موبایل و تبلت

هنرنمایی جدید گوگل در اندروید P با Material Design

Material Design

Material Design  یک سبک/زبان طراحی است. این سبک در ابتدا در اپلیکیشن‌های گوگل مانند Gmail و YouTube پیاده سازی و به مخاطب معرفی شد و خیلی زود توسعه دهندگان هم از Material Design استقبال کرده و رابط کاربری اپلیکیشن‌های خود را با این سبک بازطراحی کردند. هدف از طراحی و معرفی Material Design ترکیب اصول کلاسیک طراحی با امکانات و تکنولوژی‌های روز می‌باشد. همچنین متریال دیزاین تعادلی خاص میان زیبایی و کاربری ایجاد کرده.

اندروید P و Material Design

بهترین تغییر در اندروید P، همان Material Design جدید گوگل است. گوگل آن را “نقشه راه برای طراحی مجدد در آینده” نامیده است، اما شما می‌توانید آن را “ساخت اندرویدی که کمتر گیج کننده و ناخوشایند باشد” بنامید. گوشی هوشمند شما یک محیط درهم از دکمه و منو است. در حالی که منو همبرگر و دکمه تنظیمات دندانه‌دار همه‌گیر شده اند، با نگاهی دقیقتر شما هنوز هم با یک خورجین از گزینه‌های مختلف ارائه شده روبرو هستید.

با انتشار آندروید P، گوگل در حال تلاش برای تغییر دوباره آن است. Material Design ، تلاش گوگل برای ایجاد معنی و مفهومی از آشفتگی که طراحی نرم افزاری است، در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد. این دستورالعمل جدید را برای چگونگی نه تنها برنامه‌های گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها بلکه تمام نرم افزا‌هایی که باید نگاه و احساس شوند، به ارمغان آورده است.

مهم‌تر از آن، سعی شد تا چگونگی رفتار آنها وقتی که یک انسان از آنها استفاده می‌کند، فرم داده شود. برای توسعه دهندگان، راهنمایی‌ها و ابزارهای مفید برای ساخت نرم افزار آسان‌تر فراهم شده است. به این معنا بود، که برای کاربران اسمارت فون‌ها، تبلت‌ها و لپ تاپ‌ها را بصری‌تر کنند.

در حال حاضر، چهار سال پس از آن که گوگل Material Design تصویری خود را راه اندازی کرد، همچنان در حال تغییر است. و این چشم انداز در آینده نزدیک است که برای موفقیت اندروید P بسیار مهم است. Material Design ممکن است راه حل چگونگی طراحی برنامه‌ها نباشد، اما حداقل یک راه حل است. همانطور که ماتیاس دوارتی، رئیس گروه Material Design در گوگل، به The Verge گفت: “بسیاری از اجتماع طراحان و توسعه دهندگان آن را” انجیل “می دانند”.

حتما بخوانید:
با گوگل اسیستنت به پیام‌های واتساپ و تلگرام جواب دهید!

از زمان راه اندازی آن، بدلیل ناتوانی در چسباندن Material Design به اندروید، باعث شده که برنامه شما یک ظاهر بهم ریخته داشته باشد. شایع‌ترین شکایت توسعه دهندگان، که در هنگام استفاده از برنامه نهایتا تغییر خواهد کرد و شما گیج میشوید، این بود که Material Design به اندازه کافی انعطاف پذیر نبود.

شرکت‌هایی که از قوانین دقیق طراحی گوگل رضایت داشتند، برنامه‌ای را به نمایش گذاشتند که به نظر می‌رسید بیش از حد عمومی است، که یک دریای رابط‌ها را ایجاد کرد که به نظر مسطح، خسته کننده و ناخوشایند بود. در نتیجه، بسیاری از اپلیکیشنها، مخصوصا کسانی که از شرکتهای بزرگتر استفاده میکردند، دانش طراحی گوگل را نادیده گرفتند و روی خودشان سرمایه گذاری کردند.

Material Design
Material-Design

Material Theming

مدت کوتاهی پس از انکه گوگل از به روز شدن تصویری برای طراحی نرم افزارمنصرف شد. دوارتی گفت: “ما دو سال به مردم روش ساخت Material  خودشان را گفتیم، ولی بی فایده بود. و دستورالعمل‌های جدید آن برای Material Design دلایل شکست آن را وضوح روشن می‌کند:

بر اساس گزارش روکیدا به طور کلی برای ایجاد برنامه‌ها و نرم افزار،  برای استفاده آسان تر، مهم است که دکمه‌ها و منو‌ها یک فرم و عملکرد مشابه داشته باشند ، مهم نیست که آنها دقیقا شبیه هم باشند. و این جایی است که Material Theming بکار می‌آید. گوگل آن را “نقشه راه برای طراحی مجدد در آینده” می‌نامد، اما شما می‌توانید آن را ” ساخت اندرویدی که کمتر گیج کننده و ناخوشایند باشد ” بنامید.

درایو بازسازی شده گوگل برای انطباق طراحی، مبتنی بر ساخت برنامه‌ها به شیوه‌ای مشابه است در حالی که فردیت خود را حفظ کنند.به طور خلاصه: دو برنامه‌ی تقویم ممکن است کاملا متفاوت به نظر برسند، اما شما باید بلافاصله بدانید چگونه در هر کدام از آنها یک قرار ملاقات بسازید بدون نیاز به یادگیری یک رابط کاملا جدید.

حتما بخوانید:
احتمال عرضه آیفون‌های جدید با تکنولوژی ۵G

Material Theming تلاش گوگل برای کمک به این طرز تفکر است.به عنوان مثال، رنگ یا تایپوگرافی برنامه‌ای که در حال استفاده از آن هستید را تغییر دهید، بقیه طراحی برنامه نیز براساس آن تغییر پیدا می‌کند.به طور عملی، به این معناست که توسعه دهندگان می‌توانند برنامه خود را بدون(* chucking) دکمه‌‌ها و گزینه‌ها در همه جا متمایز کنند.

همانطور که گوگل تایید کرده، ماهیت محدود کننده Material Design، باعث اضافه کردن قوه‌ی تشخیص و شناسایی به یک برنامه،  بدون به خطر انداختن سهولت استفاده از آن شد “خسته کننده و ناکارآمد”. یک ابزار جدید به نام ویرایشگر Material Theme به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا ارزش و طراحی یک تم را تغییر دهند. و گوگل حتی سخنرانی‌هایش را نیز تمرین می‌کند.

نسخه‌های جدید Gmail، Google News،  Google Playو Google Home همه از Material Theming برای ایجاد “یک تجربه یکپارچه” استفاده می‌کنند. همانطور که جیمیل جدید نشان می‌دهد، گوگل از Material Design برای تغییر نحوه عملکرد برنامه‌ها و خدماتش در انواع دستگاه‌ها استفاده کرده است. در تازه‌ترین اخبار گوگل، که از هوش مصنوعی برای ارزیابی لیست‌ها و گزارش‌های مربوطه استفاده می‌کند، ابزار جدید Material Design مورد استفاده قرار گرفته است تا انواع فونت‌ها را تنظیم کند تا راحت‌تر توجه مردم را به مهمترین عناوین جلب کند.

دستورالعمل اصلی Material Design دارای یک تم واحد است که به تمام برنامه‌ها اعمال شده. نسخه جدید همان اصول طراحی را پشت سر گذاشته است، اما به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا قوه‌ی تشخیص و شناسایی خود را اضافه کنند.این برای گوگل درس مهمی برای یادگیری بود.

همان‌طور که اسناد توسعه دهنده آن، مشخص می‌کند، ابزارهای جدید در Material Design وجود دارد که باعث می‌شود تا ظاهر و احساس یک برنامه یا سرویس در Android، iOS، Flutter و وب سازگار باشد. در سالهای آینده، همانطور که احتمال دارد Google از اندروید به سیستم عامل Fuchsia در حال توسعه حرکت کند، این کار در طراحی استانداردسازی مهمتر خواهد شد.

حتما بخوانید:
انتقال داده‌ها آسان می شود: همکاری اپل،گوگل و توئیتر

کمی بعد از آنکه دوارتی به گوگل در شروع Material Design کمک کرد، همانطور که او در سال ۲۰۱۵ به من گفت ، نرم افزار کاملا در “حالت خام و صنعتی” باقی می‌ماند. و در حالی که تلاش‌های گوگل برای معرفی دستورالعمل‌ها و ابزارهای جدید برای توسعه دهندگان کمک خواهد کرد، نرم افزار هنوز هم به یک رابط کاربری گرافیکی چند دهه‌ای (GUI) وابسته است که به طور فزاینده‌ای برای هدف نامطلوب می‌باشد. دوارتی به من گفت: “نمی توان گفت که راه حل بهینه‌ی ۳۰ سال پیش برای همه زمان‌ها قابل اجرا است.”

آزادی اطلاعات

و بنابراین جهش بزرگ بعدی در طراحی نرم افزار بصری نخواهد بود، فنی خواهد بود. و این مشکل فنی‌، تمرکز اصلی برای گوگل، آمازون، اپل و مایکروسافت در طول سال‌های آینده است.در حال حاضر برنامه‌ها هنوز قرنطینه هستند. برنامه ریزی نرم افزار همه چیز را به هم ریخت. پنهان کردن رزرو تعطیلات در Airbnb، برنامه‌های شما با دوستان در WhatsApp و بودجه‌تان در گوگل Doc. بخش اعظم دید دوارتی و گوگل این است که تمام داده‌ها را آزاد کرده و رابط‌هایی که آن را قفل می‌کنند ناپدید شوند. اولین اظهارات این قضیه در حال حاضر در Alexa و Google Assistant وجود دارد، اما راه طولانی است.

سه سال پیش، دوارتی درباره‌ی اعتیاد نرم افزاری به رابط گرافیکی که بسیار آسیب زا است ابراز تاسف کرده. و او برای خود یک هدف ده ساله مشخص کرد که به طور کامل نحوه تعامل ما با تکنولوژی را تغییر دهد. زمان در حال گذشتن است.

منبع: wired

مطالب مرتبط

وسترن سینمایی اپل: خوب، بد و زشت تغییرات آیفون ۱۱ پرو

محمد امین نعمتی

گوشی تاشو RAZR 2019 موتورولا ممکن است به دو طرف تا شود

محمد امین نعمتی

قابلیت‌های دستیار صوتی گوگل به ساعت هوشمند سامسونگ میروند

کیوان

حذف پشتیبانی کامل اندروید از هوآوی توسط گوگل

مهرناز شهریاری

سامسونگ به توسعه‌دهندگان اجازه می‌‌دهد پیش از انتشار اپلیکیشن‌‌های خود برای گلکسی فولد آن را روی این گوشی تست کنند

محمد امین نعمتی

چطور تبلیغات در وب هدفمندتر می شوند؟

کیوان

گوشی تاشو بعدی سامسونگ W20 5G نام خواهد داشت

محمد امین نعمتی

بررسی کامل و تخصصی گوشی سامسونگ Galaxy A50

محمد امین نعمتی

مشخصات و تصاویر گوشی vivo NEX 3 5G در سایت TENNA منتشر شد

محمد امین نعمتی

مشخصات کلیدی گلکسی نوت ۱۰ پرو فاش شد

محمد امین نعمتی

حالت تاریک به نرم‌افزار گوگل فیت (Google Fiit) اضافه شد

کیوان

گوشی OnePlus 7T با اندروید ۱۰ در بنچمارک Geekbench حضور پیدا کرد

محمد امین نعمتی

یوتیوب پردرآمدترین اپلیکیشن در حوزه محتوای ویدئویی

کیوان

وان‌پلاس طراحی گوشی OnePlus 7T را زودتر از تاریخ رونمایی فاش کرد

محمد امین نعمتی

تغییراتی که در طراحی گوشی گلکسی فولد سامسونگ انجام شده است

محمد امین نعمتی

از دو گوشی گلکسی نوت ۱۰ و نوت ۱۰ پلاس چه انتظاراتی داریم؟

محمد امین نعمتی

کوآلکام و سامسونگ مودم‌های نسل ۵ خود را به اپل نمی‌فروشند

کیوان

طراحی گوشی Oppo Reno2 5G لو رفت؛ پشتیبانی از فناوری VOOC 3.0

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟