راه حل جدید اپل برای حذف ناچ از بالای صفحه نمایش های آیفون

توسط محمد حسین

خانواده آیفون 12 اپل در بخش طراحی قطعا یکی از بهترین پرچمداران اپل به شمار می‌روند. این گوشی‌های اولین آیفون‌هایی بودند که پس از آیفون 5s با کناره‌های صاف و تخت رونمایی شدند. این طراحی علاوه‌بر زیبایی بیشتر، مقاومت خانواده آیفون 12 را در مقابل ضربه نیز افزایش می‌دهد. البته با وجود تمام این نکات مثبت، طراحی خانواده آیفون 12 یک نقص بزرگ دارد و آن‌ هم مسئله بریدگی (ناچ) بالای صفحه نمایش می‌باشد.

همانطور که می‌دانید، ناچ بالای صفحه نمایش آیفون‌ها از سال 2017 و با معرفی آیفون ایکس وارد گوشی‌های اپل شد. در ابتدا طراحی تمام صفحه آیفون‌های جدید بسیار مورد استقبال کارشناسان و کاربران قرار گرفت؛ اما با گذشت زمان و معرفی گوشی‌هایی که از ناچ قطره‌ای، پانچ هول و دوربین سلفی پاپ آپ برای افزایش نسبت صفحه نمایش به بدنه استفاده می‌کردند، بریدگی بالای صفحه نمایش آیفون‌ها به نکته‌ای منفی در طراحی آن‌ها تبدیل شد.

اگر علاقه‌مند به مطالعه نقد و بررسی آیفون 12 مینی، آیفون 12، آیفون 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس هستید می‌توانید روی نام آن‌ها کلیک کنید.

کمپانی اپل برای رسیدن به طراحی تمام صفحه، مجبور به حذف دکمه هوم و در نتیجه اسکنر تاچ‌ آیدی شد. البته این شرکت راه حل جدیدی را جایگزین سنسور تاچ آیدی کرد و آن اسکنر تشخیص چهره موسوم به فیس آیدی بود که درون بردگی بالای صفحه نمایش آیفون‌های جدید قرار گرفته است. به طور کلی ناچ بالای پنل نمایشی آیفون، میزبان دوربین سلفی، اسپیکر مکالمه و سنسورهای فیس آیدی می‌باشد. این موارد باعث شده که اپل در کوچک‌تر کردن این بردیگی به مشکل بخورد.

iphone x face id

حال به تازگی پتنت‌های جدیدی از سازمان ثبت اختراع منتشر شده که نشان می‌دهند این کمپانی موفق شده است تا راه حل جدیدی را برای حذف کردن بریدگی بالای پنل نمایشی آیفون‌ها پیدا کند. از این رو تصمیم گرفتیم در این خبر، به طرح‌های جدید ثبت شده توسط اپل در سازمان ثبت اختراعات بپردازیم و با راه حل جدید این شرکت بیشتر آشنا شویم؛ پس در ادامه با روکیدا همراه باشید:

همانطور که در گذشته نیز اشاره کرده بودیم کمپانی اپل قصد دارد با انتشار خانواده آیفون 13 اندازه ناچ بالای صفحه نمایش این گوشی‌ها را کاهش دهد، اما این موضوع صرفا یک راه حل موقتی به شمار می‌رود و دیر یا زود این شرکت باید از روش‌های جدیدی برای رسیدن به طراحی تمام صفحه استفاده کند. اینطور که پتنت‌های جدید منتشر شده عنوان می‌کنند، ظاهرا اپل توانسته این راه حل جدید پیدا کند.

طبق گزارشات به دست آمده، کمپانی اپل برای حذف بردیگی بالای نمایشگر آیفون‌ها قصد دارد از صفحه نمایش دو بخشی استفاده کند. صفحه نمایش دو بخشی باعث می‌شود تا مهندسان این شرکت بتوانند سنسور‌های فیس آیدی و حتی دوربین سلفی را به زیر پنل نمایشی منتقل کنند. اما صفحه نمایش دو بخشی چیست و چه مزایای دارد؟

در این پتنت‌ها نشان داده شده که اپل قصد دارد قسمتی که مربوط به ناچ بالای نمایشگر آیفون‌ها می‌شود را با استفاده از پنل‌های نمایشی شفاف بپوشاند. پنل‌ نمایشی شفاف، به واسطه جنس متفاوت خود و تراکم پیکسلی کمتر قادر است نور را از خود عبور دهد. این ویژگی باعث می‌شود تا سنسور فیس آیدی نور کافی را برای تشخیص چهره کاربران در اختیار داشته باشد. همچنین سایر بخش‌های پنل نمایشی که در زیر آن‌ها چیزی قرار نگرفته است از ساختار و عملکرد عادی خود بهره‌مند خواهند بود.

اپل

البته در این گزارش اشاره‌ای به سرنوشت دوربین سلفی و اسپیکر مکالمه نشده است. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کرده بودیم در روزهای اخیر منابع خبری اعلام کردند که اپل ممکن است در آینده از دوربین سلفی پانچ هول استفاده کند. با این حال کمپانی اپل می‌تواند به واسطه پتنت جدید خود، دوربین سلفی را نیز به زیر صفحه نمایش شفاف منتقل کند.

برای اطلاع از راه حل سامسونگ برای انتقال دوربین سلفی به زیر پنل نمایشی می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

همچنین پیش‌تر عنوان شده بود که خانواده آیفون 13 قرار است میزبان اسکنر تاچ آیدی در زیر پنل نمایشی باشند؛ با این وجود سنسور فیس آیدی نیز در این آیفون‌ها وجود خواهد داشت. با توجه به این پتنت می‌توان امیدوار بود که آیفون‌های آینده اپل علاوه‌بر طراحی تمام صفحه از دو اسکنر فیس آیدی و تاچ آیدی نیز بهره خواهند برد.

برای اطلاع از ویژگی‌های خانواده آیفون 13 و تاریخ انتشار آن‌ها می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

با این وجود در اطلاعات به دست آمده اشاره‌ای به زمان اجرایی شدن این پتنت‌ها نشده است و دقیقا نمی‌دانیم آیفون تمام صفحه اپل در چه زمانی رونمایی خواهد شد. در آینده با خبرهای بیشتر در خصوص آیفون‌های اپل با شما همراه خواهیم بود.

منبع خبر: gizchina.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید