با این ۶ راه علمی برای افزایش هوش، هوشمندانه‌تر زندگی کنید

برخی از کارهایی که افراد به‌طور منظم انجام می‌دهند، می‌تواند به افزایش هوش آن‌ها کمک کند. برای افزایش هوش هیچوقت دیر نیست؛ بلکه تنها کافی است که از راه‌های موردنیاز آگاه شوید و این راهکارها را به‌طور صحیح در زندگی خود به کار برید. اگر به دنبال راهکارهایی هستید که ذهنتان را فعال‌تر کند، با ما در مقاله حاضر همراه باشید.

برخی از کارهایی که به‌طور منظم انجام می‌دهید، درواقع می‌تواند به افزایش هوش شما کمک کند. اگر این هدفی باشد که شما می‌خواهید به آن برسید، تکنیک‌هایی وجود دارد که باید اطلاعاتی در مورد آن‌ها داشته باشید. افزایش هوش ممکن است کار دیوانه‌کننده‌ای به نظر برسد؛ اما درواقع می‌تواند ساده‌تر از چیزی باشد که تصور می‌کنید.

ورزش اغلب باعث بهبود مغزتان می‌شود

تمرینات بیش از سلامت قلب و عروق، عضلات و خلق‌وخوی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. براساس نظر فیزیوتراپیست و مدیرعامل شرکت فیزیوتراپیست‌های مجازی به نام Aideen Turner، ورزش خون‌رسانی به مغز را افزایش می‌دهد. اساساً ورزش غذای مغز را تهیه می‌کند و سطح آن را از مولکولی به رفتاری تغییر می‌دهد. موردی به نام نوروژنز (عصب‌زایی) وجود دارد. درواقع این موضوع فرآیندی است که در آن به تولید ارتباطات جدید مغز یا عصب پرداخته می‌شود و ورزش آن را تقویت می‌کند. علاوه بر آن ورزش شکل‌پذیری یا توانایی مغز برای تغییر و سازگاری را بهبود می‌بخشد؛ بنابراین اکنون دلیل دیگری وجود دارد که فعالیت‌های ورزشی خود را کنار نگذارید. – ورزش علاوه بر تمام مزیت‌های خود برای بدن، ممکن است باعث تقویت جدی مغزتان شود.

ورزش برای ذهن و بدنتان خوب است.
ورزش برای ذهن و بدنتان خوب است.

تقلید از نحوه یادگیری افراد باهوش به نوبه خود موجب افزایش هوش شما می‌شود

یاد گرفتن راه‌های تفکر و یادگیری افراد باهوش می‌تواند به شما کمک کند تا روش‌های مشابه آن‌ها را برای خود استفاده کنید. این موضوع به نوبه خود بر روی افزایش هوش شما اثر می‌گذارد. مربی برنامه‌ریز عصبی – کلامی و مشاور ارشد به نام نانسی کرمر معتقد است که باهوش‌تر شدن نیازمند توسعه روش‌های یادگیری خوب است. یاد گرفتن راهکارهای یادگیری افراد باهوش، موجب افزایش هوش شما خواهد شد؛ برای مثال هجی کنندگان خوب، لزوماً نسبت به بقیه باهوش‌تر نیستند. این افراد فقط یک روش بهتر برای حفظ کردن کلمات و دسترسی به آن‌ها دارند. برای یادآوری اینکه یک کلمه را چگونه باید هجی کرد، هجی کنندگان خوب یک تصویر از کلمه را در ذهن خود می‌سازند؛ سپس آن را از اول تا آخر می‌گویند. درواقع این افراد برای هجی کردن، ابتدا تصویر را فراخوانی و سپس به‌صورت حروفی تصور می‌کنند. روش‌های مختلفی برای یادگیری وجود دارد. با یادگیری روش می‌توان نتایج خود را بهبود بخشید.

سعی کنید برای تمرین مغزتان از رقص یا گلف استفاده کنید

اگر شما واقعاً می‌خواهید مغز خود را تقویت کنید، فعالیتی را برگزینید که فقط از بدنتان استفاده نکند؛ بلکه مغزتان را نیز درگیر کند. براساس نظر Turner فعالیت‌هایی نظیر رقصیدن و بازی گلف می‌توانند واقعاً برای مغز مفید باشند؛ زیرا به اندازه تحرک نیاز به تفکر هم دارند. این نوع از فعالیت‌ها شما را در برابر آلزایمر یا زوال عقل محافظت می‌کنند. براساس تحقیق منتشرشده در مجله پزشکی نیوانگلند در سال ۲۰۰۳ میلادی، رقص و فعالیت‌های دیگر می‌توانند به‌طور بالقوه خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند؛ زیرا شما باید درمورد طراحی رقص و یادآوری آن موقع رقصیدن فکر کنید که مغزتان را به چالش می‌کشد.

با این 6 راه علمی برای افزایش هوش، هوشمندانه‌تر زندگی کنید

تمرکز بر روی برخی موارد باعث بهبود عملکرد شناختی شما خواهد شد

ممکن است فکر کنید که انجام دادن برخی از کارهای مختلف همزمان باهم شما را کارآمدتر خواهد کرد؛ اما به این صورت نیست. براساس نظر استاد سابق روانشناسی دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۱۳ میلادی، افرادی که چنین وظیفه‌ای را به‌صورت همزمان انجام می‌دهند، درواقع با بسیاری از وظایف شناختی مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند؛ زیرا نمی‌توانند موارد بی‌اهمیت را فیلتر کنند. این موضوع تمرکز آن‌ها بر روی مسائل مهم و غیرمهم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در عوض سعی کنید تمرکز مغزتان را در یک زمان خاص بر یک مورد خاص بگذارید.

با این 6 راه علمی برای افزایش هوش، هوشمندانه‌تر زندگی کنید

یادگیری یک زبان جدید شما را باهوش‌تر می‌کند

این احتمال وجود دارد که یادگیری زبان‌های چندگانه بتواند تمرین مناسبی برای تقویت مغزتان باشد. براساس نظر متخصص مغز و اعصاب Ellen Bialystok، آموختن و استفاده مرتب از دو زبان می‌تواند به توسعه و بهبود بخشی از مغز کمک می‌کند. این بخش به شما اجازه می‌دهد بین زبان‌ها یکی را انتخاب کنید و بر روی زبان موردنظر متمرکز شوید. این متخصص همچنین مطالعه‌ای بر روی بیماران انجام داد. آن دسته از بیماران مبتلا به آلزایمر و مسلط به دوزبان، بهتر از افرادی هستند که فقط به یک زبان صحبت می‌کنند. این افراد در سطوح قابل‌قبولی به فعالیت می‌پردازند، علی‌رغم اینکه مغز بیماران دوزبانه در معرض آسیب بیشتری قرار می‌گیرد. براساس نظر Bialystok، اینکه شما از اثربخشی صحبت کردن با چندین زبان در کودکی یا در سنین جوانی اطمینان پیدا کنید، کار بسیار دشواری است. در هر صورت این موضوع شما را تشویق می‌کند که هرزمانی می‌توانید زبان‌ها را یاد بگیرید.

صحبت کردن با افراد باهوش می‌تواند هوش شما را افزایش دهد

برخورداری از دوستان باهوش ممکن است بر روی افزایش هوش شما اثر بگذارد. محققان دریافتند بچه‌هایی که دوستان صمیمی باهوش‌تری در دوران راهنمایی دارند، نسبت به کسانی که دوستی خود را در دبیرستان شروع کرده‌اند، باهوش‌تر هستند. علاوه بر آن، براساس نظر یک روانشناس به نام James Flynn، شریک زندگی باهوش می‌تواند به افزایش هوش شما کمک کند؛ زیرا آن‌ها با موارد و ایده‌های جدید می‌توانند شما را با فرد جدید آشنا کنند.

1 نظر
  1. […] این نوشتار ما به بررسی شیوه‌های روزمره زندگی واقعی سفر در زمان در دنیای خود خواهیم پرداخت. همچنین به […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.