وردپرس و دنیایی از امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌دهد

وردپرس یکی از تاثیرگذارترین سیستم های مدیریت محتوا در دنیاست. در این مقاله شما را با مزیتهای وردپرس آشنا میکنیم.

وردپرس به تازگی تولد ۱۵ سالگی‌ خود را جشن گرفت. در دنیای وب دوام آوردن به این مدت نه تنها خود یک پیشرفت بزرگ محسوب می‌شود،  بلکه این بسیار تحسین برانگیز است که این سیستم مدیریت محتوا هنوز پس از گذشت سالها، در این زمینه در اوج قرار دارد.

impact-WordPress

این مسئله ما را به فکر واداشت که وردپرس چه امکاناتی برای وب و بخصوص طراحان وب ارائه کرده است. حقیقتا سخت است که وب را بدون وردپرس تصور کنیم .چیزی که به بخش اساسی از دنیای کاری خیلی از ما تبدیل شده است و برای کاربران امکانات فوق العاده‌ای را بدون آنکه خودشان متوجه شوند فراهم آورده است (امکان ندارد یک روز صرف وب‌گردی کنید و با یک وبسایت وردپرس مواجه نشوید).

وردپرس بیشترین امکانات را نسبت به رقبای خود در زمینه‌ی مدیریت محتوای وب ارائه کرده است. در ادامه بخشی از این امکانات را برسی می‌کنیم.

حل مشکلات مربوط به مدیریت محتوا توسط وردپرس

مدیریت محتوا در دهه نود و اوایل قرن بیستم، به راحتی قابل دسترسی نبود. کمپانی‌های بزرگ سیستم اختصاصی خود را با صرف هزینه های زیاد بدست می‌آوردند. و همچنین ابزار موجود برای ویرایش معمولا بسیار پیچیده بودند وانعطاف لازم برای گسترش را نداشتند.

استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا موجود کار آسوده‌ای نبود، مدیرت دسته‌های مختلف با استفاده از سیستم HTML ایستا و سیستم‌‌های خانگی بسیار سخت بود و این سیستم ها آمادگی هیچ چالشی را نداشتند. این مسئله نگه‌داری از سایت‌ها را بسیار سخت می‌کرد.

از نواقص و کاستی‌های سیستم‌های قدیمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم کارایی مناسب و آسوده در رابطه با لایه‌ها و سبک‌های متفاوت
  • به برنامه نویسان اجازه اظافه کردن امکانات به صورت تابع‌ای در طول فرایند به روز رسانی را نمیداد
  • محتوا باید به صورت منطقی سازماندهی می‌شد
  • عدم فراهم کردن یک رابط متنی خوب
  • عدم وجود نسخه‌های مختلف برای کابران با میزان تخصص‌های مختلف

البته مسئله این نیست که سیستم های مدیریت محتوا قدیم هیج یک از نواقص ذکر شده را پوشش نمی‌دادند. مسئله این بود که همه سیستم‌ها این مشکلات را داشتند و گزینه‌ای به نسبت دیگری ارجحیت نداشت. البته وردپرس نیز درگام اول همه این اشکالات را برطرف نکرد، بلکه در طول زمان با توجه به نیاز کاربران و با استفاده از یک سیستم متن باز توانست به جایگاه امروزی خود برسد.

جامعه‌ی وردپرس

یکی از کلیدی‌ترین راه‌های سنجش موفقیت یک پروژه متن باز، جامعه شکوفا شده در اطراف ان است. و وقتی صحبت از جامعه وردپرس می شود باید بگوییم که آن به صورت بی‌نظیری قدرتمند است.

بیش از ۵۵ هزار پلاگین در منبع ذخیره داده‌های وردپرس وجود دارد. وردکمپ‌های [ مجموعه ای از کاربران وردپرس که با یک‌دیگر یک اجتماع را تشکیل داده اند و در آن ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند] مختلف در سراسر جهان تشکیل شده اند .  در وردکمپ ها برنامه‌نویسان و طراحان وب در راستای سیستم مدیریت محتوا به جلب مشتری می پردازند.‌آن ها همچنین طبق قوانین مشخص شده عمل می‌کنند.

نکته جالب درمورد جامعه وردپرس وجود آن نیست بلکه نحوه وجود آمدن آن است. هیچ بحثی درمورد اینکه وردپرس چه قابلیت هایی دارد صورت نگرفت. جامعه فرد به فرد و عضو به عضو رشد کرد. مردم وردپرس را امتحان کردند و متوجه شدند که این چیزی است که نیاز آن‌ها را برطرف می‌کند. آنها نحوه کار کردن نرم‌افزار را فهمیدند و آن را با کسانی که در اطراف خود بودند به اشتراک گذاشتند. بسیاری از این اشتراک گذاری ها در فروم‌ها و صفحات اجتماعی صورت گرفت.

همچنین وقتی مردم فهمیدند که با استفاده از یک نرم افزار رایگان می‌توانند یک کسب و کار را آغاز کنند به گسترش جامعه و خود وردپرس بسیار کمک کرد. اما افزایش تولید سرمایه فقط بخشی از داستان است. به همان اندازه که میل به اشتراک کد و کمک به دیگران وجود دارد که باعث شده کاربران بیشتری جذب جامعه وردپرس شوند. جامعه یکی از بزرگترین دلایلی است که وردپرس تابحال در صدر حرفه خود قرار دارد.

 

wordpress-community
wordpress-community

بزرگترین امکانات وردپرس

بزرگترین ویژگی که ورد پرس را محبوب کرده این است که شما نیاز به دانش خاص برای شروع کار با آن ندارید. این درست است که وردپرس ابزار‌های بسیار مفیدی را در اختیار طراحان و برنامه نویسان حرفه ای وب قرار می دهد اما بیشتر کاربران آن، کاربران معمولی هستند، افرادی که بدون داشتن دانش حرفه‌ای برای طراحی صفحات  کسب و کار آنلاین خود را با استفاده از وردپرس آغاز کرده اند.

به هرحال چه از از وردپرس استفاده کنید چه نکنید، چه به آن علاقه داشته باشید چه نداشته باشید، باید بدانید که در محیط وب آن کاملا گسترده شده است و نادیده گرفتن آن غیر ممکن است. چیزی که به عنوان یک ابزار ساده برای وبلاگ سازی مطرح شده بود،  امروزه همه چیز از جمله وبسایت های شخصی نوجوانان گرفته تا سایت‌های کمپانی‌های بزرگ را پوشش می‌دهد و توسط یک جامعه بزرگ پشتیبانی می‌شود.

برای انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا وردپرس تنها انتخاب شما نیست اما با توجه به امکانات و مزایای آن، شمارا مجاب به انتخاب می‌سازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.