بهترین کارت های گرافیک برای بازی با کیفیت 4K در سال 2021

توسط امیرحسین حیدرزاده
بهترین کارت های گرافیک برای بازی با کیفیت 4K در سال 2021

دوران کودکی و جوانی ما به بازی با کومودور گذشت. کودکان و جوانان امروز کیفیت را لمس می‌کنند. کیفیتی که هر سال یک پله بلند بالاتر می‌رود.

به لطف سایت‌های پخش فیلم و سریال مانند آمازون پرایم و نتفلیکس محتوی 4K همه گیر شده است. در دنیای پیکسل‌ها فیلم به جذابیت بازی‌ها نیست.

دنیای بازی و چالش‌هایی با کیفیت 4K شما را برای ساعت‌ها پای تلویزیون یا مانیتور میخ کوب می‌کند. کنسول‌های نسل جدید بازی‌ها را با کیفیت 4K اجرا می‌کنند. اما یک اما در این میان وجود دارد.

توان پردازش کنسول‌ها قابل مقایسه با یک کیس قدرتمند نیست. اگر سراغ کارت گرافیک‌های سری RTX 3000 بروید توان پردازش به چند برابر پلی استیشن 5 می‌رسد.

بازی با کیفیت 4K

برای تعداد فریم بالا در کیفیت 4K به یکی از مدعیان امسال نیاز دارید. پیشنهاد می‌کنیم بررسی کارت گرافیک RTX 3080 را مطالعه کنید.

RTX 3080 گزینه اقتصادی و قدرتمند انویدیا است. او یک برادر قوی‌تر و گران‌تر به نام RTX 3090 دارد. انویدیا یک نسخه به نام فاندرز ادیشن از این دو کارت گرافیک عرضه می‌کند.

شرکت‌های دیگر تولید کننده سخت افزار، تراشه انویدیا را طور دیگری کادو پیچ می‌کنند. فن‌های بزرگ‌تر و سرعت کلاک بیش‌تر را بین آن‌ها پیدا می‌کنید.

02XeKggnhmjTnbeXEjbO2fDبرادر کوچک‌تر RTX 3070 نام دارد، یک پله از RTX 3080 ضعیف‌تر است اما قدرت خود را به رخ می‌کشد. سری RTX 3000 بر اساس معماری آمپر ساخته شده است.

در طرف دیگر رقابت کارت گرافیک‌های AMD قرار دارند. کارت‌های ساخته شده بر اساس رادئون RX وگا 64 در حال محو شدن است. اگر کمی تنظیمات بازی را پایین بیاورید رادئون RX 5700 XT بازی‌ها را با کیفیت 4K اجرا می‌کند.

رقبای سری RTX 3000، سری رادئون RX 6000 است. این خانواده دو عضو دارد: رادئون RX 6800 XT و رادئون RX 6800.

محصولات انویدیا یا AMD ارزان تمام نمی‌شود. قیمت این کارت‌ گرافیک‌ها از 400 دلار شروع می‌شود و برخی مدل‌های RTX 3090 به 1799 دلار می‌رسد.

یکی از کارت‌ گرافیک‌های جدید انویدیا بهترین انتخاب شما برای بازی‌های 4K است. چرا انویدیا؟ رقابت دو کارت گرافیک رقیب را بخوانید.

02XeKggnhmjTnbeXEjbO2fD

با کارت گرافیک‌ RTX 3080 به فریم بالاتر از 60 فریم دست پیدا می‌کنید. متاسفانه محصولات هر دو شرکت به سختی پیدا می‌شوند. بازار تشنه‌ی آن‌ها است اما تولید به قدر کافی نیست.

اگر مشکل مالی ندارید، دو هیولای RTX 3090 را به خانه ببرید. قابلیت NV لینک دو کارت گرافیک را جفت می‌کند. عملکرد یکی از آن‌ها شبیه به معجزه است. برای دو RTX 3090 غیر ممکن وجود ندارد.

توجه کنید: قابلیت NV لینک تنها با مدل RTX 3090 امکان پذیر است. تنها در برخی بازی‌ها امکان استفاده از آن وجود دارد. استفاده از دو کارت گرافیک هم زمان می‌تواند مشکل ساز شود.

به احتمال زیاد پشتیبانی از دو کارت گرافیک کم کم محو شود. چراکه این قابلیت تنها برای کارت‌های بسیار گران است.

انتخاب اقتصادی

برای بازی با کیفیت 4K نیازی به هزینه زیاد نیست. اگر کمی تنظیمات بازی را پایین بیاورید با حدود 400 دلار کار انجام می‌شود.

کارت گرافیک رادئون RX 5700 XT و جی‌فورس RTX 2060 آماده خدمت به شما هستند. برای اجرای بازی‌ها با کیفیت بالا، فناوری‌های DLSS و ایمیج شارپنر حضور دارند.

02XeKggnhmjTnbeXEjbO2fD

رادئون 5700 XT

عملکرد این کارت گرافیک برابر یا بهتر از RTX 2070 است. مدل RTX 3070 حدود 100 دلار گران‌تر است. در نتیجه رادئون 5700 XT تنها گزینه برای اجرای بازی‌ها با کیفیت 4K در این قیمت است.

ارزان بودن این کارت گرافیک به معنی ناتوان بودن آن نیست. 60 فریم بر ثانیه در اکثر بازی‌ها کافی به نظر می‌رسد.

بازی‌ها هر روز سنگین‌تر می‌شوند. کارت گرافیک‌های ضعیف‌تر از RTX 3080 در بالاترین تنظیمات به سختی 60 فریم را در کیفیت 4K اجرا می‌کنند.

رادئون 5700 XT برای امروز کافی به نظر می‌رسد، اما برای فردا اینطور نیست. اگر اجرای بازی‌ها با کیفیت 4K برای شما مهم است کمی صبر کنید.

عملکرد و توان پردازش کارت گرافیک مهم است اما به موارد بیش‌تری باید دقت کنید. برای آشنایی با این موارد با روکیدا همراه شوید.

نمایشگر

خروجی کارت گرافیک قدرتمند شما به یک نمایشگر می‌رسد. اگر از مانیتور 4K با درگاه دیسپلی‌پورت 1.4 استفاده کنید، کارت گرافیک‌های جدید مکمل خوبی برای آن می‌شود.

نکته: دیسپلی‌پورت 1.4 پهنای باند مناسبی برای محتوی 4K با نرخ فریم 144 هرتز ایجاد می‌کند.

ممکن است از یک تلویزیون بزرگ برای بازی استفاده کنید. تلویزیون‌ها از درگاه HDMI به عنوان ورودی استفاده می‌کنند. کابل HDMI یک مشکل نه چندان مهم دارد.

پهنای باند HDMI از محتوی 4K تا 60 فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کند. چرا این یک مشکل کوچک است؟ به جز مدل RTX 3090 هیچ کارت گرافیکی بازی‌های AAA را بیش‌تر از 60 فریم با حداکثر تنظیمات اجرا نمی‌کند.

فناوری‌هایی مانند DLSS تعداد فریم را بالاتر از 60 می‌برند اما این مقدار قابل توجه نیست.

مانیتورها در دو سال گذشته به اندازه کل دهه پیشرفت کردند. پیشرفت آن‌ها کمی گران تمام می‌شود. قیمت یک مانیتور 4K با نرخ نو سازی تصویر بالاتر از 60 فریم از 1800 دلار شروع می‌شود.

02XeKggnhmjTnbeXEjbO2fD

گزینه‌هایی مانند ایسوس روگ سوییفت PG27UQ و ایسر پردیتور XB3 وجود دارد. هر دو از کیفیت 4K تا 144 فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند.

رسیدن به 144 فریم در شرایط خاص ممکن است. کابل‌های HDMI 2.1 و دیسپلی‌پورت 1.4b از کیفیت 4K تا 120 هرتز پشتیبانی می‌کنند.

از 120 تا 144 فریم جادوی مانیتور است. البته این جادو تنها برای بازی و فیلم مناسب است، در خواندن متن چشم شما را اذیت می‌کند.

احتمالا به قلک خود چپ چپ نگاه می‌کنید. بازی با این کیفیت وسوسه برانگیز است. یک جفت کارت گرافیک RTX 3090 را از فروشگاه بردارید و با قابلیت NV لینک آن‌ها را جفت کنید.

نرخ فریم شما به بالاتر از 140 می‌رسد. جزئیات تصویر دیوانه کننده می‌شود. شبیه به برآورده شدن آرزو‌های کودکی است.

کمی واقع گرایانه به ماجرا نگاه کنیم. احتمال زیاد شما یکی از این مانیتور‌های پر سرعت را در خانه ندارید و تلویزیون شما از کیفیت 4K تنها تا 60 فریم پشتیبانی می‌کند.

یک عدد کارت گرافیک RTX 3080 برای اجرای جدیدترین بازی‌ها با این کیفیت و تعداد فریم کافی است.

چند سال اخیر از خیابان جمهوری عبور کرده‌اید؟ در تبلیغات تلویزیون‌ها و جلد بازی‌ها عبارت HDR دیده می‌شود. قابلیت HDR کیفیت تصویر بالاتری را به چشم شما هدیه می‌کند.

خرید یک تلویزیون با این قابلیت را به شما پیشنهاد می‌کنیم. آن‌ها قیمت بالایی ندارند. تمام کارت گرافیک‌های جدید نیز از HDR پشتیبانی می‌کنند.

حافظه گرافیک

اگر با کیفیت 1080p بازی کنید، 4 گیگابایت رم کافی به نظر می‌رسد. در کیفیت 4K حجم محتوی بالا می‌رود. در نتیجه به رم بیش‌تری نیاز دارید.

برای اجرای بازی با بالاترین تنظیمات در کیفیت 4K حداقل 6 تا 8 گیگابایت رم GDDR6 نیاز دارید. RTX 3080 خودرو لوکس و همه چیز تمام دنیای کارت گرافیک است.

10 گیگابایت حافظه GDDR6X در کنار پردازنده انویدیا قرار دارد. 616 گیگابایت در ثانیه از طریق رابط 352 بیت عبور می‌کند.

شرکت AMD با رادئون VII چند قدم فراتر می‌رود. 16 گیگابایت حافظه HBM2 در این کارت گرافیک بیش‌تر برای تولید کنندگان محتوی کاربرد دارد.

کارت RTX 3090 با 24 گیگابایت حافظه از دور چشمک می‌زند!

اگر در تنظیمات بازی کمی کوتاه بیایید، 6 گیگابایت رم پر سرعت کافی است. بالاخره در یک سمت باید کوتاه آمد، اگر کیفیت و جزئیات را دوست دارید RTX 3080 با قیمت 699 دلار منتظر شما است.

فناوری DLSS و رقبا: برگ برنده بازی با کیفیت 4K

خیلی موضوع را پیچیده نمی‌کنیم. این فناوری‌ها با استفاده از هوش مصنوعی کیفیت و نرخ فریم در بازی را افزایش می‌دهند. در بازی دث استرندیگ با فعال کردن DLSS تا 60 درصد عملکرد بازی افزایش پیدا می‌کند.

02XeKggnhmjTnbeXEjbO2fD

DLSS بازی با کیفیت 4K را ارزان می‌کند. با استفاده از این فناوری حتی کارت گرافیک‌های ضعیف‌تر مانند RTX 3060 می‌توانند 60 فریم در ثانیه با کیفیت 4K اجرا کنند.

فناوری DLSS پیشرفت بزرگی است اما سازندگان بازی باید از آن در پایه و اساس بازی استفاده کنند. این فناوری باید در میان ملات بازی قرار گیرد.

همه گیر شدن و استفاده از DLSS به گذشت زمان و پیشرفت این فناوری نیاز دارد. AMD یک رقیب برای انویدیا آماده می‌کند. نام آن سوپر رزولوشن است.

02XeKggnhmjTnbeXEjbO2fD

اطلاعات زیادی در مورد فناوری AMD وجود ندارد. نکته مهم همکاری AMD با مایکروسافت است. DLSS در نزدیکی معرفی نسل سوم خود قرار دارد و هنوز خبری از زمان معرفی سوپر رزولوشن نیست.

شایعات از معرفی این فناوری تا پایان سال 2021 می‌گویند. تا آن زمان کاربران AMD باید به فناوری RIS راضی باشند. این فناوری بر اساس یک تراشه سخت افزاری عمل می‌کند. این تراشه روی کارت گرافیک قرار گرفته است.

فناوری RIS تا 30 درصد عملکرد بازی‌ها را افزایش می‌دهد. در نتیجه کارت گرافیک رادئون RX 5700 XT کیفیت 4K را با 60 فریم در ثانیه اجرا می‌کند.

ابعاد و برق مورد نیاز

ابعاد کارت گرافیک‌های جدید بسیار بزرگ است. اگر از یک کیس بزرگ استفاده می‌کنید، مشکلی نیست. اکثر کارت گرافیک‌های مدرن حدود 10.5 اینچ طول دارند.

قطر آن‌ها به اندازه دو تا سه کارت معمولی است. برای استفاده از چنین کارت‌هایی به مادربرد بزرگ نیاز دارید.

شرکت MSI برای کیس‌های کوچک یک راهکار مناسب عرضه کرده است. مدل جی‌فورس RTX 2060 Aero ITX OC تنها به اندازه دو کارت فضا می‌گیرد و طول آن 7 اینچ است.

بهترین کارت های گرافیک برای بازی با کیفیت 4K در سال 2021

پردازنده RTX 2060 در بهترین حالت حدود 60 فریم در ثانیه با کیفیت 4K اجرا می‌کند. مگر اینکه DLSS به کمک بیاید.

و اما برق! اگر یکی از گرافیک‌های پیشرفته در کیس شما زندگی کرده باشد، احتمالا شرایط برای یک کارت 4K آماده است. این کارت‌ها به منبع تغذیه 800 وات نیاز دارند.

بسیاری از کارت‌های جدید به درگاه شش یا هشت پین یا ترکیبی از هر دو نیاز دارند. برای کارکرد مناسب کارت گرافیک از منبع تغذیه مطمئن شوید.

کارت گرافیک‌های RTX 3080 و RTX 3090 از درگاه جدید 12 پین استفاده می‌کنند. خوشبختانه درون جعبه تبدیل درگاه شش و هشت پین به 12 پین قرار دارد.

آیا به کارت اورکلاک شده نیاز داریم؟

شاید سوال شما هم باشد، انویدیا خود کارت گرافیک تولید می‌کند، پس چه نیازی به شرکت‌هایی مثل MSI، گیگابایت و ایسوس است؟ این شرکت‌ها تنها از تراشه انویدیا استفاده می‌کنند. تقریبا بقیه موارد متفاوت است.

یکی از تفاوت‌‌ها فن‌های بزرگ‌تر و لوله‌های خنک کننده بیش‌تر است. خنک‌ ماندن گرافیک اجازه اورکلاک را به شرکت‌های سازنده می‌دهد.

بهترین کارت های گرافیک برای بازی با کیفیت 4K در سال 2021

اورکلاک چیست؟ اورکلاک به معنی افزایش سرعت پردازنده به نسبت کارخانه است. این کار دمای گرافیک را بالا می‌برد.

قیمت‌های مختلف یک نوع کارت گرافیک به دلیل سیستم خنک کننده و اورکلاک شدن آن است. کارت‌های اورکلاک شده به فضای بیش‌تری نیاز دارند.

برای مثال: سری گیمینگ X و گیمینگ Z از شرکت MSI، سری ویندفورس و اکستریم از شرکت گیگابایت، سری ریپابلیک آف گیمرز از شرکت ایسوس و در نهایت سری FTW از شرکت EVGA.

بنچ‌مارک‌ها

ما جنگ جو‌های این میدان را بررسی کردیم. در ادامه می‌توانید عملکرد آن‌ها را در چند بازی AAA با کیفیت 4K ببینید. کارت‌های RTX 2080، RTX 3060، RTX 3070 و رادئون VII فاصله زیادی با یکدیگر ندارند.

فناوری‌هایی مانند DLSS و CAS خود را به خوبی نشان می‌دهند. کارت‌های میان رده مانند RTX2060 کیفیت 4K را تا 60 فریم بر ثانیه اجرا می‌کنند.

Screenshot 2021 01 22 195756Screenshot 2021 01 22 195821Screenshot 2021 01 22 195636Screenshot 2021 01 22 195705Screenshot 2021 01 22 195735

در بازی دث استرندینگ توانایی DLSS را به خوبی می‌بینیم. اختلاف روشن و خاموش بودن آن بسیار زیاد است.

پیشنهاد ما یکی از کارت‌های RTX 3080 یا رادئون RX 6800 XT است. امیدواریم بتوانید یکی از آن‌ها را پیدا کنید و بخرید.

کدام کارت گرافیک را بخریم؟

ما کارت‌ گرافیک‌هایی از خانواده تورینگ و آمپر انویدیا و ناوی و پولاریس از AMD را بررسی کردیم.

فناوری‌هایی مانند DLSS باعث افزایش عملکرد کارت‌های قدیمی می‌شود. یعنی با قیمت کم‌تر می‌توانید از کیفیت 4K لذت ببرید. هیولاهای امسال مانند RTX 3080 و رادئون RX 6800 دنیای جدیدی را به شما نشان می‌دهند.

تولید کنندگان نمایشگر از ماجرا عقب مانده‌اند. قیمت بالا و تولید کم دست گیمر‌ها را کوتاه نگه داشته است. امیدواریم هرچه سریع‌تر مشکلات را یر طرف کنند.

دنیای بازی به سرعت در حال پیشرفت است. خرید یکی از کارت‌های قدیمی منطقی به نظر نمی‌رسد. امیدواریم از بازی با کیفیت 4K نهایت لذت را ببرید.

منبع: pcmag.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید