سنسور سونی با بیشترین وضوح تصویر در جهان چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگرچه عملکرد سونی در بخش تلفن هوشمند  ضعیف بوده است، اما این شرکت همچنان رهبر بازار در سنسورهای تصویر است. آخرین طراحی CMOS که IMX586 است، قول یک جهش در کیفیت تصویر را با افزایش وضوح بالا تا ۴۸ مگاپیکسل(۶۰۰۰*۸۰۰۰۰)، داده است و گفته است که بالاترین اندازه پیکسل در این صنعت است.

کیفیت تصویر صرفا به معنای اضافه کردن مگاپیکسل‌های بیشتر نیست، که می‌تواند نکته منفی باشد، چون پیکسل‌های کوچکتر منجر به عکس‌های شلوغ  در نور کم می‌‌شود. در واقع پیکسل ۰.۸ میکرون کوچکترین پیکسل در سنسورهای موجود در بازار است.

اما سونی می‌گوید که با استفاده از یک آرایه فیلتر رنگ چهار بعدی Bayer، این امکان را فراهم می‌آورد که هر پیکسل می‌تواند از سیگنال‌های چهار پیکسل مجاور استفاده کند که ظاهرا حساسیت نور را معادل یک تصویر ۱۲ مگاپیکسل با ۱.۶ میکرون پیکسل گرفته شده است.

سنسور سونی با بیشترین وضوح تصویر در جهان چه ویژگی‌هایی دارد؟

گوشی‌های نوکیا ۸۰۸  PureView در سال ۲۰۱۲ تا Huawei P20 Pro امسال با تکنیک‌های مشابه پیکسل بر روی سنسورهایی با ۴۰ مگاپیکسل و یا بیشتر مورد آزمایش قرار گرفتند، اما سونی IMX586 احتمالا راه حل بهتری است. سونی اندازه را تا قطر ۸ میلیمتر حفظ می‌کند، به این معنی که لنز این دوربین برآمدگی نخواهد داشت، هرچند لنز جلوی سنسور نقش بزرگی در توانایی دوربین برای تنظیم تصویر خواهد داشت. تمرکز بر روی تولید تصاویر قابل استفاده ۴۸ مگاپیکسلی به جای پیش فرض به صورت ضعیف است.  این ممکن است برای عکس‌های روزمره فوق العاده مفید نباشد، اما باید حداقل اجازه زوم دیجیتال بهتر را بدهد.

 

شما می‌توانید IMX586 را در گوشی‌های هوشمند به زودی ببینید؛ سونی در حال برنامه ریزی برای شروع انتشار نمونه‌هایی با قیمت واحد ۳۰۰۰ ین (۲۷ دلار) برای هر کدام است.

منبع:  theverge

۲ نظرات
  1. […] برای تشخیص بهتر و بدتر بودن قدرت عکس برداری یک گوشی، پیکسل‌های آن است. نه فقط ما که آمریکایی‌ها هم این باور اشتباه را […]

  2. […] BIONZ X نسخه موبایل که از همان الگوریتم‌های پردازشی ای که سونی در دوربین‌های دیجیتالی رده بالا از آن استفاده می‌کند […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.