند. اگر برای زیبایی شناسی و mood# نیست، بیایید به توصیه‌های علمی و مردم گوش دهیم، ما امیدواریم که به زودی رنگ قرمز را در صفحه نمایشها داشته باشیم.

۲ نظرات
  1. […] با حضور چشم‌گیر گوشی‌های هوشمند در زندگی روزمره، نور آبی منتشرشده از صفحه‌های نمایش یکی از عوامل مؤثر در بیماری‌های چشم محسوب می‌شود. […]

  2. […] این مطالعه به این حقیقت پی برده شد که مولکول‌های شبکیه در حضور نور آبی در مقابل بدن قرار می‌گیرند و مواد […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.